J4-9299 — Vmesno poročilo
1.
Fitokemikalije s proti-adhezivnim delovanjem preprečijo tvorbo biofilma na abiotskih površinah ter nadzor bakterij Campylobacter jejuni

V revijalnem članku smo se raziskovali adhezijo bakterij Campylobacter, ki povzročajo kampilobakteriozo - bolezen prenosljivo s hrano; in tvorijo preživetveno obliko biofilma. Nove strategije nadzora so usmerjene v preprečitev adhezije in nastanek biofilma na površinah, prisotnih v prehrambni industriji, zato smo raziskali naravne protimikrobne učinkovine. Fitokemikalije je mogoče dobiti neposredno iz rastlinskih materialov, pa tudi iz agroživilskih stranskih proizvodov in odpadnih materialov. V preglednem članku smo se pregledali tudi ustrezno metodologije kvantifikacije adhezije, vključene mehanizme ter izpostavili potencialne znotrajcelične tarče za nadzor kampilobaktrov. Preko aktualne literature smo dobili tudi smernice za naše nadaljnje raziskave molekularnega mehanizma adhezije, bakterijske interakcije in biofilmov.

COBISS.SI-ID: 5176952
2.
Adhezija bakterij Campylobacter je v mikrobni združbi povečana

Ovrednotili smo modulacijo adhezije Campylobacter, v korelaciji z interakcijo mikrobov na humanih površinah, ter površinah prisotnih pri predelavi hrane ali v okolju. Spremljali smo adhezijo na abiotske (polistiren) in biotske (Caco-2; Acanthamoeba castellanii) površine in sicer v ko-kulturi z bakterijo Escherichia coli in/ali Listeria monocytogenes. Pokazali smo, da bakterije C. jejuni v ko-kulturah z E. coli in L. monocytogenes povečajo adhezivnost ter zato predstavljajo večje tveganje kot v monokulturi. Adhezija C. jejuni je prva faza pri mehanizmih kolonizacije, nastanka biofilma ter posledični kontaminaciji. Zato je potrebno to sposobnost preživetja bakterij C. jejuni adheriranih na različnih površina v mono-kulturi in tudi v ko-kulturi z E. coli in L. monocytogenes, potrebno upoštevati tudi pri oceni tveganja.

COBISS.SI-ID: 5171320
3.
Mehanizem delovanja pinocembrina na bakterije Campylobacter

Raziskali smo anti-Campylobacter delovanje pinocembrina ter vključene mehanizma bakterijskega na genetskem (izražanje genov) in fenotipskem (fitnes celic, gibljivost, metabolom) celičnem nivoju seva C. jejuni NCTC 11168 ter mutant brez genov izlivnega sistema ?cmeR. Pinocembrin je znatno povečal prepustnost celičnih ter modificiral proteine vključene v metaboilem redoks cikla in presnove železa. Pinocembrin je tudi moduliral metabolno aktivnost ter virulentnost v modelu mišk. Tako smo uspešno predstavili inovativno strategijo študija celičnih mehanizmov kot tarča delovanja alternativnih naravnih učinkovin.

COBISS.SI-ID: 5133688