P2-0210 — Vmesno poročilo
1.
Izdelava aplikacij za pametno in varno gradnjo z uporabo platforme za posredovanje virov in računalništva v megli DECENTER

Za reševanje zapletenih problemov v gradbeništvu, ki spadajo kategorije varnosti pri delu, upravljanja gradbišč, ??upravljanja virov, odpadkov in sredstev ter spremljanja napredka gradnje, so potrebne različne pametne aplikacije. Računalništvo v megli se pojavi kot nova računalniška paradigma za računalništvo od roba do oblaka, ki vključuje tehnologije interneta stvari (IoT), umetno inteligenco (AI) in tehnologije Blockchain. Vse za lažji razvoj in delovanje pametnih aplikacij. Vendar pa trenutno manjka celovita metodologija, ki bi uporabljala računalništvo v megli pri gradbenih projektih. Pri svojem delu uporabljamo novo platformo za računalništvo in posredovanje megle DECENTER za obravnavo zahtev po prilagodljivi uporabi metod umetne inteligence v gradbenih projektih in razvoj ustrezne metodologije. Vrednotenje se izvaja v vseh fazah razvoja aplikacij na resničnem gradbišču v Ljubljani v Sloveniji. Rezultati testiranja kažejo, da uporaba računalništva Fog prispeva k visoki stopnji odziva, zasebnosti in varnosti pri obdelavi občutljivih podatkov o delavcih in podjetjih.

COBISS.SI-ID: 48826627
2.
Sheme, ki ohranjajo gibalno in vrtilno količino in kontrolirano sipajo energijo, za časovne simulacije z mešanimi končnimi elementi

Predstavljamo štiripoljne (s pomiki, hitrostmi, napetostmi in specifičnimi deformacijami) in tripoljne (s pomiki, hitrostmi in napetostmi) mešane variacijske formulacije za strukturno dinamiko. Primerne so za elegantno izpeljavo časovnih integracijskih shem za mešane končne elemente, ki ohranjajo gibalno in vrtilno količino in kontrolirano sipajo energijo (EDMC). V tem delu jih uporabimo za izpeljavo EDMC shem za geometrijsko točne, nedavno predlagane, mešano-hibridne lupinske končne elemente, ki združujejo interpolacije tipa Hu – Washizu ali Hellinger-Reissner. Zasnujemo EDMC sheme prvega in drugega reda. Vrhunske lastnosti obravnavanih mešanih hibridnih končnih elementov se tako prenesejo tudi na (daljše) dinamične simulacije. Numerični primeri kažejo, da se osnovne konstante gibanja lupine številčno ohranijo tudi pri zelo velikih časovnih korakih.

COBISS.SI-ID: 45180419
3.
Potrebe po informacijah za progresivno metodologijo BIM, ki podpira celostno energetsko prenovo poslovnih stavb

V prispevku je predstavljena digitalna metodologija, ki lahko postopoma in učinkovito racionalizira energetsko prenovo poslovnih stavb. Modeliranje informacij o stavbah (BIM) in energetske simulacije se pogosto uporabljajo za lažje sprejemanje informiranih odločitev. Zbirajo se lahko pomembne zbirke podatkov, ki ne ustrezajo informacijskim potrebam pri načrtovanju energetske prenove, oceni učinkovitosti, (ponovni) gradnji in obratovanju. Neučinkovite upravljane informacije pogosto vodijo do podstandardnih rezultatov projekta, predelave, napak, proračunskih primanjkljajev in zamud. Predlagana progresivna metodologija BIM predlaga določitev ustreznih informacij, ki ustrezajo namenu razvijajočega se procesa načrtovanja prenove - s poudarkom na energetski učinkovitosti - ob obravnavi vidikov večkratne trajnosti. Ta pristop temelji na trdnih metodoloških načelih in je potrjen na podlagi dejanske prenove poslovnih stavb. Rezultati kažejo, da lahko progresivna metodologija BIM izboljša načrtovanje, natančneje napoveduje porabo energije, zmanjša naložbene stroške, prepreči napake pri načrtovanju in planiranju ter prepreči zamude pri gradnji. Ta študija je dragocen prispevek k raziskavam in razvoju načrtovanja prenove, zlasti za strokovnjake (arhitekte in inženirje) pri usklajevanju zahtev strank ter rezultatov načrtovanja in projektiranja, z jasnim profiliranjem zahtev po informacijah za različne ravni projektnih storitev pri prenovah.

