L6-0111 — Zaključno poročilo
1.
Imenik zemljepisnih imen Državne pregledne karte Republike Slovenije v merilu 1 : 250.000

Državna pregledna karta Republike Slovenije v merilu 1 : 250.000 s standardiziranimi slovenskimi zemljepisnimi imeni je izšla jeseni 2008. Izdelal jo je Geodetski inštitut Slovenije, v imenu Komisije za standardizacijo zemljepisnih imen Vlade Republike Slovenije pa jo je izdala Geodetska uprava Republike Slovenije. Na hrbtni strani je seznam vseh na zemljevidu zapisanih zemljepisnih imen s koordinatami in oznako kvadrantov, kjer so vrisana. Standardizirani so vsa zemljepisna imena na ozemlju Republike Slovenije (okrog 4200 imen) in vsi slovenski eksonimi (več deset imen) v sosednjih državah.

D.01 Vodenje/koordiniranje (mednarodnih in domačih) projektov

COBISS.SI-ID: 29309741
2.
Izpopolnjen geslovnik za zapis mednarodnih kod imen držav, glavnih upravnih enot, pokrajin, gorovij, otokov, otočij, vodotokov in morij.

Z izpopolnjenim geslovnikom smo poskrbeli za ustrezno rabo slovenskih eksonimov pri klasifikaciji knjižničnega gradiva v sistemu COMARC (Cooperative Machine-Readable Cataloging Program). V posebnem elaboratu smo izpostavili najbolj ustrezne oblike slovenskih eksonimov in kot njihove morebitne podrejene izraze navedli vse njihove alonime s kazalkami na primarno iztočnico. Samo ob tej so zapisani črkovni znaki za kodno klasifikacijo posameznih ozemeljskih enot. Obenem smo angleškemu okolju prilagojen nabor iztočnic prilagodili slovenskim razmeram.

F.16 Izboljšanje obstoječega informacijskega sistema/podatkovnih baz

COBISS.SI-ID: 29651501
3.
Veliki šolski atlas

Prevedli in priredili smo izvirnik knjige Student Atlas založbe Dorling Kindersley. Pripravili smo tudi posebno kartografsko prilogo o Sloveniji s poglavji Kamnine, Površje, Vode, Podnebje in živi svet, Prebivalstvo, Naselja in Gospodarstvo. Dodana sta še vsebinska sklopa Zemljepisna imena s prevodi več sto pojmov, ki se kot deli zemljepisnih imen pojavljajo v raznih jezikih sveta, in Zemljepisni izrazi s kratkimi terminološkimi pojasnili okrog 130 pojmov, ki se v atlasu najpogosteje pojavljajo.

C.07 Drugo uredništvo

COBISS.SI-ID: 237703424
4.
Utemeljevanje mednarodne ustreznosti zemljepisnega imena Piranski zaliv.

Na posvetu, ki so ga organizirale tako slovenske kot hrvaške institucije in so se ga udeležili eminentni strokovnjaki iz obeh držav, smo opozorili na neprimerne novodobne poskuse preimenovanja Piranskega zaliva, ki niso skladne z mednarodnimi priporočili in dobro prakso ravnanja z zemljepisnimi imeni, kar lahko vodi v stopnjevanje medsebojnih konfliktov. Poimenovanje Piranskega zaliva se je sicer skozi zgodovino spreminjalo bolj, kot je v navadi za mareonime podobnih dimenzij.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 29995565
5.
Zemljevid sveta

Opravljena je bila priredba zemljevida sveta ugledne založbe National Geographic Society. V Sloveniji ga je kot prilogo revije National Geographic Junior izdala založba Rokus. Poleg glavnega zemljevida v merilu 1 : 45.500.000 so na štirih robnih zemljevidih predstavljeni Arktika, Antarktika, Rastlinski pokrov in raba tal ter gostota prebivalstva. Na zemljevidih so skladno z ugotovitvami projekta podomačeno vpisana imena držav ter številnih pokrajin, upravnih enot, oronimov, hidronimov, podmorskega reliefa, naselbinskih imen in nekaterih drugih pojavov.

C.07 Drugo uredništvo

COBISS.SI-ID: 252390144