Sposobnost zaviranja patogenih bakterij v črevesu je eden pomembnejših kriterijev za izbiro probiotičnih sevov. V delu smo raziskali sposobnost humanega izolata iz lastne zbirke Lactobacillus gasseri K7, da zavira vezavo toksigene E. coli O8:K88 na črevesno sluznico, s pomočjo dveh modelov: na kulturi Caco-2 celic in na svežem črevesnem tkivu prašičev, pridobljenem iz tankega črevesa. V pogojih izključevanja, še izraziteje pa v pogojih tekmovanja, je sev K7 zmanjšal adhezijo E. coli. Rezultati nakazujejo možnost zaščitne vloge Lb. gasseri K7 proti infekcijam z enterotoksigenimi E. coli.
COBISS.SI-ID: 1838728
Delovanje in toksičnost T-2 toksina za posamezne organske sisteme sta slabo raziskana. Proučevali smo vpliv petih koncentracij toksina na proizvodnost, lipidno peroksidacijo in genotoksičnost. Rezultati so pokazali, pri katerih koncentracijah opazimo spremembe v proizvodnih lastnostih in kdaj postane genotoksičen za imunske celice. Rezultati ne potrjujejo hipoteze, da je toksičnost toksina povzročena tudi s povečanjem oksidacijskega stresa. Rezultati omogočajo presojo toksičnosti različnih koncentracij toksina in služijo za nadaljnje raziskave toksičnosti za različne organske sisteme.
COBISS.SI-ID: 2001032
V članku opisujemo rezultate genetskih raziskav ene najpomembnejših striktno anaerobnih vampnih bakterij Prevotella bryantii. Opisali smo nov gen, nucA, ki kodira nukleazno aktivnost in sodi v encimsko družino eksonukleaz/endonukleaz/fosfataz Pfam. NucA je del operona, predvidoma vpletenega v odstranjevanje napačno vgrajenih uracilov v DNA. Nenavadno je, da kodira nucA tudi signalni peptid, čeprav gre po funkciji sodeč za intracelularen tip encima. Z bioinformacijskimi analizami smo pokazali, da ta »nenavadnost« ni unikatna in je očitno značilnost predstavnikov debla Bacteroidetes.
COBISS.SI-ID: 2278280
V članku so opisani rezultati genetskih raziskav vrst Prevotella. Kot modelni organizem smo preučevali P. bryantii, kot modelne genetske elemente pa gene, ki kodirajo nukleaze. Pripravili smo genetski sitem za učinkovit vnos in analizo heterolognih genov, ki bo prispeval k razumevanju genetskih zakonitosti teh pomembnih mikrobov iz prebavnega trakta. Sočasno smo opisali enega od genov, nucB, ki pri modelnemu organizmu kodirajo zunajcelične, nespecifične nukleaze, ki imajo najverjetneje pomembno vlogo pri zaščiti mikroorganizmov pred vdorom tuje DNK, kompetentnosti ali pridobivanju fosfata.
COBISS.SI-ID: 2015368
Nekatere vrste prehranske vlaknine vplivajo tudi na metabolizem mineralov, dušika in žolčnih kislin v tkivu prebavil. Z raziskavo smo želeli ugotoviti ali dodatek pektina v prehrani vpliva le na metabolizem beljakovin v črevesnem tkivu ali tudi v jetrih in skeletnih mišicah. V črevesnem tkivu je bila ob dodatku pektina večja sinteza beljakovin in translacijska učinkovitost, medtem ko v jetrih le druga. Stimulacija metabolizma beljakovin v tkivih črevesja in jetrih je lahko eden od razlogov za izmerjeno zmanjšanje obsega metabolizma beljakovin v skeletnih mišicah.
COBISS.SI-ID: 2328200