Zaradi dolgoletnega sodelovanja med eno izmed vodilnih revij na področju IS "Electronic Markets" in uveljavljeno tradicionalno konferenco o digialnem poslovanju "Bled eConference" smo ob 30. letnici revije priravili poglobljeni pregled nad raziskovalnimi tematikami v zadnjih 8ih letih na konferenci in v reviji. Prispevek nadaljuje raziskovanje iz leta 2012, ko je bil pripravljen pregled raziskovalnih tematik ob 25. letnici konference. Pri analizi smo upoštevali 211 prispevkov iz revije EM in 356 prispevkov iz zbornikov Blejske konference. Za analizo smo uporabili orodje Leximancer, ki omogoča avtomatično analizo teksta. Rezultati ponujajo vizualni pregled nad obravnavanimi tematiki v zadnjih 8ih letih. Raziskovalne ematike, ki se prekrivajo med obema viroma so vezane na vlogo "informacij", "e-storitev", "e-poslovanja", "družbenih medijev" in "sistemov in rešitev". Poleg diskusije rezultatov v prispevku prikažemo raziskovalne izzive v prihodnosti in vlogo revije in konferenc pri odpravljanju razkoraka med znanostjo in problemi v praksi.
COBISS.SI-ID: 8178963
Cilj raziskave je bil razviti model za avtomatsko klasifikacijo starih tekstov v univerzalno decimalno klasifikacijo – UDK ob uporabi metod strojnega učenja. Na koprusu 70.000 znanstvenih, polno bibliografsko opremljenih besedil, je bil razvit in testiran klasifikacijski model, ki smo ga nato uporabili za klasifikacijo 200.000 starih tekstov. Rezultati prispevajo k razvoju področja avtomatske klsifikacije bibliografskih tekstov, s poudarkom na starih, nestrukturiranih tekstih, običajno zapisanih v arhaični obliki slovenščine. 15 domenskih strokovnjakov (bibliotekarjev) je ocenilo ustreznost klasifikacij 150 naključno izbranih tekstov. Rezultati so pokazali, da modeli učinkovito klasificirajo katerikoli znanstveni tekst in dovolj natančno pripišejo UDK vrstilec starim tekstom. Tak model lahko pomaga bibliotekarjem pri njihovem delu, možno pa ga je implementirati kot dodatek k iskanju po polnem tekstu v bibliografksih bazah. Avtomatsko opremljeni starejši teksti predstavljajo tudi boljšo uporabniško izkušnjo, saj omogočajo bolj strukturirano iskanje. Vse to pa prispeva k širši dostopnosti in uporabnosti digitaliziranih pisnih virov.
COBISS.SI-ID: 41547267
Predlagan in ovrednoten model ocenjevanja tveganja za nastanek pljučnice pri umetno ventiliranih pacientih je še posebej dobrodošel pri povečanem številu pacientov, ki se zaradi bolezni COVID-19 zdravijo s pomočjo ventilatorjev. Model je razdeljen na dva sklopa, od katerih eden ocenjuje ustreznost ukrepov na bolnišničnem oddelku, drugi pa lastnosti posameznega pacienta. Gre torej za prikaz dejavnikov, ki vplivajo na vse paciente znotraj posameznega oddelka in za dejavnike, ki razlikujejo paciente istega oddelka med seboj. Razvit ekspertni sistem omogoča razumevanje vloge posameznih dejavnikov. Pomembna prednost modela je, da vključuje tudi zdravstveno nego in tako s celovitejšim pristopom zajema širši nabor dejavnikov tveganja, ki jih je potrebno upoštevati v okviru varovanja zdravja omenjenih pacientov in za zagotavljanje kakovosti zdravstvenega sistema.
COBISS.SI-ID: 46455043
Svetovno gospodarstvo in družba sta v zapletenem tranzicijskem procesu, za katerega je značilna velika stopnja negotovosti. Zato bo nadaljnji razvoj in upravljanje prehoda v veliki meri odvisen od kakovosti sprejetih odločitev in s tem tudi od samega procesa odločanja. Glavni cilj te študije je bil analiza zanesljivosti Mednarodnega indeksa tveganj za energetsko varnost kot orodja za podporo procesu odločanja o energetski in gospodarski tranziciji kot tesno povezanih in medsebojno odvisnih pojavov. V prispevku je predstavljeno priporočilo za izboljšanje opazovanega indeksa (pregled vloge posameznih spremenljivk, za katere se je izkazalo, da so še posebej metodološko indikativne), pa tudi priporočilo za različno porazdelitev utežnih koeficientov.
COBISS.SI-ID: 22973955
Mala in srednje velika podjetja (MSP) morajo slediti velikim podjetjem, zato se morajo digitalno preoblikovati. Ker jim navadno primanjkuje sredstev (proračun, znanje in čas), imajo številne države podporno okolje za pomoč MSP pri teh prizadevanjih. Da bi lahko zagotovili prave vrste podpore, je ključnega pomena oceniti digitalno zrelost podjetij. Obstaja veliko modelov in orodij za ocenjevanje digitalne zrelosti, vendar so to bodisi teoretični modeli, delni, modeli ponudnikov tehnologije ali primerni za velika podjetja. V tem prispevku obravnavamo problem ocenjevanja digitalne zrelosti MSP. V ta namen smo razvili več-kriterijski model za oceno digitalne zrelosti MSP. Sledili smo pristopu raziskovanja in razvoja, kjer model z več atributi velja za artefakt IT. Pri tem smo uporabili metodologijo več-kriterijskega odločanja (DEX). Razviti model je ocenila skupina strokovnjakov. Na podlagi povratnih informacij smo model nadgradili in ga uporabili za ocenjevanje digitalne zrelosti pri sedmih MSP. Rezultati kažejo, da se model lahko uporablja v realnem poslovnem okolju.
COBISS.SI-ID: 58893315