L7-0026 — Letno poročilo 2009
1.
Pojavnost in pogostnost različnih obolenj in anomalij čeljusti srnjadi v severovzhodni Sloveniji

Pri prežvekovalcih lahko obolenja in poškodbe čeljusti/zob povzročijo zmanjšanje njihove funkcionalnosti; posledično lahko prizadenejo zdravstveno stanje osebkov. Zaradi tega smo določili pogostnost in prostorsko razširjenost različnih anomalij na >20.000 čeljustih srnjadi iz vzhodne Slovenije. Pojavnost in prostorska razširjenost večine anomalij sta praviloma naključni in nista pogojeni z nobenim parametrom kakovosti habitatov. Vendar se posamezna obolenja (npr. hipoplazija) prostorsko grupirajo, kar kaže na potencialen vpliv bodisi genetskih bodisi okoljskih dejavnikov.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 1017558
2.
Pobuda in priprava strokovnih izhodišč za začetek sistematičnega izvajanja kompleksnega okoljskega biomonitoringa v Sloveniji

V letu 2009 smo v sodelovanju z najpomembnejšimi raziskovalnimi institucijami s področja varstva okolja za Urad RS za kemikalije pripravili program okoljskega biomonitoringa, ki naj bi se začel izvajati v letu 2010 in v katerem je v kopenskih ekosistemih kot ključna bioindikatorska vrsta izbrana srnjad, še posebej njene čeljusti (akumulacijska in odzivna bioindikacija). V tem kontekstu smo za Ministrstvo za okolje razvili tudi nov kazalec stanja okolja (Izpostavljenost srnjadi onesnažilom), ki temelji na rezultatih pričujočega projekta, t.j. odzivne bioindikacije z uporabo čeljusti srnjadi.

D.04 Pobuda za uvedbo novega raziskovalnega področja v Sloveniji

COBISS.SI-ID: 6124409