P1-0020 — Letno poročilo 2010
1.
Uporaba modela končnega števila mešanih porazdelitev pri ugotavljanju skladnosti embalirane vode s stabilnimi izotopi vodika, kisika in ogljika

Članek predstavlja nadaljevanje dosedanjega raziskovalnega dela na področju izotopske sestave embaliranih vod. Pri tem je uporabljen niz podatkov, ki so bili pridobljeni v okviru preteklih vzorčenj na območju Slovenije. V članku je prikazan statistični porazdelitveni model končnega števila mešanih porazdelitev empirične porazdelitvene funkcije posameznih izotopskih komponent embalirane vode. Model je uporabljen kot diskriminacijsko orodje s katerim so opredeljene različne skupine embaliranih vod. Na podlagi statistično opredeljene razdelitve smo te skupine tudi hidrogeološko interpretirali.

COBISS.SI-ID: 837982
2.
Onesnaženost tal s težkimi kovinami v okolici topilnice svinca in cinka, Veles, R. Makedonija

V raziskavi so bili določeni glavni geogeno pogojeni geokemični trendi in tudi anomalija visokih koncentracij težkih kovin. Ugotovljeno je bilo, da vsebnosti težkih kovin v okolici topilnice svinca ter na urbanem območju Velesa za nekajkrat presežejo uradno določene kritične vrednosti. Obenem je omejeno tudi območje kritične onesnaženosti tal s težkimi kovinami, predvsem s kadmijem, svincem in cinkom. Območje kritično onesnaženih tal glede na naše rezultate znaša 6,6 km2. Opravljena raziskava je eno od glavnih vodil za bodoče sanacijske ukrepe na območju Velesa.

COBISS.SI-ID: 1696341
3.
Uporaba nevronskih mrež pri določitvi geokemičnih združb prvin in identifikaciji njihovih virov

Z uporabo naprednih pristopov (samoorganizacijske nevronske mreže), ki za razliko od običajno uporabljenih multivariantnih statističnih metod omogočajo uporabo širokega nabora podatkovnih tipov, smo uspeli geokemične združbe neposredno povezati z njihovim virom. Le-to z uporabo multivariantnih statističnih metod (faktorska in klusterska analiza) ni mogoče, saj multivariantna statistika ne dovoljuje uporabe atributivnih spremenljivk, ki so pri obdelavi geoloških podatkov zelo pogosto prisotni (npr. geološka podlaga, tip tal, oddaljenost od virov onesnaženja ipd.).

COBISS.SI-ID: 1778005
4.
Primerjava dveh numeričnih modelskih orodij za preračune toka vode in transporta snovi v bližnji okolici

Članek predstavlja primerjavo modelskih orodij Hydrus2D in Alliances za preračune toka vode in transporta snovi v okviru Posebne varnostne analize za načrtovano odlagališče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov pri Krškem. Predstavljena je shema odlagališča in njegove karakteristike ter razvit hidravlično transportni model odlagališča. Vključena je analiza občutljivosti na zgoščenost mreže in dolžino računskih korakov. Primerjani so rezultati preračunov s Hydrus2D in Alliances ter razložene podobnosti in razlike.

COBISS.SI-ID: 1720679
5.
Hidrološko modeliranje na kraškem območju, zaledje izvira Rižane, Slovenija

Modeliranje hidroloških procesov v kraških vodonosnikih predstavlja enega največjih izzivov na področju hidrogeologije. V članku je predstavljen konceptualni pristop modeliranja, ki opisuje hidrološke procese s kombinacijo fizikalnih in empiričnih enačb. Ta pristop omogoča uporabo obstoječega znanja in podatkov ter v primeru pomanjkanja le-teh poenostavljen prikaz procesov. Pristop je bil uspešno testiran na kompleksnem kraškem vodonosnem sistemu, s čimer smo potrdil uporabnost pristopa modeliranja za namene upravljanja s kraškimi viri podzemne vode.

COBISS.SI-ID: 1724245