V5-1741 — Zaključno poročilo
1.
Atipične (prekarne) oblike dela in posledice za družbeno neenakost

Namen prispevka je predstaviti konceptualni okvir in kazalnike za raziskovanje vplivov prekarnih oblik dela na družbeno neenakost na mikro (kazalniki kakovosti življenja), mezzo (odzivi na ravni delovnih organizacij, sindikalnih in drugih interesnih povezav) in makro ravni (politična in interesna gibanja, skupine s pogostejšimi prekarnimi oblikami dela, revščina, dohodkovne neenakosti, družbena mobilnost). Predstavljeni so rezultati kvalitativne raziskave na neslučajnostem priložnostnem vzorcu 40 oseb v atipičnih oblikah dela (študentsko delo, delo preko agencij, samostojni podjetniki, ki delajo za enega naročnika, delo preko platform) v Sloveniji. Z vidika omenjenih kazalnikov na mikro ravni največje tveganje predstavlja delo preko agencij in status samostojnega podjetnika, ki dela za enega naročnika. Na mezzo in makro ravni se kažejo zametki aktivnosti, ki jih bo potrebno okrepiti.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 5206885
2.
Vpliv standardov MOD na slovenski sistem socialne varnosti

Minimalni standardi socialne varnosti MOD morda niso novejšega datuma, vendar svojega pomena ne izgubljajo. V prispevku so analizirani standardi, ki zavezujejo Slovenijo. Poudarjene so značilnosti pravice do socialne varnosti, ki temelji na solidarnosti, vezivnem tkivu članov vsake uspešne družbe. Ugotovljeno je, da minimalni standardi pomembno sooblikujejo opredelitev socialnih tveganj, pravice in obveznosti iz sistema socialne varnosti ter postopek njihovega uveljavljanja. Ključnega pomena so lahko tudi pri razmejevanju med javno in zasebno odgovornostjo v primeru bolezni ali starosti.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 16853073
3.
Izzivi delovnega prava v času prekarnega dela

V prispevku je obravnavano vprašanje opredelitve pojma prekarnost, v nadaljevanju pa so najbolj pogoste oblike dela v Sloveniji (delovno razmerje za določen čas, študentsko delo, delovno razmerje s krajšim delovnim časom, agencijsko delo ter navidezni samozaposleni in druga prikrita delovna razmerja) analizirane z vidika tveganja za prekarnost. Predstavljeni so tudi možni ukrepi za preprečevanje oziroma odpravljanje prekarnosti, aktualni tudi za slovensko ureditev.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 5790251