J4-9302 — Vmesno poročilo
1.
Socialna vedenja bakterije Bacillus sutilis

Dosežek predstavlja publikacijo v zelo cenjeni zastveni reviji Molecular microbiology v katerm smo v soavtorstvu s kolegi iz tujine, s katerimi aktivno sodelujemo, povzeli številne mehanizme, ki jih po Gramu pozitivna bakterija Bacillus subtilis uporablja za komunikacijo med celicami in za vzpostavitev skupnosti celic. Ti mehanizmi so zelo raznoliki in obsegajo zaznavanje kvoruma in regulacijo izražanja genov, intimno povezovanje celic preko nanocevk s katerimi si lahko celice delijo vsebino citoplazme. Bakterije so tudi sposobne signaliziranja na daljavo, ki temelji na prenosu električnih signalov in omogoča koordinacijo metabolnih provcesov znotraj in med biofilmi. Pomembni povdarek članka je na sorodstveni diskriminaciji pri bakteriji Bacillus subtili, izpostavimo tudi problem goljufivih bakterij, kar je vezano na cilje tega projekta in interkacije v biofilmih. Odmevnost članka je iskazana z dobro citiranostjo članka.

COBISS.SI-ID: 4959608
2.
Socialne strategije bakterij in njihove posledice

Vodja projekta je bila vabljena predavateljica in organizatorka sekcije Socilana ekologija na mednarodni konferenci v Evropi, ki jo organizira Evropska federacija mirkobiologov, kjer je poleg vabljenega predavanja organizirala in vodila sekcijo “Socialna ekologija mikroorganizmov”. Predavala je o socialnosti, komunikacijah in večceličnosti mikroorganizov. Izpostavila je, da je pomembno razumeti kako se bakterije odločajo s kom bodo sodelovale in koga napadale, saj je to osnova za razumevanje dinamike mikrobnih združb v naravi in v gostitelju. Njena skupina je pred kratkim odkrila, da so bakterije vrste Bacillus subtilis sposobne sorodstvenega razlikovanja, ki oga prepoznamo po tem, da se bakterije vedejo drugače napram sorodnim bakterijam kot proti tistim pripadnikom iste vrste, ki so manj sorodni. Manj sorodni se napadajo, bolj soroni pa združujejo v skupne roje. Vendar ekologija teh interakcij je še zelo slabo raziskana in študije, ki raziskujejo mikrobne interakcije v ekološko relevantnih okoljih so zelo redke. Ta projekt je zato izjemen v tem, da raziskuje interakcije ( komunikacije in sorodstveno razlikovanje) med bakterijami na koreninh rastlin in kako te interakcije vplivajo na rast in fiziologijo ( transkriptom) rastlin..

COBISS.SI-ID: 5131640
3.
Vloga medceličnega signaliziranja v plavajočem biofilmu bakterije Bacillus subtilis

Rezultate projekta smo predstavili na konferenci FEMS, in sicer smo pokazali, da medcelično komuniciranje s pomočjo signalnega peptide ComX, ki se veže na receptor ComP in sproži kaskado sprememb v celici: pospeši razvoj spor in zavira sintezo komponent matriksa (proteina TasA in polisaharida Eps). Primerjali smo morfologijo in strukturiranost biofiomov pri mutanti, ki ne izraža ComX in pri sevih divjega tipa. Poleg tega smo sledili metabolni aktivnosti celic in transkrpciji genov za komponente matriksa in za razvoj spor direktno v biofilmu s pomočjo fluorescenčnih reporterjev (GFP, YFP) in s konfokalno mikroskopijo.

COBISS.SI-ID: 5128568