J2-8194 — Zaključno poročilo
1.
Vlaga in temperatura

Organizirali smo posvet in delavnico za restavratorje. Na posvetu smo člani projektne skupine in drugi predavatelji predstavili rezultate raziskav in opisali primere dobre prakse v restavratostvu.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 8997985
2.
Zasnova in lastnosti apneno-cementnih gradbenih injekcijskih malt za utrjevanje objektov kulturne dediščine

V okviru raziskav povezanih s programom projekta je nastalo doktrosko delo J. Luzarja.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 30524675
3.
Poročilo o raziskavah na UL FGG

Violeta Bokan Bosiljkov in Andreja Padovnik sta se, kot članici mednarodne organizacije RILEM, udeležili ustanovnega sestanka novega tehničnega odbora RILEM LHS: Specifications for testing and evaluation of lime-based repair materials for historic structures. V tehnični odbor RILEM LHS so vključeni vodilni evropski raziskovalci na področju razvoja sanacijskih materialov na bazi apna, ki se uporabljajo za obnove in utrditev stavb kulturne dediščine. Srečanje je poteklo od 12. do 13. oktobra 2017 na Aristotle University of Thessaloniki (AUTH) v Grčiji. Na sestanku sta predstavili raziskave in rezultate, ki potekajo na UL FGG na področju materialov kulturne dediščine. Velik del predavanja je bil namenjen predstavitvi projekta J2-8194 in rezultatom projekta. Pokazali sta, kako lahko različni mešalniki in različni časi mešanja vplivajo na reološke lastnosti injekcijskih mešanic v svežem stanju in s tem tudi na njihove lastnosti v strjenem stanju. V okviru delovne skupine LHS so oblikovali program dela in delovne skupine za obdobje petih let. Delovne skupine pokrivajo različna področja testiranja materialov za kulturno dediščino, in sicer: pregled stanja na področju funkcij malt in injekcijskih mešanic – zahteve glede lastnosti; analiza mehanizmov vezanja različnih veziv; sodobna veziva - regulativni okviri; zbiranje in analiza obstoječih testov v sodelujočih laboratorijih in v literaturi, namenjenih ovrednotenju lastnosti sanacijskih materialov na bazi apna; določitev potrebnega števila modificiranih preskusnih metod glede na vrsto veziva; validacija laboratorijskih modificiranih preskusnih metod glede na pogoje okolja, izbira novih ali modificiranih postopkov testiranja (novi instrumenti), itd. Z delom v odboru bosta raziskovalki dosežke projekta J2-8194 lahko direktno prenesli v mednarodni prostor.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 8312929
4.
Difuzija vodne pare skozi zunanjo steno s toplotno izolacijo na notranji strani

V nekaterih primerih, kot so na primer objekti stavbne kulturne dediščine, smo prisiljeni namestiti toplotno izolacijo na notranji strani stene. Sprememba ovoja stavbe lahko pripelje do kondenzacije vode v sklopu novega ovoja, do uničevanja konstrukcije zaradi gnitja lesenih delov in zmrzovanja konstrukcije, obenem pa ob ustreznih temperaturnih in vlažnostnih pogojih pride do razvoja plesni in gliv, kar vpliva na zdravje ljudi in kakovost bivanja v stavbi. Izbrane toplotne izolacije (toplotnoizolacijski porobeton, ploščo iz kamene volne, kalcij-silikatno ploščo, ploščo iz penjenega stekla) smo testirali na gradbenem sklopu zunanje stene, sestavljenem iz izolacije na topli strani in zidu iz opeke normalnega formata na zunanji strani stene. Najboljše rezultate toplotne izolacije in preprečevanja kondenzacije vodne pare v sklopu smo dobili v primeru kamene volne s pravilno nameščeno in nepoškodovano parno zaporo na topli strani ter plošče iz penjenega stekla. Treba pa je opozoriti, da že zaradi majhne poškodbe parne zapore difuzijski tok vodne pare v sklop močno naraste in v primeru dovolj nizke temperature na hladni strani lahko vodi do kondenzacije in celo zmrzovanja vode v sklopu. Z uporabo Glaserjeve metode smo ocenili količino kondenzata in hitrost sušenja v opisanih gradbenih sklopih preko celega leta za vremenske pogoje v Ljubljani.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 8944993
5.
Primerjava standardnih in naprednih metod preiskav cementnih kompozitov pri zgodnjih starostih

Poznavanje razvoja mikrostrukture materialov s cementnim vezivom (MCV) v zgodnjem hidratacijskem obdobju, je temeljnega pomena, saj ima neposreden vpliv na fizikalne in mehanske lastnosti ter tako tudi na funkcionalne lastnosti MCV v strjenem stanju. Magistrsko delo, katerega preiskave so potekale v okviru mednarodnega projekta COST TU1404, temelji na študiju kinetike hidratacije in razvoju mehanskih lastnosti MCV v zgodnjem obdobju. Z napredno ultrazvočno (UZ) metodo smo določili karakteristične točke vezanja in strjevanja MCV. Za metodo celotnega frekvenčnega spektra UZ valov lahko potrdimo njeno zanesljivost in natančnost pri spremljanju sprememb v mikrostrukturi MCV. Rezultati jedrske magnetne resonance (JMR) pri spremljanju razvoja strukture MCV so zelo obetajoči. Glavni del naloge predstavlja primerjava rezultatov naprednih in standardnih metod preskušanja strjenih MCV. Sočasne meritve hitrosti prehoda vzdolžnih in strižnih UZ valov omogočijo določitev dinamičnih elastičnih parametrov. Slednje smo primerjali s statičnimi elastičnimi parametri, dobljenimi s standardnimi metodami. Analizirana je korelacija med tlačno trdnostjo in dinamičnim elastičnim modulom ter strižnim modulom. Ker je hitrost prehoda UZ valov skozi MCV predvsem odvisna od njihovih elastičnih modulov, ti pa so tesno povezani s trdnostjo, smo analizirali sovisnost med tlačno trdnostjo in hitrostjo prehoda vzdolžnih in strižnih UZ valov. Izkazalo se je, da je tako kot hitrost prehoda vzdolžnih UZ valov tudi hitrost prehoda strižnih UZ valov učinkovit parameter za ocenjevanje togosti in trdnosti MCV v zgodnjem obdobju.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 8206945