V4-1817 — Letno poročilo 2018
1.
Ocene dobrobiti prašičev v konvencionalnih in alternativnih sistemih rej v Sloveniji

Dobrobit je pojem, ki se uporablja v povezavi z odnosom med človekom in živaljo, zaščito živali pred mučenjem in varovanjem zdravja živali. Dobrobit živali zajema fizično in mentalno zdravje ter različne vidike, kot so fizično udobje, odsotnost lakote in žeje, možnost izražanja motiviranega obnašanja itd., ki jim ljudje običajno pripisujemo različno stopnjo pomembnosti. Zaradi ukrepa dobrobiti in pomanjkanja raziskav na področju dobrobiti živali, smo v okviru CRP V4-1604 projekta izvedli prvo oceno dobrobiti prašičev. Namen projekta je bil oceniti dobrobit v slovenskih rejah prašičev na podlagi mednarodnega protokola za oceno dobrobiti »Welfare Quality® Assesment protocol for pigs« (WQ®) in pripraviti preprostejši protokol, ki bo primeren za slovenske razmere, in bo omogočil, da rejci ocenijo dobrobit in izvedejo ukrepe, če so potrebni.

F.35 Drugo

COBISS.SI-ID: 4142216
2.
Uvajanje živalim prijaznih tehnologij v obstoječe sisteme reje

Dobrobit živali je premisa sodobne živinoreje in tesno povezana s sistemi reje in pogoji rejnih živali, ki jim potrošniki dajemo vse večjo pozornost, ko se odločamo o nakupu proizvodov. Z izboljšanjem dobrobiti pričakujemo manj poškodb in bolezni, s tem pa manj zdravljenj, boljšo proizvodnost in boljšo kakovost živalskih proizvodov. V prispevku predstavljamo rezultate poskusa, v katerem smo klasičen način reje, kjer je posamezna svinja skupaj s pujski uhlevljena v individualnih boksih, primerjali s skupinskimi boksi, kjer lahko pujski različnih gnezd prehajajo med boksi (delna simulacija naravnih pogojev – prehajajo lahko le pujski, svinje pa ne).

F.35 Drugo

COBISS.SI-ID: 4158344
3.
Dobrobit v povezavi z zdravstvenim varstvom perutnine ter prašičev v konvencionalnih in alternativnih sistemih rej

Trajnostni razvoj, ki vključuje okoljske in podnebne razmere ter poudarek na dobrobiti živali, pridobiva čedalje večji pomen pri razvoju kmetijstva-živinoreje v Evropi. Obenem dajejo potrošniki pri odločitvi o nakupu živalskih proizvodov vse večjo pozornost temu, v kakšnih pogojih reje so bile živali vzrejene. Različni pogoji reje v konvencionalnih ali alternativnih sistemih, še posebno pri skupinsko uhlevljenih živalih, različno vplivajo na pojav anomalij v obnašanju, kot je kanibalizem pri kokoših nesnicah in prašičih, kakor tudi na pojav dermatitisa pri pitovnih piščancih in na splošno počutje živali. Na področju slovenske zakonodaje ni predpisanih pravil oziroma smernic za zagotavljanje dobrobiti živali v različnih sistemih rej perutnine in prašičev. Zato bomo v tem projektu testirali protokole ter kazalce, s katerimi bomo na neinvaziven način ocenili dobrobit perutnine in prašičev in določili kritične meje dobrobiti, vključno z zdravstvenim varstvom, s poudarkom na ocenah posamezne živali. S tem bomo podali prvo znanstveno oceno dobrobiti perutnine in prašičev v konvencionalnih in alternativnih sistemih rej v Sloveniji in dobili prvi natančnejši vpogled v stanje dobrobiti v rejah. Posamezni sistemi reje bodo tudi prvič opisani z vidika dobrobiti živali, kar bo služilo k večji prepoznavnosti načinov reje in proizvodov. Nadalje bomo v okviru projekta preizkusili inovativne pristope za zmanjšanje kanibalizma, kot je uporaba odvračal pri kokoših nesnicah in testiranje različnih načinov oblikovanja skupin prašičev po odstavitvi. Istočasno bomo spremljali indikatorje stresa, kot so kazalniki oksidativnega stresa v krvi in slini prašičev ter vsebnost kortikosterona in imunoglobulinov perju ali jajcih kokoši nesnic oziroma pitovnih piščancih. Pri kokoših nesnicah pa v praksi, poleg kanibalizma, velik problem z vidika dobrobiti predstavljajo tudi poškodbe grodnice, zato bo eden od ključnih ciljev projekta tudi spremljanje le-teh v različnih sistemih rej in priprava priporočila o možnostih preventive. Ključni cilj projekta je interdisciplinarno pristopiti k reševanju problematike dobrobiti vključno z zdravstvenim varstvom perutnine in prašičev. V projektu bodo sodelovale tri znanstvene organizacije z dveh univerz v Sloveniji in se povezale z gospodarstvom. Skupaj želimo predstaviti tehnološke inovacije, ki bodo omogočile živalim prijaznejše pogoje reje ter zagotavljale varnejšo hrano za potrošnika.

D.06 Zaključno poročilo o tujem/mednarodnem projektu

COBISS.SI-ID: 4139912