P1-0020 — Zaključno poročilo
1.
Učinkovito upravljanje onesnaženih vodonosnikov s povezovanjem postopkov za odkrivanje in nadzor virov onesnaženja ter ukrepov za izboljšanje stanja

Namen projekta INCOME (2010-2012) je bil vzpostavitev postopkov za učinkovito upravljanje z onesnaženimi vodonosniki. Projekt je povezoval postopke za odkrivanje in nadzor virov onesnaževanja in ukrepe za izboljšanje stanja. Osnovna cilja projekta INCOME sta razvoj integriranega sistema za podporo odločanju (DSS) pri upravljanju z vodonosnikom in predlog izvedljivega programa aktivnosti za podporo upravljanju z občutljivo ''urbano''podzemno vodo v aluvialnih vodonosnikih pod visoko urbaniziranim območjem Mestne občine Ljubljana.

D.01 Vodenje/koordiniranje (mednarodnih in domačih) projektov

COBISS.SI-ID: 2080597
2.
glavna in odgovorna urednica znanstvene revije Geologija od leta 2010 dal

Doc. dr. Mateja Gosar opravlja funkcijo glavne in odgovorne urednice osrednje slovenske znanstvene revije Geologija s 60 letno zgodovino in tradicijo. Geologija ima mednarodni uredniški odbor. V njej objavljajo domači in tuji raziskovalci. Prispevki obravnavajo tematiko geoloških kart, stratigrafije, paleontologije, mineralogije, mineralnih surovin, hidrogeologije, varstva okolja in geokemije, geohazarda, seizmologije ter geoinformacijskih in drugih dejavnosti

C.05 Uredništvo nacionalne revije

3.
Priprava strokovnih podlag in strokovna podpora pri izvajanju vodne direktive za področje podzemnih vod

V letu 2010 je bilo zaključeno delo v zvezi z Načrtom upravljanja voda v Republiki Sloveniji, ki smo ga pripravili za Ministrstvo za okolje in prostor. Načrt zajema celovito upravljanje površinskih in podzemnih vod v Sloveniji, od ocene kemijskega in količinskega stanja do predloga ukrepov za izboljšanje stanja vodnih teles, za katera obstaja nevarnost, da do leta 2015 ne bodo dosegla dobrega kemijskega oziroma količinskega stanja. Geološki zavod Slovenije je v okviru Načrta upravljanja voda pokrival problematiko podzemnih vod.

F.24 Izboljšanje obstoječih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev

COBISS.SI-ID: 1752149
4.
Uporaba SEM/EDS v mineralogiji in geokemiji okolja

Možnosti uporabe metode, ki predstavlja kombinacijo vrstičnega elektronskega mikroskopa (SEM) z energijskim disperzijskim spektrometrom (EDS) za mineraloške in geokemične študije v okoljih, ki so obremenjena s kovinami, je glavna tema predstavljene doktorske naloge. Uporabnost SEM/EDS praktično prikazana z raziskavo onesnaženosti medijev okolja na študijskem primeru Mežiške doline. Na podlagi morfoloških, kemičnih in mineraloških značilnosti različnih faz težkih kovin so v delu, na primeru raziskave sedimentov, materiala iz odlagališč in trdnih delcev akumuliranih v snegu, določeni način njihovega nastanka in izvor. Dokazano je, da SEM/EDS lahko uporabimo kot neodvisno metodo za določanje mineralne sestave faz težkih kovin. Prikazano je tudi kako koristno rezultati SEM/EDS dopolnjujejo rezultate običajnih geokemičnih metod.

D.09 Mentorstvo doktorandom

COBISS.SI-ID: 262812672
5.
Celodnevni sklop predavanj za hidrogeologe v praksi na Državnem inštitutu za okolje v Budimpešti – Madžarska

V maju 2012 je član programske skupine dr. Mihael Brenčič kot gostujoči profesor gostoval na Univerzi Eötvös Loránd v Budimpešti– Madžarska na Oddelku za fizično in aplikativno geologijo. V okviru tega gostovanja je imel sklop desetih ur predavanj za študente magisterskega in doktorskega študija posvečenim hidrogeologiji krasa. Poleg tega je na Državnem inštitutu za okolje v Budimpešti izvedel sklop predavanj posvečen različnim temam s področja hidrogeologije, ki se jim je posvečal v preteklih letih, v ta sklop sodijo raziskave prekomejnih vodonosnikov na območju Karavank, zaščita vodnih virov pitne vode in analiza vpliva cest na vodne vire. Ta predavanja so bila organizirana kot celodneven dogodek, ki je bil organiziran v sodelovanju z Madžarskim društvom hidrogeologov, udeležili pa so se ga slušatelji s cele Madžarske.

B.05 Gostujoči profesor na inštitutu/univerzi