V4-1823 — Zaključno poročilo
1.
Kako ukrepati ob pojavu gozdu nevarnega škodljivega organizma?

Rezultati projekta so bili testirani v simulacijski vaji, ki je bila organizirana v več interaktivnih delavnicah, ravno tako smo pridobivali mnenja strokovne javnosti z anketami. Tekom projekta so bile postavljene smernice in izhodišča za učinkovito izvajanje ukrepov ob vdoru oziroma pojavu tujerodnih gozdu škodljivih organizmov in pri sanacijah njihovih izbruhov in za pripravo komunikacijskih strategij. Izvajanje projekta je potekalo v tesnem sodelovanju in koordinaciji z organi pristojnih ministrstev, z Zavodom za gozdove Slovenije in drugimi deležniki. V projektu je bila začeta razprava vseh vpletenih inštitucij. Ključne ugotovitve projekta smo zaradi epidemiološke situacije zaradi COVID19 prikazali v obliki reportažnega videa, ki je dostopen tako na projektni spletni strani kot tudi na https://www.youtube.com/watch?v=JzW6SryYDTk

F.26 Izboljšanje obstoječih organizacijskih in upravljavskih rešitev

COBISS.SI-ID: 33978627
2.
Najdba karantenskega škodljivega organizma v gozdu

Na 10. seminarju in delavnici iz varstva gozdov (Škofja Loka, 6.6.2019) smo strokovni gozdarski javnosti (ZGS, GIS, predstavniki Oddelka za gozdarstvo Biotehniške fakultete, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo in predstavniki podjetja Slovenski državni gozdovi; 84 udeležencev) predstavili projekt CRP, s poudarkom na predstavitvi zakonodajnih sprememb s področja zdravja rastlin in kaj to pomeni za prakso.

F.34 Svetovalna dejavnost

COBISS.SI-ID: 5404070
3.
Omejevanje širjenja glive Lecanosticta acicola v Sloveniji v Zgornjem Posočju

Na primeru najdbe glive Lecanosticta acicola v dolini reke Soče smo implementirali komunikacijske strategije, ki so bile vzpostavljene tekom iz projekta CRP (komunikacijski načrt: obveščanje lastnikov, prebivalcev po medijih, prenos informacij in ozaveščanje, delavnice, letaki, brošure; pristop k izvedbi in sama izvedba ter sodelovanje z deležniki: lastniki, izvajalci, ZGS, inšpekcijske službe, MKGP, UVHVVR, GIS). Pristop v dolini reke Soče je bil večkrat predstavljen tako domačim kot tujim strokovnjakom (npr. v Opatiji na srečanju hrvaškega društva za varstvo rastlin, v okviru mednarodnega projekta EUPHRESCO,...). Za strategijo iz doline reke Soče, s poudarkom na komunikaciji, je bil izražen interes tudi s strani tujih strokovnjakov (npr. BFW, dr. Thomas Cech).

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 5627558
4.
Varstvo gozdov pred novo vnesenimi škodljivimi organizmi za gozd v Sloveniji

Pripravljen je pregled organizacijske strukture in delovanja služb na področju varstva gozdov ter opisana je umeščenost varstva gozdov v slovenski sistem zdravja rastlin, ki ga vodi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Pripravljen je bil pregled zakonodajnih zahtev s področja, tako nacionalnih kot EU. Identificirana je veriga deležnikov, ki je vpletena na področje zdravstvenega varstva rastlin v gozdarstvu in podana je ocena o njenem delovanju. Identificirani so raziskovalno-strokovno izzivi, ki bi jih v prihodnje morali poglobljeno obravnavati.

F.30 Strokovna ocena stanja

COBISS.SI-ID: 36833539
5.
Pomen biovarnosti za zdravje gozdov: pregled izkušenj iz tujine in predlogi za Slovenijo

Pripravljen je pregled dobrih praks ozaveščanja o pomenu biovarnosti v gozdovih ter priložnosti za rabo pri nas. V Sloveniji je pojem biovarnosti uveljavljen v kmetijstvu (npr. v prašičjereji in hmeljarstvu), v gozdarstvu pa je dokaj neznan. Z zakonsko dovoljenim prostim dostopom v gozd, gosto mrežo gozdnih cest in v zadnjem času povečanim obiskom gozdov je ob morebitni prisotnosti škodljivih organizmov potencial za njihovo hitro razširjenje izjemno velik. Med priložnostmi lahko izpostavimo ozaveščanje v smeri higiene in ukrepov, ki so potrebni za preprečitev vnosa in prenosa škodljivih organizmov, posodobitev veljavne zakonodaje na področju zdravja rastlin in gozdarstva, njuno uskladitev z veljavno evropsko zakonodajo ter nadzor nad njihovim izvajanjem. Nikakor pa ne smemo pozabiti na največjo priložnost vsakega izmed nas, da se vede odgovorno do okolja, v katerem živimo.

F.30 Strokovna ocena stanja

COBISS.SI-ID: 36849155