P1-0020 — Letno poročilo 2009
1.
Breme težkih kovin v sedimentih, ki so pod vplivom opuščenega Pb-Zn rudnika v Mežici

Predstavljena je bila raziskava sedimentov reke Meže in njenih pritokov. Ugotovljene visoke vsebnosti svinca, cinka, delno tudi arzena in kadmija v zgornji mežiški dolini so bile interpretirane kot posledica rudarsko-predelovalne dejavnosti v Žerjavu in Mežici. V okolici Raven so močno povišane vsebnosti kroma, niklja, bakra in kobalta zaradi posledic industrije jekla na Ravnah. Z metodo SEM/EDS so bile določene faze težkih kovin in izvorna področja. SEM/EDS se je izkazal za zelo primerno metodo s katero lahko ugotavljamo, iz kje izvirajo faze težkih kovin.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 1644629
2.
Uporabna geokemija okolja - antropogeni vplivi na okolje v JV Evropi

Cilj znanstvenega srečanja je bil zagotoviti podlago za nadaljnje povezovanje na področju Južne vzhodne Evrope in evropskih držav s predstavitvijo dosežkov prejšnjih projektov na področju okoljske geokemije. 66 avtorjev iz 9 držav (Avstrija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Nemčija, Madžarska, Italija, Makedonija, Srbija in Slovenija) je predstavilo 36 dosežkov, ki predstavljajo rezultate sodobnega pristopa geologiji in geokemiji okolja.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 247558912
3.
Priprava strokovnih podlag in strokovna podpora pri izvajanju vodne direktive za področje podzemnih vod. Vodno območje Donave.

Implementacija Okvirne vodne direktive (2000/60/EC) je zelo kompleksna in zajema širok spekter strokovnih področij. Pripravili smo strokovne podlage za določitev vodnih teles podzemne vode, za določitve kemijskega in količinskega stanja podzemnih vod. Na podlagi strokovnih podlag je bilo izdelanih več uredb s področja gospodarjenja s podzemnimi vodami. Strokovne podlage so osnova za poročanje Evropski uniji o stanju podzemne vode v Sloveniji. V l.2009 so se pripravili ukrepi za izboljšanje količinskega in kakovostnega stanja podzemnih vod.

F.24 Izboljšanje obstoječih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev

COBISS.SI-ID: 1661781
4.
Zaščita vodnih teles pred negativnimi vplivi s cest: metodologija in praksa v Sloveniji

V letu 2009 je doc. dr. Mihael Brenčič kot gostujoči profesor dvakrat gostoval v Lizboni na Portugalskem inštitutu za gradbeništvo v njihovi skupini za podzemne vode. V okviru prvega gostovanja je imel 22.01.2009 predavanje z naslovom: Drinking groundwater safeguard zones: methodology and current practice in Slovenia. V okviru drugega gostovanja pa je imel 23.10.2009 predavanje z naslovom Water bodies protection from negative influences from the roads: methodology and current practice in Slovenia.

B.05 Gostujoči profesor na inštitutu/univerzi

COBISS.SI-ID: 803166
5.
Priprava strokovnih podlag in strokovna podpora pri izvajanju vodne direktive za področje podzemnih vod

Implementacija evropske Okvirne vodne direktive (WFD) na področju podzemnih vod zahteva, da so vsa telesa podzemne vode do leta 2015 v dobrem kemijskem in količinskem stanju ter da se obrnejo eventuelni negativni trendi. V okviru strokovne skupine Geološkega zavoda Slovenije so bile zato za Ministrstvo za okolje in prostor izdelane strokovne podlage za implementacijo Okvirne vodne direktive. Strokovne podlage obravnavajo celoten sistem aktivnosti, od ocene stanja ter identifikacije problemov, do predlogov ukrepov za dosego dobrega kemijskega in količinskega stanja podzemnih vod v Sloveniji.

F.23 Razvoj novih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev

COBISS.SI-ID: 1661781