Članek obravnava Polivkov odnos do slovenske slovstvene folkloristike, ki ji je sistematično kot kritik sledil skoraj 50 let (1883–1932). Posebna pozornost je namenjena njegovim kritikam in komentarjem o slovenskih zbirkah slovstvene folklore; podlaga sta mu bila pozitivistična metoda in terminologija. Njegove slovite »Anmerkungen zu den Kinder- und Hausmärchen« bratov Grimm so mu odredile pomembno vlogo v zgodovini slovanske folkloristike. Upoštevaje njegovo pozornost slovenskim ljudskim pravljicam je povzet njegov prispevek k oblikovanju etnologije in folkloristike v Sloveniji.
COBISS.SI-ID: 29125421
Rokopisje, kronopisje in literarjenje so novi pojmi, ki v vertikalni klasifikaciji slovstvene kulture opredeljujejo slovstvene pojave v vmesnem območju med slovstveno folkloro in literaturo. Uvodno poglavje vsako od treh omenjenih pogojno estetskih kategorij predstavi teoretično: glede na terminologizacijo, definicijo, oblike in snov. Sledijo empirični zgledi, pri čemer sta upoštevana diahroni in sinhroni vidik obravnave: prostor, izobrazba, poklic, svetovni in estetski nazor, življenjska prikrajšanost (invalidna in slepa oseba).
COBISS.SI-ID: 254851840
V prispevku avtor analizira razmerje med raziskovalci in informatorji, poustvarjalci tradicije, dialog, ki je v Brkinih v šestdesetih letih sooblikoval ritualno prakso – škoromatijo. V drugem delu analizira vlogo medijev pri ohranjanju rituala, obravnava novejše rekonstrukcije rituala v osemdesetih in devetdesetih letih, nastale v okviru prizadevanj za prezentacijo lokalne identitete v drugih okoljih.
COBISS.SI-ID: 31782701
Pojasnjeni so pojmi, povezani s kulinarično tradicijo Slovencev in njena vloga za razvoj gostinstva in turizma v slovenskih mestih in podeželju. Skromno znanje o kulinaričnem izročilu meščanov, plemstva idr. poklicnih skupin bo treba dopolniti. Pomembna je vključenost etnološkega znanja o narodnih jedeh in kulinarični tradiciji v izobrazbo bodočih gostinskih in turističnih delavcev, ki zaradi povpraševanja po lokalni kulinariki to znanje pogrešajo. Predstavljene so pomanjkljivosti in uspešni primeri vključevanja kulinarične dediščine v turistično ponudbo na Slovenskem in v tujini.
COBISS.SI-ID: 29915949
Do 2. pol. 20. stol. so raziskovalci v Sloveniji večinoma obravnavali ljudsko kulturo v tradicionalnem pomenu (podeželska, preprosta kultura, značilna za etnično skupnost, narod). Ob družbenozgodovinskih spremembah so semantičnim premikom koncepta ljudska kultura (v akademskih opredelitvah in recepciji v javnosti) sledili tudi raznovrstnejši načini njenega posredovanja. Z vidika formatov znanja idr. žanrov so ti procesi rezultat znanstvenih rekonceptualizacij in tudi trženja kulture.
COBISS.SI-ID: 32068653