Študije mediatizacije so opozorile na "kolateralnost" medijev in politike, model, ki poudarja vzajemnost interakcij v medijskem in političnem polju. V članku razpravljamo, kako različne politične stranke, zlasti desničarske populistične stranke v postsocialističnem slovenskem kontekstu, uporabljajo komunikacijska orodja na internetu; v kolikšni meri omogočajo participativno komunikacijo; in kako se odpirajo oblikam "medijskega populizma." Na kakšen način desničarske populistične stranke uporabljajo družbene medije za promocijo svojih stališč, karizmatičnih voditeljev in za širjenje ideologije? Analiza omogoča zaznavanje medijskega populizma v političnem spektru in zlasti teoretiziranje sodobnih značilnosti desničarskega medijskega populizma. Članek vključuje razpravo o populizmu na preseku političnega in medijskega polja, kar je pristop, ki ga razvijamo v POPMED projektu.
COBISS.SI-ID: 35910493
Poglavje analizira razlago in uporabo azilnega prava v Sloveniji ter prek študije primerov pokaže, da azil v Sloveniji ostaja kontradiktoren koncept. Poglavje naslavlja najpomembnejše elemente azilnega prava in politik ter analizira odzive na izjemno situacijo iz let 2015 in 2016, ki so jih zaznamovale množične tranzitne migracije v okviru 'begunske krize'. Poglavje naslovi odziv sodišč na tranzitne migracije v Sloveniji in Avstriji, s poudarkom na odločitvah Sodišča EU o predhodnih vprašanjih. Naslovljene so tudi zakonodajne spremembe v Sloveniji in Avstriji v omenjenem obdobju. Glede na tip odzivov na izjemne razmere iz let 2015 in 2016, odzive sodišč in restriktivne zakonodajne ukrepe avtorica zaključuje, da ima azil težave pri tem, da se v Sloveniji uveljavi kot polno-priznan institut, čeprav gre za institut, ki je trdno uveljavljen na ravni mednarodnega, evropske in slovenskega prava.
COBISS.SI-ID: 1272685
Monografija naslavlja vprašanje položaja ranljivih skupin v sistemu upravnega prava. Avtorica vprašanje obravnava skozi osem različnih tematik iz materije upravnega urejanja. Eno od poglavij naslavlja vprašanje obravnave LGBT prosilcev za azil oziroma mednarodno zaščito in način, na katerega se populizem odraža v obravnavi njihovih prošenj. Nekateri prosilci za azil namreč iz svojih držav bežijo zaradi preganjanja zaradi svoje spolne usmerjenosti ali spolne identitete, v državah sprejemnicah pa se srečajo z drugimi oblikami populističnega izključevanja, ki se odraža na način intersekcije med spolnimi, rasnimi, narodnostnimi in verskimi identitetami.
COBISS.SI-ID: 302160128