COBISS.SI-ID: 32144679
4.
Na poti k globljim vplivom BIM na izobraževanje

Informacijski modeli stavb (BIM) omogočajo predstavitev stavb in komuniciranje o njih. Pri poučevanju v tehniki tudi potrebujemo predstavitve stavb in o njih posredujemo znanje. Med poučevanjem tehnike se sklicujemo na iste objekte iz resničnega sveta, ki imajo v BIM-u izrecno konceptualizacijo. Ta eksplicitna konceptualizacija ni obstajala v dobi, ko se je oblikovalsko komuniciranje opiralo na risbe in dokumente. Vprašanje, ki si ga postavlja ta članek, je naslednje: Zaradi BIM-a se je komunikacija v industriji spremenila. Ali se mora tudi komunikacija poučevanja inženirskega znanja spremeniti in kako? Čeprav je bilo veliko raziskav o poučevanju BIM in vključevanju BIM v učne načrte, ta članek raziskuje splošni vpliv BIM na inženirsko izobraževanje. Temelji na prejšnjih delih (Turk, 2018) na vpogledih iz pedagogike. Predstavljeno je pet scenarijev medsebojnega delovanja med inženirsko komunikacijo in poučevanjem pod vplivom BIM. Prispevek trdi, da lahko ignoriranje BIM ustvari kognitivno disonanco med akademskim študijem in industrijskim delom. Ugotavljamo, da je učinek BIM dvojen: vertikalno je treba vzpostaviti referenco med koncepti znanja (pri poučevanju gradbeništva) in informacijskimi objekti (pri gradnji informacijskih modelov). Horizontalno je BIM integracijska tehnologija, ki omogoča bolj celostno zasnovo in načrtovanje. Tako jezik posameznih predmetov kot tudi navzkrižna sklicevanja in sinergije med predmeti se morajo zato spremeniti.

COBISS.SI-ID: 8808801
5.
Družabno-produktno-procesni okvir za gradbeništvo

Članek predstavlja nov okvir za razumevanje, modeliranje in programsko inženirstvo v informacijsko zahtevnih gradbenih procesih. Na sedanji okvir vpliva razpoložljiva tehnologija, temelji pa na razumevanju, da so proizvodi rezultat procesov, ki jih izvajajo akterji. Dandanes pa sodobni internet podpira tudi druge vrste človeških dejavnosti: komunikacijo in socialne interakcije med ljudmi, ki jih s pridom uporablja tudi gradbena industrija, vendar pa ne razume pravilno njihove vloge, zato v obstoječem dojemanju obstaja vrzel. V tem članku so analizirane ustrezne teorije, ki opredeljujejo to vrzel glede na to, kaj bi lahko obstajalo v teoriji in kaj nam trenutno ponuja tehnologija. Rezultat je predlagan nov okvir gradbenih informacijskih dejavnosti, ki zapolnjuje obstoječo vrzel in ki uvaja tretji glavni integrativni element sicer razdrobljenih gradbenih informacijskih dejavnosti - socialno omrežje (obstoječa dva sta fizična zgradba in njen digitalni dvojček). Okvir ponuja teoretično in konceptualno podlago za načrtovanje, ustvarjanje, spremljanje in ocenjevanje spletnih storitev, povezanih z gradbeništvom, ki vključujejo močno socialno komponento in uporabljajo storitve socialnih omrežij.

COBISS.SI-ID: 8961121