P1-0255 — Letno poročilo 2012
1.
Resonanca v rastlinskih steblih kot faktor v vibracijski komunikaciji stenic iz družine Pentatomidae

Testirali smo hipotezo, da se pri razširjanju upogibnega valovanja, ki ga uporabljajo ščitaste stenice za vibracijsko komunikacijo vzdolž rastlinskih tkiv, vzpostavi resonanca. V modelni substrat - steblo ciperusa - smo umetno predvajali različne sintetizirane in naravne vibracijske signale in merili amplitudo valovanja na različnih točkah vzdolž tega substrata. Hkrati smo na podlagi mehanskih lastnosti stebla izračunali pričakovane frekvence lastnih nihajnih načinov in spreminjanje amplitude z oddaljenostjo od izvora vibracij. Obe lastnosti fizikalnega modela sta se ujemali z meritvami, kar potrjuje hipotezo in odpira več vprašanj o sistemu vibracijske komunikacije žuželk.

COBISS.SI-ID: 2502735
2.
Vpliv interakcije med spremembo kakovosti hrane in spremembo temperature odkriva maternalni učinek na ključnega vodnega rastlinojedca

V znanstvenem članku smo preučevali fitnes dveh vrst iz rodu Daphnia v odvisnosti od vpliva interakcije med spremembo temperature in spremembo kvalitete hrane. Merili smo vpliv spremembe temperature (15 vs. 20°C) in kvalitete hrane (Cryptomonas sp. kot visoko kvalitetna hrana vs. Chlamydomonas sp. kot hrana relativno nizke kvalitete) v 16 različnih kombinacijah okolja mater in zaroda na rast mladičev in na velikost zaroda pri D. magna in D. pulex. Pokazalo se je, da študije, izvedene pri konstantni temperaturi v laboratoriju, ne prikažejo realnega stanja vpliva hrane v naravnem okolju.

COBISS.SI-ID: 29448409
3.
Izkoriščanje vibracijskih signalov kot nova metoda za nadzor žuželčjih škodljivcev

V članku smo kot prvi pokazali, da je uspešno prekinjanje parjenja s pomočjo motilnih vibracijskih signalov možno tudi v naravnih pogojih. Pri vektorju ameriškemu škržatku Scaphoideus titanus je duet med samcem in samico na osnovi vrstno- specifičnih vibracijskih signalov nujno potreben za to, da se partnerja najdeta ter za uspešno parjenje. Ko smo z motilnimi vibracijskimi signali preko žice na katero je navezana vinska trta tresli trto, je frekvenca parjenja škržatka v vinogradu padla semi na 4%. Osnova tega okolju prijaznega načina nadzora je prekrivanje vibracijskih signalov, ki jih škržatki uporabljajo za prepoznavanje in lociranje partnerja.

COBISS.SI-ID: 2541391
4.
Ocena metabolne aktivnosti različno velikih jelševcev (Astacus astacus) na osnovi meritve encimatske aktivnosti noge

V znanstvenem članku smo predstavili metodo, ko na osnovi merjenja aktivnosti elektronskega transportnega sistema (ETS) na nogi ocenimo aktivnost ETS celega potočnega raka. Tako smo merili dihanje in aktivnost ETS pri celih živalih ter aktivnost ETS na nogi pri različno velikih jelševcih. Ugotovili smo, da na osnovi izmerjene aktivnosti ETS pri nogi in njegove telesne mase lahko ocenimo metabolni potencial celega raka. Ta pristop nam omogoča določanje metabonih značilnosti pri rakih, ne da bi jih žrtvovali. To je tudi prva objava razmerja ETS/R pri potočnih rakih. Objava članka v reviji Freshwater Biology dokazuje, da gre za kvaliteten članek, ki je zanimiv za širok krog raziskovalcev.

COBISS.SI-ID: 2440015
5.
Zaporedni potresi so začasno spremenili združbo zooplaktona v visokogorskem jezeru

V članki je opisan prvi dokazan primer vpliva potresov na planktonsko združbo v jezerih. V Krnskem jezeru (Slovenija), smo še isto leto po spomladanskem potresu 1999 opazili spremembe v zooplanktonski združbi, ki se je v naslednjih štirih letih spreminjala iz združbe Cyclopsa v združbo Ceriodaphnia. Po drugem potresu spomladi l. 2003 je prišlo do popolnega izginotja Cyclopsa in prevlade Ceriodaphnia. Združba Cyclopsa si je šele l. 2010 toliko opomogla, da je ponovno izpodrnila Ceriodaphnio. Ob obeh potresih je sediment prekril na dnu ležeče ličinke Cyclops, tako da so tam propadli, medtem ko se je Ceriodaphnia močno namnožila.

COBISS.SI-ID: 2549839