L4-9301 — Zaključno poročilo
1.
Življenjska prireja ovc bovške in oplemenjene bovške pasme

Poleg lastnosti mlečnosti je produkt pri ovcah tudi jagnje. Življenjsko prirejo tako lahko merimo tudi s številom in maso jagnjet. V prispevku smo primerjali bovško in oplemenjeno bovško pasmo, ki se razlikujeta po masi. Brez korekcije na metabolno maso so razlike med pasmama precejšnje, medtem ko so po korekciji manjše.

COBISS.SI-ID: 2465416
2.
Genetski parametri za rast pri teletih šarole pasme

Življenjska prireja krav dojilj temelji na številu in masi vzrejenih telet. V tem prispevku smo ocenili genetske parametre za mase telet ob rojstvu, na začetku, v sredini in na koncu paše ter ob letu pri teletih pasme šarole. Uporabili smo večlastnosti mešani model. Heritabilitete so se gibale med 0,23 in 0,62. Genetske korelacije so bile srednje do visoke (0,43-0,97).

COBISS.SI-ID: 2410632
3.
Ocena genetskih parametrov za telesno maso telet šarole pasme v Sloveniji

Na rast telet vpliva poleg direktnega aditivnega genetskega vpliva tudi maternalni genetski vpliv, sploh na rast telet kmalu po rojstvu. V prispevku smo tako s pomočjo večlastnostnega mešanega modela ocenili direktno in maternalno heritabiliteto za telesne mase telet pasme šarole. Direktna hertiabiliteta za maso se je zmanjšavala od rojstva (0,74) do starosti enega leta (0,19). Nasprotno se je maternalna heritabiliteta povečevala od 0,04 do 0,12. Genetske korelacije med direktno in maternalno aditivno komponento so bile večinom negativne.

COBISS.SI-ID: 2551688
4.
Komponente kovariance ocenjene s ponovljivostnim modelom za slovenske mlečne ovce na osnovi dnevnih kontrol

Življenjsko prirejo pri mlečni drobnici predstavljajo skupna količina mleka, skupna masa mlečne maščobe ter beljakovin. Kot osnovo genetskemu vrednotenju življenjske prireje smo v prispevku za tri pasme slovenskih mlečnih ovc ocenili parametre disperzije za lastnosti mlečnosti na osnovi dnevnih zapisov. Heritabilitete so znašale med 0,08 za vsebnost maščobe in 0.11 za dnevno količino mleka. Genetska korelacija med maščobo in beljakovinami je bila visoka (0,67).

COBISS.SI-ID: 2496904
5.
Primerejava metod za napovedovanje plemenske vrednosti za dolgoživost za slovensko črno-belo populacijo

Pri črno-belem govedu smo primerjali napovedi plemenskih vrednosti za dolgoživost izračunane po treh metodah: model proporcionalnih tveganj (PHM) ter večlastnostni mešani model očeta (SMT)oz. živali (AMT). Heriatabiliteta za dolgoživost s PHM je bila ocenjena na 0.18, pri SMT in AMT pa so se ocene za heritabilitete gibale med 0.05 in 0.17 ter med 0.08 in 0.19. Korelacije med napovedmi po SMT in AMT ter PHM nizke, kar kaže na to, da metode za napovedovanje direktne dolgoživosti niso enakovredne.

COBISS.SI-ID: 2384008