J2-8194 — Vmesno poročilo
1.
UL FGG – povezani rezultati preiskav in preiskave, ki trenutno potekajo

Violeta Bokan Bosiljkov in Andreja Padovnik sta se, kot članici mednarodne organizacije RILEM, udeležili ustanovnega sestanka novega tehničnega odbora RILEM LHS: Specifications for testing and evaluation of lime-based repair materials for historic structures. V tehnični odbor RILEM LHS so vključeni vodilni evropski raziskovalci na področju razvoja sanacijskih materialov na bazi apna, ki se uporabljajo za obnove in utrditev stavb kulturne dediščine. Srečanje je poteklo od 12. do 13. oktobra 2017 na Aristotle University of Thessaloniki (AUTH) v Grčiji. Na sestanku sta predstavili raziskave in rezultate, ki potekajo na UL FGG na področju materialov kulturne dediščine. Velik del predavanja je bil namenjen predstavitvi projekta J2-8194 in prvim rezultatom projekta. Pokazali sta, kako lahko različni mešalniki in različni časi mešanja vplivajo na reološke lastnosti injekcijskih mešanic v svežem stanju in s tem tudi na njihove lastnosti v strjenem stanju. V okviru delovne skupine LHS so oblikovali program dela in delovne skupine za obdobje petih let. Delovne skupine pokrivajo različna področja testiranja materialov za kulturno dediščino, in sicer: pregled stanja na področju funkcij malt in injekcijskih mešanic – zahteve glede lastnosti; analiza mehanizmov vezanja različnih veziv; sodobna veziva - regulativni okviri; zbiranje in analiza obstoječih testov v sodelujočih laboratorijih in v literaturi, namenjenih ovrednotenju lastnosti sanacijskih materialov na bazi apna; določitev potrebnega števila modificiranih preskusnih metod glede na vrsto veziva; validacija laboratorijskih modificiranih preskusnih metod glede na pogoje okolja, izbira novih ali modificiranih postopkov testiranja (novi instrumenti), itd. Z delom v odboru bosta raziskovalki dosežke projekta J2-8194 lahko direktno prenesli v mednarodni prostor.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 8312929
2.
Primerjava standardnih in naprednih metod preiskav cementnih kompozitov pri zgodnjih starostih

Poznavanje razvoja mikrostrukture materialov s cementnim vezivom (MCV) v zgodnjem hidratacijskem obdobju, je temeljnega pomena, saj ima neposreden vpliv na fizikalne in mehanske lastnosti ter tako tudi na funkcionalne lastnosti MCV v strjenem stanju. Magistrsko delo, katerega preiskave so potekale v okviru mednarodnega projekta COST TU1404, temelji na študiju kinetike hidratacije in razvoju mehanskih lastnosti MCV v zgodnjem obdobju. Z napredno ultrazvočno (UZ) metodo smo določili karakteristične točke vezanja in strjevanja MCV. Za metodo celotnega frekvenčnega spektra UZ valov lahko potrdimo njeno zanesljivost in natančnost pri spremljanju sprememb v mikrostrukturi MCV. Rezultati jedrske magnetne resonance (JMR) pri spremljanju razvoja strukture MCV so zelo obetajoči. Glavni del naloge predstavlja primerjava rezultatov naprednih in standardnih metod preskušanja strjenih MCV. Sočasne meritve hitrosti prehoda vzdolžnih in strižnih UZ valov omogočijo določitev dinamičnih elastičnih parametrov. Slednje smo primerjali s statičnimi elastičnimi parametri, dobljenimi s standardnimi metodami. Analizirana je korelacija med tlačno trdnostjo in dinamičnim elastičnim modulom ter strižnim modulom. Ker je hitrost prehoda UZ valov skozi MCV predvsem odvisna od njihovih elastičnih modulov, ti pa so tesno povezani s trdnostjo, smo analizirali sovisnost med tlačno trdnostjo in hitrostjo prehoda vzdolžnih in strižnih UZ valov. Izkazalo se je, da je tako kot hitrost prehoda vzdolžnih UZ valov tudi hitrost prehoda strižnih UZ valov učinkovit parameter za ocenjevanje togosti in trdnosti MCV v zgodnjem obdobju.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 8206945
3.
Simuliranje adsorpcije vode v mikroporoznih aluminofosfatih

Doktorsko delo podaja nov teoretični model adsorpcije vode v mikroporoznih aluminofosfatih in primerjavo z eksperimentom.

D.09 Mentorstvo doktorandom

COBISS.SI-ID: 3095652