Ta študija raziskuje učinek blokade PD1 na terapevtsko učinkovitost novih temperaturno občutljivih liposomov, enkapsuliranih z doksorubicinom. V tem poročilu poročamo o fototermično aktiviranih magnetoliposomih (mLTSL) za učinkovito dostavo zdravil in slikanje z magnetno resonanco (MRI). mLTSL smo pripravili z vgradnjo majhnih nanodelcev železovega oksida (IO NP), prevlečenih z nitrodopamin palmitatom (NDPM), v lipidni dvoslojni sloj liposomov, z uporabo hidracije in ekstrudiranja lipidnega filma. enkapsulirali smo jih z Doksorubicinom (DOX) in jih karakterizirali z uporabo metode dinamičnega sipanja svetlobe, diferencialne kalorimetrije, elektronske mikroskopije, spektrofluorimetrije in atomske absorpcijske spektroskopije. Izvedeni so bili fototermični poskusi z laserskim obsevanjem pri 808 nm. Foto-termično aktivirano sproščanje DOX in vitro in citotoksičnost smo ocenili z uporabo pretočne citometrije oziroma celične viabilnosti z uporabo resazurina. Sproščanje DOX iz mLTSL-(DOX) in akumulacijo v tumorjih smo ocenili z uporabo fluorescence oziroma MR slikanja. Nazadnje je bila terapevtska učinkovitost blokade PD1 v kombinaciji s fototermično aktiviranim mLTSL (DOX) v CT26-tumorskem modelu ocenjena s spremljanjem rasti tumorja, sproščanja citokinov in infiltracije imunskih celic v tumorsko tkivo. Zanimivo je, da je bilo učinkovito fototermalno ogrevanje doseženo s spreminjanjem vsebnosti IO NP in laserske moči, zato je bilo sproščanje DOX na zahtevo mogoče doseči in vitro in in vivo. Poleg tega se so mLTSL izkazali kot obetavno kontrastno sredstvo za MRI z visoko relaksacijo r2 (333 mM - 1 s - 1), kar smo dokazali tudi z in vivo MRI. Poleg tega je kombinacija mLTSL (DOX) z mAb anti-PD1 okrepila terapevtsko učinkovitost, kar je povzročilo znatno zmanjšanje rasti tumorja CT26 preko aktivacije imunskih celic. Z našo študijo smo pokazali velik potencial kombiniranja PD1 blokade z mLTSL (DOX), kar lahko olajša kemo / fototermalno terapijo in MRI-vodeno dostavo zdravil.
COBISS.SI-ID: 54376707
Večina klinično odobrenih nanodelcev železovega oksida (IO NP), ki se uporabljajo kot kontrastna sredstva za slikanje z magnetno resonanco (MRI), je bila umaknjena s trga bodisi zaradi varnosti bodisi zaradi pomanjkanja dobička. Za reševanje tega izziva predlagamo uporabo liposomi za pripravo kontrastnih sredstev T2 na osnovi IO. Preučevali smo vpliv različnih fosfolipidov na vrednosti relaksivnosti (r2) magneto-liposomov (ML), ki vsebujejo IO NP v dvosloju, kjer je jasno prikazana močna korelacija med fluidnostjo dvosloja in r2. Vgradnja 5-nm IO NP v lipidni dvosloj vodi do znatnega izboljšanja njihove relaksativnosti, kjer se vrednosti r2 gibljejo od 153 ± 5 s - 1 mM - 1 za DPPC / holesterol / DSPE-PEG (96/50/4) do 673 ± 12 s - 1 mM - 1 za DOPC / DSPE-PEG (96/4) v primerjavi z „prostimi“ IO NP-ji z ??vrednostjo r2 16 s - 1 mM - 1, merjeno na 9,4 T MRI skenerju. Meritve MRI in vitro so skupaj z analizo ICP-MS pokazale ML kot visoko selektivna kontrastna sredstva, ki se preferenčno akumulirajo v rakavih celicah T24, kar je privedlo do izboljšanja kontrasta in lažjega razlikovanja med zdravimi in rakavimi celicami. S skrbno izbiro lipidnega dvosloja za pripravo ML lahko dobimo izredno učinkovita kontrastna sredstva za MRI, tudi pri zelo nizkih koncentracijah IO NP.
