Dr. Gregor Čehovin in dr. Nejc Berzelak s Centra za družboslovno informatiko sta sodelovala na mednarodni konferenci General Online Research (GOR) 2020. Zaradi pandemije Covid-19 je konferenca 10. in 11. septembra potekala na spletu. V tematskem sklopu A.3.2 (Scales and Questions) sta predstavila prispevek »Designing Grid Questions in Smartphone Surveys: A Review of Current Practice and Data Quality Implications«. Prispevek je sistematičen pregled literature in preučuje kakovost odgovorov na vprašanja v obliki tabele v spletnih anketah, izvedenih na osebnih računalnikih in mobilnih telefonih. Vprašanja v obliki tabele so analizirana glede na indikatorje na področju zadostovanja, manjkajočih podatkov, družbeno zaželenih odgovorov, kakovosti merjenja, večopravilnosti, odzivnih časov, subjektivnih ocen ankete in primerljivosti med napravami. V tem okviru članek povzema implikacije na področju kakovosti anketnih odgovorov, ki jih predstavljajo različni načini oblikovanja vprašanj v obliki tabele. Konferenco GOR vsako leto organizira Nemško društvo za spletne raziskave. Spletno raziskovanje je izjemno inovativno področje, ki ne zajema le klasičnih področij spletnih raziskovalnih metod, temveč tudi raziskave na mobilnih napravah in družabnih medijih.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 28610819Na Fakulteti za družbene vede, Centru za družboslovno informatiko (CDI) je septembra 2020 potekal tradicionalni letni Posvet o kombiniranih anketah. Udeležili so se ga sodelavci CDI, Statističnega urada Republike Slovenije, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in akademskega sektorja s ciljem izmenjavanja ugotovitev s področja spletnih in kombiniranih anket. Dogodek je organiziral in vodil prof. dr. Vasja Vehovar. Sodelujoči so na posvetu izpostavili najnovejše trende na področju stroškov anketiranja kot tudi izkušnje preteklih metodoloških aktivnosti. V tem kontekstu so obravnavali stroškovne in metodološke vidike spletnih, terenskih in poštnih anket, izzive kombiniranih in mednarodnih anket, standardizacijo parapodatkov ter odkrivanje prehitrih enot v spletnih anketah.
B.01 Organizator znanstvenega srečanja
Na osnovi projekta so nastale razširitve 1KA, vezane na kakovost podatkov in parapodatke. Razširitev funkcije povezovanje 1KA s ponudniki spletnih panelov je omogočila zbiranje anketnih podatkov v več jezikih in parapodatkov v integraciji s posameznim spletnim panelom. Razširjen je bil nabor zbiranja parapodatkov, ki je specifičen za mobilne naprave, ter parapodatkov, povezanih z lastnostmi različnih tipov naprav (npr. PC, mobilni telefon). Razviti so bili različni indikatorji neodgovorov na nivoju anketiranca in na nivoju vprašalnika. Ti vključujejo indikatorje prekinitev (npr. stopnja uvodnih prekinitev, bruto in neto stopnja prekinitev vprašalnika) in indikatorje uporabnosti anketirancev (npr. stopnja izpolnjenosti in stopnja manjkajočih podatkov). V mobilni aplikaciji 1KA so bile izvedene razširitve, ki omogočajo spremljanje poteka izvajanja spletne ankete, ki je povezana s spletnim panelom. Razvita je bila prva razvojna različica Androidne aplikacije za zbiranje anketnih in senzorskih podatkov na mobilnih napravah, ki omogoča integrirano pridobivanje obeh vrst podatkov. Aplikacija že podpira prikazovanje anketnih vprašalnikov in obvestil o sodelovanju ter vključuje napredne storitve za spremljanje lokacije in prepoznavanje aktivnosti uporabnika. Razvite so tudi funkcionalnosti za kontinuirano zbiranje anketnih podatkov v vnaprej določenih intervalih, kar omogoča neposredno uporabo aplikacije za dnevniške in podobne študije. Posebna pozornost je bila namenjena zbiranju diagnostičnih parapodatkov o procesu zbiranja podatkov, katerih uporaba bo zlasti pomembna za eksperimentalne študije, ki bodo izvedene v okviru projekta. Aplikacija predstavlja pomembno inovacijo, saj združuje napredne rešitve integracije anketnih in senzorskih podatkov, njena splošnost pa bo omogočala uporabo za številne vsebinske raziskovalne namene.
F.07 Izboljšanje obstoječega izdelka
COBISS.SI-ID: 36677725