Razvit je bil nosljivi sistem s pomočjo katerega je moč spremljati ključne simptome COVID-19. Uporabljeni so bili standardni strojni moduli kakor tudi programska oprema. Pri realizaciji so bila uporabljena standardna tipala, splošno namenski mikrokrmilniki ter mobilne naprave, ki so bile uporabljene za spremljanje ključnih vitalnih znakov kot npr. telesne temperature, srčnega utripa, ritma dihanja ipd. Spremljanje omenjenih znakov omogoča alarmiranje bolnikov in medicinskega osebja na daljavo o ključnih neobičajnih simptomih, ki so v korelaciji s simptomi COVID-19 ali podobnimi boleznimi. Predstavljena je osnovna ideja sistemske integracije meritev, digitalnega procesiranja signalov in omrežnih tehnologij s preliminarnimi rezultati testiranj. Predstavljena zasnova ni le cenovno dostopna, pomembna je tudi dostopnost strojne opreme, ki je bila uporabljena pri realizaciji. S pomočjo razvite programske opreme je bila zagotovljena ustrezna stopnja natančnosti delovanja ter imunosti na motnje ter artefakte pri obdelavi signalov.
F.08 Razvoj in izdelava prototipa
COBISS.SI-ID: 35662083Izveden in opisan je bil tristopenjski razvoj kiberfizičnega govorno upravljanega invalidskega vozička. V prvi fazi je bil razvit manjši prototip, ki je omogočil testiranje možnosti izvedbe govornega upravljanja s pomočjo oblačnih informacijskih sistemov v realnem času. V drugi fazi je bil razvit prototip realne velikosti, ki je bil testiran v laboratorijskem in kliničnem okolju. V tretji fazi razvoja je bil razvit prototip, prav tako realne velikosti, ki je bil dodatno opremljen s tipali razdalje hkrati pa so bili razviti napredni kontrolni algoritmi, ki so omogočili delno avtonomno vožnjo. Opisana je bila arhitektura sistema s pomembno novostjo, t.j. vključitvijo več oblačnih informacijskih sistemov za razpoznavo govora ter robnih računalniških sistemov. Za razpoznavo govora je bilo uporabljenih šest različnih oblačnih informacijskih sistemov ter dvoje lokalnih sistemov. Na ta način smo zagotovili večjo zanesljivost delovanja ter zmanjšali zakasnitve pri upravljanju. Opisali smo programsko in strojno opremo naprednega oblačno robnega sistema za pomoč pri upravljanju oz. navigaciji mobilnih sistemov.
F.08 Razvoj in izdelava prototipa
COBISS.SI-ID: 8178451Razvit je bil prototipni sistem, ki omogoča spremljanje srčnega utripa s pomočjo modula ESP32. Opredeljena je bila arhitektura sistema, ki omogoča komunikacijo prek omrežja WiFi ali nizkoenergijskega protokola »Blue Tooth«. Opisan je razvoj celotnega programskega svežnja za realizacijo spremljanja vitalnih znakov bolnikov. Izvedene so bile meritve rabe električne energije različnih arhitektur. Opisana je bila primerjava realizacij podobnih sistemov z moduloma ESP8266 in ESP32.
F.08 Razvoj in izdelava prototipa
COBISS.SI-ID: 8165395Natančno napovedovanje odpovedi izdelkov v garancijskem roku je pomembno, saj podjetje mora rezervirati sredstva za njihovo popravilo. Ta problem so bolj ali manj uspešno reševali z uporabo metod diskretne simulacije, časovnih serij in napovednih modelov strojnega učenja. Mi smo problem napovedovanja odpovedi izdelkov v garancijskem roku reševali z uporabo različnih arhitektur modelov globokih nevronskih mrež. Kot najbolj uspešne so se izkazale globoke mreže s šestimi skritimi sloji in konvolucijske nevronske mreže. Rezultati so spodbudni, vendar pa je potrebno razumeti tudi omejitve metod globokega učenja, ki so zahteve po velikih količinah (kakovostnih) podatkov in omejeno razumevanje tovrstnih modelov.
F.23 Razvoj novih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev
COBISS.SI-ID: 8125715Visoko-zmogljivo računalništvo omogoča reševanje kompleksnih problemov, ki bi jih bilo z običajnimi računalniki težko rešiti v sprejemljivem času. Vendar pa so takšni sistemi izjemno dragi, zato je edina možnost, da storitve visoko-zmogljivega računalništva dostavljamo v oblaku. Take storitve imajo velik potencial za razvoj novih izdelkov in storitev, skrajšanje časa za razvoj izdelka in optimizacijo proizvodnih procesov (tudi v malih in srednjih podjetjih - MSP). Kljub temu je upaba teh storitev med MSP redka, prav tako pa ni primerna za vse MSPje. Namen raziskave je bil oceniti potencial uporabe visokozmogljivega računalništva v oblaku za MSP, prepoznati podjetja, ki imajo potencial in jih podpreti pri uporabi teh storitev. V ta namen smo razvili večrktierijski model, s katerim smo ocenili 61 podjetij, med katerimi je bilo 38 MSP. Raziskava ponuja sicer omejen vpogled v stanje potenciala za uporabo visoko-umogljivega računalništva v MSP, vendar pa je pomemben prvi korak na poti k razumevanju priložnosti, ki jih te storitve ponujajo.
F.15 Razvoj novega informacijskega sistema/podatkovnih baz
COBISS.SI-ID: 8112915