P1-0236 — Letno poročilo 2009
1.
Vedenjski vzorci spolne biologije pajkov

Med fascinantnimi elementi biologije pajkov nefilidov so nenavadni vedenjski vzorci njihove spolne biologije. V študiji smo pokazali na koevolucijo med spoloma ki se odraža v kompleksnosti genitalnih morfologij in spolnih vedenj. Evolucijski vzorec smo razložili s procesom medspolne antagonistične koevolucije. Ne samo, da ta proces pred našim delom ni bil dokazan pri pajkih, naše raziskave celo kažejo na to, da bi znala biti takšna evolucijska oboroževalna tekma in z njo spolna selekcija v veliki meri odgovorna za nastanek diverzitete pajkov in drugih spolnih organizmov.

COBISS.SI-ID: 29566765
2.
Vzorci ekologije, arhitekture mrež in njihove alometrične rasti skozi ontogenijo pajkov (rod Clitaetra)

Filogenetske hipoteze sorodnosti med vrstami organizmov lahko uporabimo za biološke ali biogeografske napovedi, saj so si ozko sorodni organizmi biološko podobni. V študiji smo testirali filogenetsko informirano predikcijo o arhitekturi mrež in ekologiji pajkov. Tako je naše tarčno terensko delo na otokih Madagaskar in Mayotte potrdilo hipoteze, ki smo jih pred tem postavili na osnovi poznavanja le ene od šestih vrst rodu Clitaetra. Pri obeh neraziskanih vrstah smo namreč potrdili statistično značilne vzorce ekologije, arhitekture mrež in njihove alometrične rasti skozi ontogenijo.

COBISS.SI-ID: 30162733
3.
Vpliv redkih vrst na vzorčenje in obdelavo podatkov

Ena od preprek uspešne ekstrapolacije vrstne diverzitete na osnovi neparametrične statistike so redke vrste. Testirali smo ali lahko pojavljanje velikega števila redkih vrst v tropskih vzorčenjih vrstno bogatih skupin nevretenčarjev razložimo s katerokoli biološko hipotezo. Ugotovili smo, da ne, ter da na vzorcu šest tisočih pajkov iz hektara tropskega deževnega gozda ne moremo izključiti ničelne hipoteze o prenizki intenziteti vzorčenja. Izvedli smo največje vzorčenje tropskih pajkov doslej in rezultati kažejo, da so za ocene lokalne vrstne pestrosti potrebne še večje intenzitete vzorčenja.

COBISS.SI-ID: 29399341
4.
Plevelna vegetacija zahodnega Balkana

Zbrali smo popise plevelne vegetacije na severozahodnem delu Balkanskega polotoka in raziskovali njihovo vrstno strukturo in diverziteto. Ugotovili smo, da sta za vrstno sestavo med okoljskimi spremenljivkami najpomembnejši lega v fitogeografskem območju in kultura, manj pa leto popisa, obdobje popisa in nadmorska višina. Raziskovali smo tudi spremembe ß diverzitete vzdolž vseh naštetih gradientov ter spremembe vrstne sestave in ekoloških razmer v odvisnosti od časa. ß diverzitete je visoka v žitih in v poletnih mesecih, medtem ko nadmorsko višino upada.

COBISS.SI-ID: 30170157
5.
Termofilni listopadni gozdovi jugovzhodne Evrope

Zbrani in obdelali smo popisov termofilnih listopadnih gozdov jugovzhodne Evrope, ki jih uvrščamo v red Quercetalia pubescentis. Na podlagi numeričnih analiz ugotovili, da ji lahko uvrstimo v osem skupin. Tako smo ovrednotili dosedanja spoznanja, ki so bila predvsem rezultat empiričnih raziskav in predlagali nekatere nove (sin)taksonomske rešitve. V delu smo predstavili vse zveze, ki se na območju pojavljajo in odražajo fitogeografski položaj in rastiščne razmere, njihovo razširjenost in diagnostične vrste, ki smo jih izračunali z indeksom navezanosti.

COBISS.SI-ID: 29119277