V4-1823 — Letno poročilo 2019
1.
Izbruh karantenskega škodljivega organizma v slovenskih gozdovih: ukrepi in izzivi

Za učinkovito obvladovanje izbruhov karantenskih organizmov je pomembno hitro odkrivanje, ki mu sledi hitro in učinkovito ukrepanje z namenom izkoreninjenja ali zaustavitve širjenja takega organizma. Ukrepanje v gozdovih najpogosteje vključuje posek in ustrezno ravnanje z okuženim oziroma napadenim materialom. Obseg del je lahko izredno obsežen in lahko poteka na nedostopnem terenu in na zaščitenih območjih. Zato je nujno, da so načrti ukrepanja proti karantenskim škodljivim organizmom pripravljeni vnaprej ter da se načrti preizkusijo v različnih teoretičnih simulacijah. Ukrepe morajo izvajati ustrezno usposobljeni izvajalci. Za učinkovit odziv je potrebna vnaprej pripravljena baza ustreznih gozdarskih izvajalcev, ki vključuje seznam opreme in sredstev. Predstavili bomo izhodišča za razvoj organizacijske in tehnične podpore za učinkovito ukrepanje pri izbruhih karantenskih organizmov v slovenskih gozdovih. Predstavljene bodo tudi kritične točke v procesu ukrepanja v gozdovih, ki so jih prepoznali različni deležniki.

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 5484966
2.
Najdba karantenskega škodljivega organizma v gozdu

Na 10. seminarju in delavnici iz varstva gozdov (Škofja Loka, 6.6.2019) smo strokovni gozdarski javnosti (ZGS, GIS, predstavniki Oddelka za gozdarstvo Biotehniške fakultete, Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo in predstavniki podjetja Slovenski državni gozdovi; 84 udeležencev) predstavili projekt CRP, s poudarkom na predstavitvi zakonodajnih sprememb s področja zdravja rastlin in kaj to pomeni za prakso.

F.34 Svetovalna dejavnost

COBISS.SI-ID: 5404070
3.
Varstvo gozdnega drevja na 14. Slovenskem posvetovanju o varstvu rastlin v Mariboru, 5.-6. marca 2019

Na 14. slovenskem posvetovanju o varstvu rastlin z mednarodno udeležbo (marec 2019, Maribor) je varstvo gozdov imelo prvič svojo samostojno sekcijo »Varstvo gozdnega drevja« s 13 prispevki. Udeleženci sekcije so bili raziskovalci in strokovnjaki Gozdarskega inštituta Slovenije, Biotehniške fakultete, Zavoda za gozdove Slovenije, Nacionalnega inštituta za biologijo in Gozdarske fakultete Univerze v Zagrebu. V razpravi sekcije smo z udeleženci identificirali ključne izzive in dobre prakse na področju zdravja oziroma varstva gozdov, ki so predstavljeni v tem prispevku.

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 5370534