COBISS.SI-ID: 14045955
Relaksivnost r2 in s tem kontrastno učinkovitost superparamagnetnih nanodelcev (NP) lahko povečamo bodisi z magnetnimi lastnostmi NP bodisi z optimizacijo prevleke. Številna poročila lahko najdemo o raziskavi optimalne velikosti, oblike, kristalne strukture in sestave nanodelcev železovega oksida (IO NP), ki dajejo visoke vrednosti nasičenosti magnetizacije (ms) in posledično visoke vrednosti r2. Čeprav lahko uporaba ustreznege prevleke poveča učinkovitost kontrastnega sredstva za magnetno resonanco, je ta tema premalo raziskana. V tem pregledu so zato obravnavani dejavniki, ki omogočajo povečanje r2 pri sferičnih magnetnih NP. Na podlagi literature so navedene zahteve za optimalno površinsko prevleko, ki lahko poveča vrednosti r2 ter zagotovi stabilnost in biokompatibilnost NP. Eden najboljših kandidatov, ki izpolnjujejo te zahteve, so liposomi z vgrajenimi magnetnimi NP, tako imenovani magneto-liposomi. Analiza literature je pojasnila najprimernejše fosfolipidne sestave za povečanje relaksativnosti in za stabilnost magneto-liposomov in vivo. Na koncu so podane prihodnje usmeritve v razvoju kontrastnih snovi na osnovi NP. Na primer, večino sintetičnih NP imunski sistem prepozna in izloči kot tujek. Da bi rešili to težavo, je predlagana zasnova biomimetičnega nanonosilca kontrastnih sredstev na osnovi celične membrane. Maskirani s celičnimi membranami, NP ali druge aktivne komponente lahko delujejo kot avtogene celice in tako zagotavljajo lastno biološko združljivost.
COBISS.SI-ID: 33264423
Temperaturno-občutljivi liposomi (LTSL), ki vsebujejo lizolipid, so bili deležni velikega zanimanja na področju kontroliranega sproščanja kemoterapevtikov. Superparamagnetni nanodelci železovega oksida (SPION) ponujajo možnosti multimodalnega slikanja in terapije s hipertermijo kot obetavno terapevtsko sredstvo. Kombinacija LTSL s SPION lahko še izboljša njihovo zmogljivost in funkcionalnost LTSL. Vendar je glavni izziv pri prenosu liposomov klinično zapletenost postopka priprave in majhne kapacitete. Zaradi samo-organizacije fosfolipidov v lipdni dvosloj lahko uporabimo nanoprecipitacijo kot preprosto in razširljivo tehnika za pripravo liposomov. Z uporabo nanoprecipitacije smo razvili novo formulacijo LTSL, ki vsebuje SPION in lizolipid (mLTSL10). Parametri formulacije so bili skrbno načrtovani, da se zagotovi visoka ponovljivost in stabilnost mLTSL10. Preučevali smo učinek topila, količinsko razmerje med vodno in organsko fazo, ter koncentracijo SPION na velikost in disperznost mLTSL10. smo Uspešno smo pripravili majhne mLTSL10 (~100 nm), temperaturo faznega prehoda pri približno 42°C in visoko učinkovitostjo kapsulacije doksorubicina. Pokazali smo, da lahko MLTSL10, ki združuje funkcionalnost LTSL in SPION, uspešno pripravimo z uporabo prilagodljivega pristopa nanoprecipitacije.
COBISS.SI-ID: 45521923
Predzdravilo (Dox-PSA) sestoji iz doksorubicina (Dox), konjugiranega s peptidom, ki je specifičen za raka prostate (PSA) in ga je možno selektivno aktivirati z izločenim PSA na mestu umorja. V tej študiji smo prvič poročali o znotrajcelični aktivaciji Dox-PSA, kjer je bil Dox specifično internaliziran v celice C4-2B, ki ta antigen izražajo. To ugotovitev smo potrdili z inkapsulacijo Dox-PSA predzdravila v pH-občutljive liposome, da omogočimo znotrajcelično sproščanje predzdravil, čemur je sledila njegova encimska aktivacija. Dox-PSA, inkapsuliran v pH-odzivne liposome, je pokazal citotoksičnost na enoplastni celični liniji C4-2B, ki je primerljiva s prostim predzdravilom. Vendar je zaradi globlje penetracije bilo predzdravilo bolj aktivno v tumorskih sferoidih. Z Dox-PSA v liposomih smo prikazali smo nov, bolj varen in učinkovit pristop za zdravljenje naprednega in metastatskega raka prostate.
COBISS.SI-ID: 32171559