V2-1729 — Zaključno poročilo
1.
Povečanje zanesljivosti GNSS-omrežij SIGNAL in 0. red

Služba za GNSS na Geodetskem inštitutu Slovenije že več kot desetletje operativno upravlja državno omrežje stalno delujočih GNSS-postaj SIGNAL, od leta 2016 pa ima v upravljanju tudi stalno delujoče postaje kombinirane geodetske mreže. V tem obdobju smo se srečali z različnimi težavami v delovanju vseh segmentov omrežja stalno delujočih GNSS-postaj in si nabrali mnogo izkušenj na celotnem področju upravljanja in nadzora kakovosti delovanja GNSS-omrežij. Tako smo se leta 2018 v sodelovanju s Katedro za matematično in fizikalno geodezijo ter navigacijo UL FGG in Geodetsko upravo Republike Slovenije dogovorili za izvedbo raziskovalnega projekta Povečanje zanesljivosti javnih omrežij GNSS SIGNAL in 0. red, v katerem smo na podlagi vseh pridobljenih izkušenj oblikovali metodologijo za posodobitev in izboljšanje veljavnih postopkov za celostno upravljanje obeh omrežij, s poudarkom na povečanju zanesljivosti in izboljšanju nadzora kakovosti njunega delovanja. V tem prispevku predstavljamo rezultate navedenega projekta.

F.30 Strokovna ocena stanja

COBISS.SI-ID: 9012833
2.
Izboljšanje delovanja omrežja SIGNAL od leta 2007

Slovensko omrežje stalno delujočih GNSS-postaj SIGNAL operativno deluje od leta 2007. Omrežje SIGNAL je eden izmed stebrov državne prostorske infrastrukture. Zagotavlja kakovostno realizacijo državnega koordinatnega sistema in predstavlja danes najpogosteje uporabljen način navezave na državni koordinatni sistem. Posledično mora delovati kar se da nemoteno, česar pa v praksi ni možno vedno zagotoviti. V članku je narejena analiza vseh zabeleženih težav v delovanju omrežja SIGNAL od začetka leta 2007 do konca leta 2017. Glede na to, na kateri komponenti sistema omrežja SIGNAL se je težava pojavila, smo težave razvrstili v šest večjih skupin. Znotraj posamezne skupine smo nato analizirali, kaj je najpogostejši vzrok težav in ali so bili izvedeni ustrezni ukrepi, da se število težav z leti zmanjšuje in s tem povečuje stabilnost delovanja omrežja SIGNAL.

F.30 Strokovna ocena stanja

COBISS.SI-ID: 8654177
3.
Organiziranje slovenske konference: Raziskave s področja geodezije in geofizike 2018

Sodelujoči v projektu Miran Kuhar (FGG), Bojan Stopar (FGG) in Mihaela Triglav Čekada (GI) smo sodelovali kot uredniki pri izvedbi konference 24. srečanje Slovenskega združenja za geodezijo in geofiziko (SZGG), ki se je odvijala 31. 1. 2019 na FGG. Glavni organizator konference in urednik zbornika je bil Miran Kuhar (FGG). Z izvedbo konference SZGG širimo novosti iz geodezije tudi med druge stroke, ki se konference udeležujejo. To so meteorologi, hidrologi, geografi in drugi.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 298343680
4.
Nacionalno poročilo Slovenije na EUREF simpoziju v Talinu

V tem poročilu, predstavljenem na simpoziju EUREF 2019 v Talinu, je predstavljen kratek pregled dejavnosti izvedenimi med 2018–2019 v Sloveniji, ki so povezane z nacionalnim geodetskim referenčnim okvirjem, omrežji stalnih GNSS-postaj SIGNAL in kombinirane geodetske mreže ter z dejavnostmi povezanimi, ki so pomembne za EUREF.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 8831841