J4-9252 — Zaključno poročilo
1.
Napovedovanje verjetnosti genotipov in izpeljane statistike za PrP lokus pri jezersko-solčavski ovci

V podatkih smo imeli 3669 genotipiziranih ovc, v poreklo pa smo zajeli vsega 10429 živali. Prisotnih je bilo pet PrP alel z naslednjo frekvenco: ARR 0.174, AHQ 0.074, ARH 0.083, ARQ 0.632, and VRQ 0.037. Uporabili smo iterativni algoritem luščenja z nepopolno penetranco iz paketa GenoProb. Dodatnih določitev genotipov je bilo sorazmeroma malo, izpeljane statistike pa omogočajo selekcijo.

COBISS.SI-ID: 2571400
2.
Maščobnokislinska sestava mesa in maščobnega tkiva pri krškopoljskem prašiču in komercialnih pitancih v Sloveniji

Delo prikazuje fenotipske razlike v maščobnokislinski sestavi mesa in maščobnega tkiva pri avtohtoni pasmi in sodobnih komercialnih pitancih. Pri avtohtoni pasmi je večji delež enkrat nenasičenih maščobnih kislin in manjši delež tako nasičenih kot večkrat nenasičenih. To je v prid tako tehnološki kakovosti kot prehranski vrednosti mesa avtohtone pasme.

COBISS.SI-ID: 2577544
3.
Asociacijska analiza SNP označevalcev gena FTO z rastjo in klavnimi lastnostmi pri paternalnih polbratskih družin pri slovenskem lisastem govedu

V populaciji slovenskega lisastega goveda iz progenega testa (169 polbratov in 31 očetje) smo genotipizirali 12 najbolj informativnih SNP označevalcev. Statistična analiza je potrdila hipotezo, da gen FTO vpliva na lastnosti zamaščevanja - SNP rs41636320 A>T, ki se nahaja v intronu 6, je bil statistično značilno povezan z deležem loja (p = 0,0127).

COBISS.SI-ID: 2706568
4.
Selekcija na majhno telesno maso pri miniaturnem goettingenskem prašiču

V prispevku je uporabljena naključna regresija za rast pri prašičih. Metodo smo pred tem preizkusili na materialu naših bikov iz progenega testa bikov. Pri miniaturnih Goettingenskih prašičih rastna krivulja nima tipične sigmoidne oblike, ampak je rast počasna in enakomerna. Model z naključno regresijo tako ni bistveno bolje pojasnil poteka rasti kot enostavnejši modeli. Podobne rezultate lahko pričakujemo tudi pri drugih počasno rastočih populacijah živali.

COBISS.SI-ID: 2245000
5.
Bazalni mitohondrialni transkripcijski kompleks: primerjalna genomika in njena povezava z zalogami telesne maščobe in maščobno- kislinsko sestavo

Mitohondrijski transkripcijski faktorji A (TFAM), B1 (TFB1M) ter B2 (TFB2M) in mitohondrijska RNA polimeraza (POLRMT) sestavljajo mitohondrijski DNA transkripcijski mehanizem. Preučevali smo vpliv mehanizma na nalagane maščobnega tkiva in metabolizem maščobnih kislin. Tri mutacije genov TFAM, TFB1M and POLRMT so značilno povezane s temi lastnostmi pri govedu. Naši rezultati potrjujejo pomembno vlogo transkripcijskega kompleksa v metabolizmu maščob in kandidatne gene, katere je potrebno vključiti tudi v raziskave debelosti pri človeku.

COBISS.SI-ID: 2372232