V Sloveniji je demokracija kritizirana zaradi neodzivnosti. Večina volivcev sicer kontinuirano podpira glavne značilnosti države blaginje in demokracijo, a se sočasno boji njunega zatona. Da bi se sistem bolje odzival na izražene prevladujoče družbene vrednote, se je spreminjal od neokorporativizma prek večinskega pluralizma do personalizirane politike. Članek primerja in sooča primerjalne prednosti in slabosti teh treh modelov. Upoštevaje razvoj Slovenije, ki je v 25 letih prešel vse te faze, lahko rečemo, da je Slovenija ilustrativen primer in prototip, ki ponuja dober vpogled v vseevropski razvoj personalizirane politike.
COBISS.SI-ID: 35064669
Moderna demokracija potrebuje državljane, a državljanstvo postaja kompleksen pojem tudi zaradi sprememb, ki jih v politično participacijo in družbena delovanja prinašajo digitalni mediji. Ker pa so spremenjeni vzorci političnih delovanj najbolj razširjeni ravno med mladimi, je osrednja pozornost članka usmerjena na vprašanje, kako politične stranke reprezentirajo mlade kot nastajajoče državljane. Obravnava temelji na pregledu sodobnih raziskav o mladih in odzivih političnih strank nanje, obenem pa vključuje kvalitativno analizo na vzorcu slovenskih političnih strank. Cilj prispevka je podati splošnejšo sliko mladih kot nastajajočih državljanov in identificirati dileme, s katerimi se politične stranke v lastni nezmožnosti identifikacije z mladimi kot digitalnimi državljani soočajo.
COBISS.SI-ID: 35065437
Članek obravnava mladoletne migrante brez spremstva, ki v Sloveniji iščejo mednarodno zaščito, in njihovo razumevanje štirih različnih življenjskih prehodov, ki so jih izkusili na svoji poti: preho- da v geografskem prostoru, institucionalnega prehoda, prehoda skozi čas in psihološke tranzicije.
COBISS.SI-ID: 41204781