L6-9375 — Zaključno poročilo
1.
Nova spoznanja o prvih ohranjenih dekorativnih in figuralnih motivih “all’antica” v istrskih obalnih mestih, še posebej v Kopru

V sintetičnem članku, objavljenem v ugledni reviji Saggi e Memorie di storia dell'arte, ki jo izdaja vodilni beneški raziskovalni inštitut Fondazione Giorgio Cini (prim. http://www.cini.it/index.php/it/publication/list/3), je dr. Samo Štefanac temeljito razčlenil najpomembnejša pričevanja o prodoru renesančnega oblikovnega jezika »all'antica« na Istrski polotok s posebnim poudarkom na ohranjenih arhitekturnih in kiparskih spomenikih Kopra, Poreča, Sv. Vinčenata, Vodnjana in Osora.

COBISS.SI-ID: 38735970
2.
Nova spoznanja o Maffeu in Giacomu Vallaressu ter zgodnji zgodovini zbiranja antičnih artefaktov na vzhodni obali Jadrana

Izhajajoč iz srebrnih odlitkov antičnih gem in novcev, ki od leta 1497 dalje krasijo zadarsko »Šimunovo škrinjo«, se dr. Stanko Kokole v svoji razpravi osredotoča na zgodnja pričevanja o zbiranju antičnih artefaktov na vzhodni obali Jadrana. Posebno pozorno sta obravnavana dva humanistično izobražena prelata: Maffeo Vallaresso (nadškof v Zadru v letih 1450-1495) in njegov brat Giacomo Vallaresso, koprski škof med letoma 1482 in 1503. Gre za prvo objavo znanstvenega članka slovenskega avtorja v serijski publikaciji Studies in the History of Art (ISSN 0091-7338).

COBISS.SI-ID: 1430739
3.
Nova spoznanja o kiparjih in kamnosekih, ki so v poznem 17. in 18. stoletju ustvarjali za področje Istre in Kvarnerja

V temeljitem članku, objavljenem v ugledni reviji Saggi e Memorie di storia dell'arte, ki jo izdaja vodilni beneški raziskovalni inštitut Fondazione Giorgio Cini (prim. http://www.cini.it/index.php/it/publication/list/3), dr. Matej Klemenčič sintetično predstavlja številna nova spoznanja o delovanju kiparjev in kamnosekov poznega 17. in 18. stoletja na področju Istre in Kvarnerja s posebnim poudarkom na naročniških povezavah regionalnih umetnostnih središč v prostoru med Benetkami, Gorico, Ljubljano in Reko.

COBISS.SI-ID: 38735714
4.
Nova dognanja o ikonografiji mrtvaškega plesa v istrskem slikarstvu 15. stoletja

Europäische Totentanz-Vereinigung je leta 2008 prvič doslej povabila slovenskega strokovnjaka, da predstavi svoja odkritja o upodobitvah mrtvaškega plesa v istrskem slikarstvu 15. stoletja. V svojem prispevku »Der Totentanz des Meisters Vincenz von Kastav« na mednarodnem simpoziju, ki ga je gostil Kunsthistorisches Institut in Florenz – Max-Planck-Institut, je dr. Tomislav Vignjević razčlenil prepletanje severnjaških ikonografskih rešitev in italijanskih zgledov, ki so botrovali izvirnim lokalnim različicam tega motiva (prim. http://www.totentanz-online.de/tagungen/tagung-florenz.php).

COBISS.SI-ID: 1587411
5.
Nova spoznanja o delih Leonarda Thannerja v Sloveniji

V svoji študiji je dr. Alenka Vodnik obdelala problematiko furlanskega “kiparja” Leonarda Thannerja in njemu pripisanih kiparskih del. Opozorila je, da je z njegovim imenom signirano le eno delo, namreč naslikana predela. Ta je slogovno primerljiva zgolj z razmeroma osamljeno skupino stenskega slikarstva v Sloveniji, v kateri po kvaliteti izstopa poslikava prezbiterija v Podnanosu, delu dveh slikarjev, od katerih lahko prvega poistovetimo z avtorjem “Thannerjeve predele”, boljšega pa uvrstimo v ožji krog Antonia da Firenze.

COBISS.SI-ID: 35072866