P5-0413 — Letno poročilo 2020
1.
Organizacijski vzorci seksualnega dela in učinki na politike

V članku kritično prevprašujemo dominantno binarno konstrukcijo seksualnega dela kot dela ali nasilja in zavzamemo perspektivo v raziskovanju seksualnega dela, ki je pozorna na izkušnje seksualnih delavk in delavcev. Seksualno delo razumemo kot kontituum profesionalnih in organizacijskih praks in se posvečamo analizi politik reguliranja prostitucije v Sloveniji in na Hrvaškem. Namen je v primerjalni perspektivi raziskati organizacijske vzorce seksualnega dela in ugotoviti, kako se oblikujejo glede na učinke različnih režimov upravljanja s prostitucijo v obeh državah. Empirična raziskava je zasnovana na intervjujih s seksualnimi delavkami v obeh državah. Analiza pokaže, da okvir dekriminalizacije prostitucije pozitivno korelira z občutkom varnosti pri delu, medtem ko kriminalizacija prostitucije poglablja nasilje in minimizira samoodločanje seksualnih delavk. Ugotavljamo da »vladovanje s kaznovanjem« potrebuje alternativne pristope, ki pri kreiranju politik za regulacijo prostitucije v večji meri upoštevajo izkušnje seksualnih delavk in delavcev.

COBISS.SI-ID: 25478147
2.
Sprememba paradigme skozi okvir krize: razprave o priseljevanju in integraciji v šestih državah EU

Sprememba paradigme skozi okvir krize: razprave o priseljevanju in integraciji v šestih državah EU Članek obravnava spremembe v odnosu do priseljencev in beguncev v javnih razpravah o migracijah in integraciji v šestih državah članicah Evropske unije: Avstriji, Danski, Poljski, Sloveniji, Španiji in Veliki Britaniji. Poleg primerjave specifičnih nacionalnih razmer posebno pozornost namenja javnim reprezentacijam priseljencev in beguncev v političnem in medijskem diskurzu v kontekstu »krize«. Ugotovitve kažejo na premike v javnih reprezentacijah priseljencev in beguncev med in po t. i. migracijski krizi leta 2015, ko je vprašanje migracij in integracije postalo najbolj razpravljana tema v medijih in politiki. V zadnjih desetletjih, še posebej pa v zadnjih petih letih, so se migracijske politike in javne razprave v vseh proučevanih državah bistveno odmaknile od prejšnjega razglašanja bolj liberalnih in demokratičnih vrednot, ki so si prizadevale za enake pravice beguncev in priseljencev, do precej strožjega pristopa k priseljevanju in integraciji. Članek ugotavlja, da obstaja razlika med javnim mnenjem / stališči in politikami ter diskurzi, ki so oblikovani tako na ravni EU kot na ravni nacionalnih držav. To nakazuje, da ima javno mnenje manjši vpliv na javne politike, kot se običajno domneva. Vzpostavljeni pravni in politični »krizni« okvir, skupaj z medijsko krajino, bi lahko močneje vplival na to, kako večina prebivalstva razume pravice in položaj priseljencev glede na njihove možnosti za integracijo.

COBISS.SI-ID: 48981763
3.
Enakost za koga?: ovire za dostop žensk do lokalne uprave v Sloveniji

Na podlagi izvirnih terenskih raziskav (analiza zakonodaje, razgovori s kandidatkami in strankarskimi vratarji ter fokusne skupine), članek analizira nekatere manj vidne ovire za sodelovanje žensk v lokalni politiki v Sloveniji. Med letoma 2014 in 2018 je bilo v parlamentu 35,6% žensk, medtem ko delež ministric v zadnji slovenski vladi znašala 50%. V politiko na lokalni ravni je vključenih precej manj žensk, saj jih je imelo v istem obdobju le 7,6% županski položaj, 10 občinskih svetov je bilo brez žensk. Ta članek razpravlja o razlogih za takšne razlike v zastopanosti žensk v lokalni politiki. Analiza vodi do zaključka, da bi bilo za to, da se bi se spremenila nizka zastopanost v nekaterih lokalnih občinskih svetih, treba uvesti dobro zasnovano reformo volilnega sistema in ukrepe, ki bi strukturno naslovili spol, družino življenje in partnerske vloge.

COBISS.SI-ID: 20838659
4.
Heterogene moškosti v situacijah primarne oskrbe: rahljanje ospoljenosti skrbstvenega dela in preoblikovanje moškosti

Na presečišču feministične etike skrbi ter kritičnih študij moških in moškosti članek razvija alternativne interpretacije praks in stališč moških vpetih v skrbstveno delo, z namenom rahljanja spolnih binarizmov v percepcijah in konstrukcijah skrbstvenega dela. Empirična evidence zbrana v 23 individualnih intervjujih razkriva, da moški v specifičnih skrbstvenih situacijah intenzivne primarne oskrbe in v nehegemonih socialnih položajih (glede na razred, starost, zdravstveno stanje in spolno usmerjenost) do neke mere preoblikujejo dominantne norme moškosti in v skladu z logiko feministične etike skrbi vzpostavljajo skrb kot spolno nevtralno, kompleksno, politično relevantno in družbeno integrativno dispozicijo in aktivnost.

COBISS.SI-ID: 46413827
5.
Ospoljenost medijskega dela: institucionalizacija norm podjetniške subjektivitete

V članku avtorici analizirata, kako mediji odgovarjajo na spremenjene pogoje medijske produkcije, kot so hiperkomercializacija, digitalizacija in feminizacija, s prekarizacijo novinarstva kot ekonomičnega poslovnega modela, ki ga legitimizira država z davčno regulacijo in deregulacijo trga dela. S konceptoma požrešnih organizacij in podjetniških subjektivitet na primeru analize televizijske produkcije v Sloveniji (TV SLO, POP TV in Planet TV) pokažeta, da strah pred slabšanjem socialnega in ekonomskega položaja pritiska na novinarje in novinarke, da normalizirajo zahteve požrešne organizacije ter se samoregulirajo in samodisciplinirajo v subjektiviteto hiperproduktivnosti, večopravilnosti, fleksibilnosti, dolgih delavnikov in nenehne dosegljivosti in razpoložljivosti za delo. Pokažeta, da organizacije neoliberalnih trgov dela zaostrujejo maskulinizirane vzorce delovnih kultur, in problematizirata mit o enakosti spolov in spolni nevtralnosti prekarizacije dela v novinarstvu. Feminizaciji novinarstva navkljub v medijski industriji ni pripoznano, da hiperprodukcijska naravnanost izključuje družbeno reprodukcijo iz sfere plačanega dela ter jo pozaseblja in individualizira, ženske novinarke pa reducira v položaj prilagajanja maskuliniziranim vzorcem dela.

COBISS.SI-ID: 17603587