P1-0020 — Letno poročilo 2011
1.
Mineralna in kemična sestava meteorita Javorje

V članku je podana natančna mineralna in kemična sestava meteorita Javorje, ki je bil odkrit kot tretji meteorit na ozemlju Slovenije. Meteorit Javorje je podolgovate, približno trikotne oblike in ima maso 4920 g. Površina meteorita je prekrita z debelo rjavkasto skorjo produktov oksidacije, kar kaže na močno preperelost. Na podlagi strukturnih značilnosti je bil meteorit uvrščen med železovonikljeve srednje oktaedrite. SEM/EDS analiza poliranega vzorca je pokazala, da meteorit poleg kamacita in taenita sestavljajo še značilni minerali: schreibersit, rhabdit in daubreelit. Glede na mineralno združbo in kemijsko sestavo niklja ter slednih prvin galija, germanija in iridija je bil meteorit uvrščen v kemijsko skupino IIIAB.

COBISS.SI-ID: 1963861
2.
Ocena vpliva podnebnih sprememb na hidrološki režim v jugovzhodnih Alpah, Zgornje Posočje, Slovenija

Podnebne projekcije izpostavljajo Alpe kot eno najbolj ranljivih območij. Osnova za načrtovanje prilagoditvenih ukrepov na podnebne spremembe je kvantifikacija njihovega vpliva. Raziskava preučuje vpliv podnebnih sprememb na hidrološki krog na območju Zgornjega Posočja. Temelji na uporabi rezultatov podnebnih modelov (IPCC A1B emisijski scenarij) in hidrološkega modeliranja. Simulirani vpliv je bil ocenjen s primerjavo rezultatov hidrološkega modeliranja za kontrolno (1971–2000) in različna scenarijska obdobja (2011–2040, 2041–2070, 2071–2100). Podnebne projekcije kažejo večje spremembe na povprečni mesečni kot letni ravni, kar se odraža v toplejših in bolj vlažnih zimah in bolj vročih in suhih poletjih v scenarijskih obdobjih. Sprememba porazdelitve padavin je najpomembnejši dejavnik sprememb hidrološkega kroga in glavni vir negotovosti projekcij. Ocenjeni ekstremni pretoki nakazujejo povečanje nevarnosti poplav v bližnjem scenarijskem obdobju, medtem ko so izrazitejše suše pogostejše v oddaljenih obdobjih.

COBISS.SI-ID: 1936469
3.
Porazdelitev kemijskih prvin na nekdanjem metalurškem območju, Zenica (Bosna i Hercegovina)

Cilj tega dela je bila preučitev porazdelitev kemičnih prvin v vrhnji in spodnje ležeči talni plasti, s poudarkom na ugotavljanju antropogeno in geogeno (naravno povzročenih) pogojenih virov v nekdanji metalurško-industrijski coni Zenica (BiH). Študija je temeljila na primerjavi statističnih parametrov, prostorski porazdelitvi kemičnih prvin, ter rezultatih clusterske in faktorske analize. Na raziskanem območju so bile ugotovljene dve naravno pogojeni in ena antropogeno povzročena geokemična asociacija. Na porazdelitev geokemičnih asociacij: Al-Ca-Ce-K-La-Li-Nb-Rb-Sc-Ta-Ti-Th-V-Y in Co-Cr-Na-Ni-Mg so vplivali predvsem litološki (geogeni) dejavniki. Antropogena asociacija Ag-Bi-Cd-Cu-Hg-Mo-P b-Sb-Zn pa je rezultat več desetletne metalurške delavnosti.

COBISS.SI-ID: 1905493