V članku proučujemo značilnosti komentarjev na Facebook straneh treh najbolj obiskanih novičarskih portalov v Sloveniji v obdobju 2010-2017. Analiza temelji na kombinaciji velikih podatkov (podatki so nastali na osnovi masovnega podatkovnega strganja Facebook strani) ter anketnih evalvacij za deset tisoč komentarjev, ki jih je izvedlo 30 evalvatorjev. Pri tem se osredotočamo na družbeno nesprejemljivi diskurz (DND) v okviru dveh tem, ki sta v tistem obdobju delili javnost, in sicer na begunsko krizo in pravice LGBT oseb. Rezultati kažejo, da je delež komentarjev, ki izražajo DND, visok in stabilen – v obeh temah in v vseh treh izbranih medijih znaša okoli polovico vseh komentarjev. Med portali so presenetljivo majhne razlike v notranji strukturi in značilnostih tovrstnega komentiranja, izraziteje se razlikujejo po obsegu in vrsti DND. Ni pa mogoče z gotovostjo potrditi prisotnosti organiziranih oziroma povezanih komentatorskih kampanj. Rezultati ponujajo enega prvih vpogledov v značilnosti komentatorskega okolja v Sloveniji, časovne dimenzije komentiranja in povezanosti med komentatorji.
COBISS.SI-ID: 22060035
V članku avtorji predstavijo rezultate sistematičnega pregleda anketnih merskih inštrumentov za merjenje skrbi za informacijsko zasebnost. Skrb za informacijsko zasebnost je moč razumeti kot posameznikove poglede na možnost izgube zasebnosti pri predaji osebnih podatkov. Čeprav se tema informacijske zasebnosti v literaturi pogosto pojavlja, pa do danes ni bilo narejenega celovitega pregleda in primerjave anketnih merskih inštrumentov za merjenje skrbi za informacijsko zasebnost. Objavljeni članek tako predstavlja prvo analizo, v kateri so avtorji prek metode sistematičnega pregleda naslovili omenjene težave. V študiji avtorji identificirajo 13 člankov, v katerih je bilo razvitih 16 anketnih inštrumentov za merjenje skrbi za informacijsko zasebnost v spletnih okoljih. Prek pregleda opredelitev merjenega konstrukta, spletnih kontekstov, za katere so bili anketni inštrumenti razviti, vključenih razsežnosti v te inštrumente ter kakovosti metodoloških postopkov, uporabljenih v njihovem razvoju, avtorji ponudijo celovit opis anketnih inštrumentov za merjenje skrbi za informacijsko zasebnost. Izsledki kažejo, da v literaturi ni enotnega razumevanja konstrukta skrbi za informacijsko zasebnost ter da je pri razvoju anketnih inštrumentov premalo pozornosti posvečene vsebinski veljavnosti. Članek tako izpostavlja področja, ki zahtevajo dodatno pozornost, in predstavi priporočila za uporabnike obstoječih anketnih inštrumentov za merjenje skrbi za informacijsko zasebnost.
COBISS.SI-ID: 61630211
Pristopi metaanalize so postali standardna metoda za združevanje rezultatov tematsko povezanih študij na področju družboslovja, humanistike, zdravstva in ekonomije. Glavni cilj sistematičnega pregleda je bil poiskati pretekle metaanalize na področju anketne metodologije in jih klasificirati glede na tematska področja, ki jih metaanalize pokrivajo. Ugotovitve temeljijo na sistematičnem iskanju v dveh bibliografskih iskalnikih (skupaj zajemata 265 bibliografskih zbirk), ki sta podala 54 primernih objavljenih del, ki so poročala o 60 metaanalitičnih študijah in 91 velikostih učinkov. Tematska področja so v članku strukturirana glede na sedem dimenzij celotne anketne napake (ang. total survey error). Rezultati so pokazali, da pretekle metaanalize delno pokrivajo dve izmed sedmih dimenzij celotne anketne napake, natančneje napako merjenja (ang. measurement error) in napako neodgovorov (ang. nonresponse error), kjer imajo pomembno vlogo tudi parapodatki, medtem ko pretekle metaanalize še niso raziskale vprašanj s področja anketne metodologije, ki se nanašajo na ostale dimenzije celotne anketne napake. V tem kontekstu članek nudi diskusijo o vrzelih v trenutnih raziskavah ter priložnostih za nove metaanalize na področju anketne metodologije. Analiza razkriva tudi razmeroma velik neizkoriščen potencial, ki ga nudijo parapodatki.
COBISS.SI-ID: 35940445
Članek naslavlja problematiko zajema in analize parapodatkov odzivnega časa (ang. response time) – podatki o procesu zbiranja podatkov, ki jih raziskovalci v zadnjih dveh desetletjih intenzivno uporabljajo za vrednotenje in izboljšanje merskih instrumentov ter za razumevanje vedenja anketirancev pri izpolnjevanju spletnih anket. Članek se osredotoča na pristope za prepoznavanje in analizo odzivnih časov in časovnih odstopanj (ang. response time outliers). Predstavlja sistematičen pregled znanstvenih člankov, ki obravnavajo odzivne čase in časovna odstopanja v spletnih anketah. Rezultati kažejo, da kljub obetavnemu potencialu ter kljub zajetnemu številu znanstvenih raziskav, še vedno obstaja velika vrzel pri razumevanju potencialov parapodatkov odzivnega časa. To je predvsem posledica pomanjkanja razumevanja povezave med parapodatki odzivnega časa in kakovostjo odgovorov anketirancev.
COBISS.SI-ID: 35600477
Ali spletne ankete še vedno beležijo nižjo stopnjo odgovora v primerjavi z drugimi načini anketiranja? Da bi odgovorili na to vprašanje, smo ponovili in razširili metaanalizo iz leta 2008, ki je na podlagi 45 eksperimentalnih primerjav pokazala, da je bila stopnja odgovora v spletnih anketah nižja za 11 odsotnih točk v primerjavi z drugimi načini anketiranja. Pomembno vlogo pri tej analizi imajo tudi parapodatki, predvsem pri spremljanju števila kontaktov in načinov vabil. Temeljne spremembe v dostopnosti in uporabi interneta po objavi prvotne metaanalize namigujejo, da se je medtem nagnjenost ljudi k sodelovanju v spletnih anketah močno spremenila. Vendar pa v tokratni razširjeni raziskavi, ki je vsebovala 114 eksperimentalnih primerjav med spletnimi in drugimi načini anketiranja, skoraj nismo zaznali sprememb: stopnja odgovora v spletnih anketah je še vedno nižja (za 12 odstotnih točk) v primerjavi z drugimi načini anketiranja. Poleg tega smo ugotovili, da na stopnjo te razlike vplivajo naslednji moderatorji: vnaprejšnje obvestilo, strategija pridobivanja enot v vzorec, način pošiljanja vabil, vrsta ciljne populacije, število poskusov stika in država, v kateri je bila raziskava izvedena. Te ugotovitve imajo pomembne implikacije za metodologijo in izvajanje spletnih anket.
COBISS.SI-ID: 36236125