P2-0273 — Zaključno poročilo
1.
Alkalijsko-silikatna reaktivnost nekaterih pogosto uporabljenih lahkih agregatov

V Sloveniji se patološke kemijske reakcije v betonih manifestirajo kot alkalijsko-silikatna (ASR) in sulfatna (SR) reakcija. Mehanizem ASR zavisi od kristaliničnosti agregata, nevarnost te reakcije pa obstaja pri uporabi silikatnih prodov ter nekaterih lahkih agregatov. Raziskave SR so identificirale dva tipa rekcije: thaumasitno (v železniških predorih, kot posledico onesnaženja z žveplom) in etringitno (v cestnih predorih, ki so zgrajeni v kamninah, ki vsebujejo minerale z žveplom). Izsledki so pomembni za razumevanje mehanizma in za izbor preventivnih ukrepov.

COBISS.SI-ID: 986727
2.
Karakterizacija korozijskih procesov jekla v betonu z elektrokemijskim šumom, merjenjem delnih tokov s sklopljenimi elektrodami in ER senzorji

Ugotovili smo, da so korozijski procesi jekla v betonu v določenih pogojih lahko izjemno dinamični in lokalizirani. V takih primerih je uporabnost konvencionalnih elektrokemijskih metod omejena, saj z njimi dobimo le splošne podatke v izbranem časovnem intervalu. Razvili, oziroma nadgradili smo tri različne metode (elektrokemijski šum, merjenje delnih korozijskih tokov z mrežo elektrod, električni uporovni senzorji), ki nadgrajujejo klasične metode tako, da lahko detektiramo hitre spremembe in lokalizacijo korozijskih procesov.

COBISS.SI-ID: 958055
3.
Detekcija in razločevanje med procesi napetostno-korozijskega pokanja (NKP) z merjenjem elektrokemijskih in mehanskih parametrov (akustična tehnika)

V skupini člankov smo obravnavali problem merjenja in karakterizacije kompleksnih vrst korozije, ki so značilne za v splošnem korozijsko odporne kovinske zlitine. Dokazali smo, da način napetostno-korozijskega pokanja (NKP) bistveno določa možnost detekcije in spremljanja teh procesov. Pri transkristalnem pokanju je s kombinacijo več metod (elektrokemijski šum, akustična emisija) mogoče zaznati posamezne dogodke pokanja, pri interkristalnem pokanju pa smo uspeli spremljati kumulativni razvoj pokanja, oziroma poškodb.

COBISS.SI-ID: 957799
4.
Uporaba amino-silanov kot sklopitvenih agentov v cementnih materialov

Raziskovali smo možnosti uporabe sklopitvenih agentov na osnovi organsko modificiranih alkoksisilanov za modifikacijo določenih lastnosti cementnih materialov. Dodatek sklopitevnega agenta omogoča nastanek kovalentne povezave med anorganskimi fazami cementnega sistema ter v primeru modificiranja malte s polimeri, med anorgansko cementno matriko in polimerom. Rezultati raziskav so pokazali, da lahko izbranim vrstam malt z dodatkom določenih akriloksilanov bistveno izboljšamo mehanske lastnosti in trajnost.

COBISS.SI-ID: 1028967
5.
Vpliv staranja na različna veziva za restavriranje in na nekatere kombinacije veziv in pigmentov za stenske poslikave

Z enostavno tehniko na osnovi optične in elektronske mikroskopije lahko zanesljivo identificiramo pigmente v historičnih poslikavah in določimo njihov razvoj. Relevanco predlagane tehnike smo preverili na barvnih plasteh iz samostana Stične in dvorca Novo Celje. Določili smo mehanizme staranja različnih veziv, pri čemer je bilo ugotovljeno, da so nekatera veziva bolj obstojna, še posebej, ko jih kombiniramo z različnimi pigmenti, ki znatno vplivajo na proces staranja. Delo je ključno pri odločanju, katero vezivo uporabiti v konkretnem primeru restavriranja fresk.

COBISS.SI-ID: 1306215