J6-8255 — Zaključno poročilo
1.
Opredelitev kolokacij v leksikalnih virih za slovenščino

Prispevek se loteva pomembnega teoretskega vprašanja, namreč definicije pojma kolokacije za namene vključitve v strojno proceslji­ve jezikovne vire, ki bodo služili izdelavi elektronskih jezikovnih priročnikov in različnih jezikovnih aplikacij za slovenščino. Na podlagi teoretičnih in slovarsko usmerjenih študij definira kolokacijo kot leksikalni jezikovni pojav, pri čemer izhaja iz treh ključnih vidikov: statističnega, skladenjskega, in pomenskega. Kot izhodišče za opredelitev kolokacij znotraj vseh besednih kombinacij v jeziku in za ločevanje kolokacij od prostih besednih zvez štejemo njihovo slovarsko relevantnost. Prispevek je z vidika aktualnosti, zlasti v luči novih pristopov v sodobni leksikografiji, pomemben doprinos tako za slovenski kot mednarodni leksikografski in jezikoslovni prostor.

COBISS.SI-ID: 27966211
2.
Prepoznavanje in avtomatsko luščenje dobrih slovarskih zgledov

Prispevek je plod mednarodnega sodelovanja in predstavlja lokalizacijo znanega orodja GDEX v slovenščino, estonščino, portugalščino in nizozemščino. Orodje GDEX prepoznava kandidate za dobre slovarske zglede, pri čemer se opira na podatke o tipičnosti kolokacij, ki se v zgledih pojavljajo. V prispevku so predstavljeni tako parametri, ki so skupni različnim jezikom, kot parametri, ki so specifični za posamezni jezik ali celo jezikovni vir. Prispevek predstavlja pomemben doprinos mednarodni leksikografiji, saj podrobno predstavlja metodologijo priprave hevristike za orodje GDEX ter prednosti in slabosti posameznih nastavitev, s tem pa omogoča enostaven prilagoditev orodja tudi za druge jezike (čemur smo bili že priča).

COBISS.SI-ID: 67655778
3.
Kolokacijski slovar sodobne slovenščine

Prispevek, objavljen v zborniku ene najpomembnejših mednarodnih leksikografskih konferenc, predstavlja izdelavo Kolokacijskega slovarja sodobne slovenščine. Podrobno je predstavljen metodološki del, tako avtomatsko luščenje kolokacijskih podatkov iz korpusov kot njihovo postprocesiranje in kasnejša leksikografska obdelava. Poleg tega je predstavljena tudi možnost vpeljave metode množičenja v leksikografski delotok. Predstavljen pa je tudi slovarski vmesnik, ki predstavlja nekakšen hibrid med korpusno-temelječo predstavitvijo kolokacij (kot jo uporablja npr. orodje Word Sketch) in tradicionalno predstavitvijo na osnovi pomenov, kot jo najdemo v obstoječih kolokacijskih slovarjih.

COBISS.SI-ID: 67679586
4.
Jezikoslovne metode pri raziskovanju COVID-19

Prispevek je plod sodelovanja mednarodne zasedbe avtorjev, ki skozi različne perspektive predstavijo različne metode za raziskovanje specializiranega diskurza in leksike pandemije COVID-19. Slovenski prispevek je vezan na metode spremljanja in zaznavanja novo nastajajočega besedja, pomenov ali rabe, kjer pomembno vlogo igrajo tudi kolokacije. Pri predstavitvi metodologije smo izhajali tudi iz projektnih izkušenj in rezultatov analiz, ki so vezani na spremljanje časovnih trendov kolokacij. Gre za zelo ažuren prispevek, ki vpenja jezikoslovne metode in spoznanja v trenutno družbeno problematiko.

COBISS.SI-ID: 28122115
5.
Odnos uporabnikov do avtomatsko pridobljenih kolokacijskih podatkov: uporabniška raziskava

Prispevek predstavlja analizo uporabniške evalvacije vmesnika Kolokacijskega slovarja sodobne slovenščine (KSSS). Z nekoliko drugačnega gledišča – skozi uporabniški aspekt - pokaže, kje in katera so problematična mesta posamezne slovarske kategorije, ki so potrebna nadaljnje leksikografske obravnave in diskusije. Kolokacijska uporabniška študija predstavlja model procesa uporabniškega evalviranja, ugotovitve, ki jih prinaša, pa bodo predvsem relevantne za detekcijo uporabniških problemov, pa tudi za izboljšavo metodologije, kar bo predvsem koristno za primerljive leksikografske uporabniške raziskave in analize.

COBISS.SI-ID: 27951107