P1-0020 — Letno poročilo 2009
1.
Hidrogeokemija priobalnega karbonatnega vodonosnika v Luciji pri Portorožu (Tržaški zaliv, severno Jadransko morje, Slovenija)

Članek obravnava hidrogeokemične razmere v vrtini Lu-1/94, na območju Lucije pri Portorožu, ki leži v neposredni bližini morja. Vrtina je izvedena v terciarnem flišu ter paleocenskih in krednih apnencih. Podzemna voda v vrtini ima zelo pester kemizem. Prisotne so visoke koncentracije železa, sulfida in klorida, kar kaže na mešanje morske vode in podzemne vode pod vplivom redukcijskih pogojev v hidrodinamsko zaprtem karbonatnem vodonosniku. Opraviti imamo z obsežnim in globokim tokom podzemne vode, ki se napaja s padavinami na območju severovzhodnega sredogorja na razdalji več kot 10 km.

COBISS.SI-ID: 812126
2.
Onesnaženost tal s težkimi kovinami v okolici topilnice svinca in cinka, Veles, R. Makedonija

V raziskavi so bili določeni glavni geogeno pogojeni geokemični trendi in tudi anomalija visokih koncentracij težkih kovin. Ugotovljeno je bilo, da vsebnosti težkih kovin v okolici topilnice svinca ter na urbanem območju Velesa za nekajkrat presežejo uradno določene kritične vrednosti. Obenem je omejeno tudi območje kritične onesnaženosti tal s težkimi kovinami, predvsem s kadmijem, svincem in cinkom. Območje kritično onesnaženih tal glede na naše rezultate znaša 6,6 km2. Opravljena raziskava je eno od glavnih vodil za bodoče sanacijske ukrepe na območju Velesa.

COBISS.SI-ID: 1696341
3.
Hidrološko modeliranje na kraškem območju, napajalno zaledje izvira Rižane, Slovenija

Modeliranje hidroloških procesov v kraških vodonosnikih predstavlja enega največjih izzivov na področju hidrogeologije. V članku je predstavljen konceptualni pristop modeliranja, ki opisuje hidrološke procese s kombinacijo fizikalnih in empiričnih enačb. Ta pristop omogoča uporabo obstoječega znanja in podatkov ter v primeru pomanjkanja le-teh poenostavljen prikaz procesov. Pristop je bil uspešno testiran na kompleksnem kraškem vodonosnem sistemu, s čimer smo potrdili uporabnost pristopa modeliranja za namene upravljanja s kraškimi viri podzemne vode.

COBISS.SI-ID: 1724245
4.
Napajanje izvirov

Vodilna tema poglavja je študij odnosa med napajanjem in pretokom izvira. Poudarjene so raziskovalne metode, ki temeljijo na naravnih in umetnih sledilih. Predstavljeni so primeri kombinirane uporabe različnih geokemijskih in hidroloških orodij, ki lahko znatno prispevajo k razumevanju zapletenih hidrodimačnih pogojev v vodonosniku.

COBISS.SI-ID: 13840662
5.
Izotop kisika-18 kot naravno sledilo toka vode v nezasičeni coni visoko prepustnega prodnega vodonosnika

V članku je predstavljena uporaba izotopskih metod pri študiju transportnih procesov v nezasičeni coni visoko prepustnega prodnega vodonosnika Selniške Dobrave. Poudarek je na uporabi stabilnih izotopov kot naravnem sledilu pri preučevanju dinamike podzemne vode v nezasičeni coni. Ocena lastnosti toka podzemne vode je temeljila na eksperimentalnem delu v lizimetru. Na podlagi dolgih nizov izotopskih podatkov so bili z uporabo LPM izračunani določeni parametri toka podzemne vode v nezasičeni coni(zadrževalni časi, hitrost toka vode).

COBISS.SI-ID: 1597269