J7-1821 — Vmesno poročilo
1.
Devolucija in decentralizacija socialne varnosti

Prispevek Devolucija in decentralizacija socialne varnosti: položaj v Sloveniji je del širše evropske primerjalnopravne analize. Knjižno poglavje obravnava pravna razmerja med državno oblastjo, lokalno samoupravo in nosilci socialnih zavarovanj in drugimi pravnimi osebami v slovenskem sistemu socialne varnosti. Preučuje raven normodajne, upravne in finančne (ne)odvisnosti oziroma avtonomije (decentralizacije) ter regionalne ali lokalne razpršitve (dekoncentracije) izbranih pravnih oseb pri izvajanju obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, zdravstvenega zavarovanja, zavarovanja za primer brezposelnosti, zavarovanja za starševsko varstvo, in socialnovarstvenih dajatev in storitev.

COBISS.SI-ID: 17098577
2.
Zadolžitevni položaj lokalnih skupnosti: zakonodajni in tržni pristop v Sloveniji, Hrvaški in Srbiji

Članek vsebuje nov konceptualni model, ki združuje zakonodajni in tržni pristop za oceno zadolžitvenega potenciala lokalnih skupnosti. Model ima širšo uporabnost in je pomemben za več deležnikov: za lokalne skupnosti, da določijo svoj finančni potencial, za centralno vlado, da uravnoteži lokalne razvojne potrebe z makroekonomskimi cilji, ter za finančne institucije in snovalce projektov, da se prilagodijo lokalnim zmožnostim financiranja in naložb. V članek je model apliciran na izbrane enote lokalne samouprave v Sloveniji, na Hrvaškem in v Srbiji in potrjuje hipotezo, da se njihove relativne zmožnosti (per capita) izposojanja razlikujejo.

COBISS.SI-ID: 25519846
3.
Komentar Družinskega zakonika

Avtorji v netarju analizirajo določbe slovenskega Družinskega zakonika. Pomemben del komentarja je analiza varstva posameznikov, ki niso več sposobni sami skrbeti za svoje pravice in koristi. Take osebe mora pravna ureditev zavarovati. Pri njihovem varstvu mora biti zelo previdna in sme izjavljanje volje nadomeščati le v obsegu, v katerem posameznik ni zmožen sprejemati samostojnih odločitev. Nadomeščanje volje mora izhajati iz želja in predstav, ki jih je varovanec izrazil v preteklosti (t. i. izrecna volja) ali na katere lahko sklepamo iz njegovih preteklih ravnanj in izjav (t. i. domnevna volja). Za uresničitev navedenih ciljev je treba preoblikovati institut skrbništva za polnoletne v bolj prilagodljiv in slojevit sistem, posodobiti institut skrbništva za posebni primer ter odpraviti institut podaljšanja roditeljske pravice. Institut roditeljske pravice je namreč prvenstveno namenjen skrbi za otroka in poleg pravne skrbi za otroka vsebuje tudi dejansko skrb, zlasti skrb v obliki vzgoje.

COBISS.SI-ID: 299529472