Namen prispevka je raziskati identifikacijo prehitrih enot (ang. speeders) in kakovost njihovih odgovorov v spletnih anketah, saj obstaja veliko razlogov za odstranitev prehitrih enot iz spletnih anket, še posebej, če so njihovi odgovori nizke kakovosti. Vendar je identifikacija prehitrih enot, ki podajajo odgovore slabše kakovosti, zelo zahtevna. V ta namen so raziskovalci razvili različne pristope, ki se med seboj razlikujejo v različnih vidikih konceptualnega pristopa, kjer nekateri avtorji uporabljajo statistične pristope drugi pa kognitivne pristope. Razlike so tudi v določanju specifičnih parametrov posameznega pritopa (časovne meje, kjer identificiramo prehitre enote). Ob tem se seveda pojavlja tudi vprašanje, ali so identificirane prehitre enote povezane s slabšo kakovostjo odgovorov. Navedeno vprašanje je v literaturi nemalokrat prezrto, kar pomeni, da se implicitno privzame, da taka povezanost nesporno obstaja, kar pa seveda ni nujno res. Z namenom razjasnitve opisane problematike je predstavljeni članek v empirični študiji (n = 1440) preučeval, ali so prehitre enote povezane z nižjo kakovostjo odgovorov. V ta namen smo opredelili osem indikatorjev kakovosti odgovorov (ang. response quality indicators) in preučevali kakovost odgovorov različnega deleža (percentilov) prehitrih enot. Rezultati so pokazali, da je bila odstranitev 0,5 % najhitrejših enot optimalni delež, pri čemer smo resnično odstranili enote z najnižjo (in pogosto tudi nesprejemljivo) kakovostjo odgovorov. Po drugi strani je to tudi delež, kjer nismo odstranili hitrih enot s sprejemljivo kakovostjo odgovorov, kar je tipična napaka v literaturi. Seveda je lahko ta delež (0,5%) specifičen za posamezno spletno anketo. Na podlagi sinteze rezultatov smo ugotovili, da za identifikacijo oz. določitev optimalnega deleža prehitrih enot - katerih odstranitev bi povečala splošno kakovost odgovorov – ni dovolj le identifikacija prehitrih enot na podlagi odzivnega časa, kot se to napačno in pogosto uporablja v literaturi, temveč je potrebno analizo odzivnih časov združiti z indikatorji kakovosti odgovorov (npr. neodgovor spremenljivke, nerazlikovanje med odgovori itd.).
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 36158557Prispevek podaja kritičen nabor specifičnih virov napak pri zbiranju podatkov z uporabo senzorjev pametnih telefonov za dopolnjevanje anketnih podatkov. Osredotoča se pretežno na tehnični vidik, ki ima mogoče pomembne metodološke implikacije za družboslovno raziskovanje in naslavlja tri glavna raziskovalna vprašanja: 1) Kako lahko tehnične karakteristike pametnih telefonov in vedenje sodelujočega pri interakciji z napravo vpliva na kvaliteto podatkov, ki so relevantni za družboslovno raziskovanje? 2) Kako bi lahko bili viri teh napak umeščeni v konceptualni okvir Total Survey Error? 3) Kako lahko parapodatki naprave prispevajo k boljšemu razumevanju potencialnih vplivov teh faktorjev na kvaliteto podatkov?
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 36264285Na osnovi projekta so nastale razširitve 1KA, vezane na kakovost podatkov in parapodatke. Razširitev funkcije povezovanje 1KA s ponudniki spletnih panelov je omogočila zbiranje anketnih podatkov v več jezikih in parapodatkov v integraciji s posameznim spletnim panelom. Razširjen je bil nabor zbiranja parapodatkov, ki je specifičen za mobilne naprave, ter parapodatkov, povezanih z lastnostmi različnih tipov naprav (npr. PC, mobilni telefon). Razviti so bili različni indikatorji neodgovorov na nivoju anketiranca in na nivoju vprašalnika. Ti vključujejo indikatorje prekinitev (npr. stopnja uvodnih prekinitev, bruto in neto stopnja prekinitev vprašalnika) in indikatorje uporabnosti anketirancev (npr. stopnja izpolnjenosti in stopnja manjkajočih podatkov). V mobilni aplikaciji 1KA so bile izvedene razširitve, ki omogočajo spremljanje poteka izvajanja spletne ankete, ki je povezana s spletnim panelom.
F.16 Izboljšanje obstoječega informacijskega sistema/podatkovnih baz
COBISS.SI-ID: 36677725