V5-1741 — Zaključno poročilo
1.
Od študentskega dela do lažnih samozaposlitev: kako se boriti proti prekarnemu delu v Sloveniji?

Samostojni znanstveni prispevek v knjigi se osredotoča na i) izzive, ki jih prekarno delo prinaša na slovenski trg dela; ii) vpliv, ki ga ima prekarno delo na kolektivna delovna razmerja; iii) pravne rešitve in druge ukrepe, namenjene preprečevanju zlorab atipičnih oblik dela in iv) možne pravne rešitve, ki bi zagotovili kolektivne pravice delavcev v vseh oblikah odvisnega dela.

COBISS.SI-ID: 5355438
2.
Pravice in obveznosti delavcev v nestandardnih oblikah dela v sistemu socialnih zavarovanj

Prispevek obravnava vprašanje pravnega položaja delavcev v nestandardnih oblikah dela v slovenskem sistemu socialnih zavarovanj. Po opredelitvi delavcev v nestandardnih oblikah dela glede na obstoječe skupine zavarovancev, se prispevek osredotoči na prikaz ureditve pravic in obveznosti teh skupin v posameznem socialnem zavarovanju. Pri tem so izpostavljene posebnosti, (ne)primernost takšne ureditve in izzivi, ki jih velja nasloviti v prihodnje.

COBISS.SI-ID: 296530
3.
Prenehanje pogodbe o zaposlitvi z vidika standardov Mednarodne organizacije dela

Prispevek analizira različne vidike mednarodnih delovnopravnih standardov na področju prenehanja zaposlitve, ki jih je Mednarodna organizacija dela (MOD) razvila v svojem stoletnem obstoju, in njihov vpliv na pravno urejanje prenehanja pogodbe o zaposlitvi. Poseben poudarek je namenjen Konvenciji MOD št. 158 o prenehanju delovnega razmerja na pobudo delodajalca iz leta 1982 in njeni relevantnosti v kontekstu spreminjajočih se značilnosti delovnih razmerij danes in v prihodnosti, ki jih med drugim zaznamuje porast "novih", nestandardnih oblik zaposlitve in prekarizacija dela.

COBISS.SI-ID: 296786
4.
Nestandardne, nove(jše) oblike dela in izzivi za prihodnjo ureditev socialnih zavarovanj

Samostojni znanstveni prispevek v knjigi se osredotoča na izzive, ki jih nove oblike dela (ki so lahko tudi prekarne) predstavljajo za socialna zavarovanja, zlasti upoštevaje i) zgodovinski nastanek socialnih zavarovanj in zasnova v okoliščinah prisotnosti klasične pogodbe o zaposlitvi za nedoločen in polni delovni čas ii) manjko sprememb, ki ne dohajajo novosti in sprememb na trgu dela; iii) težave pri vključitvi v krog zavarovanih oseb vseh delovno aktivnih oseb; iv) potrebo po prilagoditvi pravic in obveznosti glede na posebnosti posamezne oblike delovne aktivnosti, zlasti v primerjavi s tipično zaposlitvijo.

COBISS.SI-ID: 16843345
5.
Delovnopravno varstvo ekonomsko odvisnih oseb z vidika standardov MOD in primerjalnopravne ureditve

Avtorja v prispevku želita položaj ekonomsko odvisnih oseb postaviti v kontekst delovnopravnega varstva oz. kontekst standardov MOD, ki pomembno vplivajo na oblikovanje in morebitno spreminjanje nacionalne zakonske ureditve. Iz primerjalno-pravnega pregleda avtorja skušata identificirati tiste zakonske rešitve, ki bi morda lahko vplivale na spremembo slovenske pravne ureditve v prihodnosti. Ob tem pa namen primerjalno-pravnega prikaza ni v poudarjanju zgolj slabosti naše ureditve. Namen prispevka je nakazati, da trenutna zakonska ureditev ni razlog za to, da institut ekonomske odvisnosti v praksi še ni zaživel v zadostni meri.

COBISS.SI-ID: 296274