Raziskava obravnava študij mehanike pletenih struktur z vidika vpliva nekaterih procesnih parametrov pletenja in relaksacije na strukturne in mehanske lastnosti bombažnega desno levega kulirnega pletiva z vgrajeno elastansko prejo. Rezultati raziskave so pokazali, da procesni parametri pletenja neposredno vplivajo na obnašanje pletiva med relaksacijo in na njihove mehanske lastnosti. Horizontalna in vertikalna gostota pletiva naraščata z naraščajočo vhodno napetostjo preje. Naraščanje vhodne napetosti preje ima za posledico zmanjšanje količine dovedene preje, kar se odraža v zmanjšanju dolžine preje v pentlji. Najizrazitejše dimenzijske spremembe pletiva so ugotovljene pri pletivih, pletenih pri najvišji dovajalni napetosti preje, medtem ko najugodnejše rezultate kažejo pletiva, pletena pri najnižji vrednosti vhodne napetosti preje. Dobljena spoznanja so privedla do zaključka, da je za projektiranje pletiva izrednega pomena vhodna napetost preje, saj ta neposredno vpliva na mehanske lastnosti pletiva.
COBISS.SI-ID: 15395094
V zadnjih letih zasledimo močan razvoj računalniške grafike za namen 3D virtualnega prototipiranja v računalniško podprtem načrtovanju proizvodnje oblačil. Te tehnologije so še posebej pomembne za razvoj prototipov oblačil za posebne namene, kot je dres smučarskega skakalca, saj se mora oblika in velikost tekmovalnega dresa prilagoditi posamezniku oz. smučarju skakalcu glede na zahteve mednarodne smučarske zveze (FIS). Zahteve FIS se spreminjajo iz sezone v sezono in včasih celo med skakalno sezono z namenom, da se zagotovi varnost smučarja skakalca tekom tekmovanja. Konvencionalne tehnike zajemanja telesnih mer in razvoj kroja tekmovalnega dresa so časovno zamudne. Da bi razvili natančno in hitro oblikovanje, kot tudi za prilagodljiv in hitro spremenljiv dres glede na FIS zahteve, so bile v raziskavi uporabljene različne sodobne tehnologije. Razvit virtualni prototip tekmovalnega dresa za smučarja skakalca omogoča hitro ponovno modeliranje kroja v skladu z zahtevami FIS in hiter razvoj in/ali simulacije tekmovalnega dresa z namenom izboljšati aerodinamično obliko dresa in rezultat skakalca. Tehnologije skeniranja človeškega telesa so velik potencial za tekstilno industrijo in še posebej za proizvajalce oblačil. Omogočajo hitro in zanesljivo zajemanje tridimenzionalnih podatkov človeškega telesa in ekstrakcijo telesnih mer za potrebe konstruiranja kroja oblačila, njegovo vizualizacijo in animacijo na virtualnem manekenu. Navkljub visokemu razvoju tovrstnih tehnologij še vedno obstajajo problemi skeniranega modela telesa, ki so posledica tehnik skeniranja. V raziskavi so obravnavane tehnike za rekonstrukcijo modela telesa in rezultat le teh predstavljen na primeru enega od konkurenčnih športnih oblačil oz. dresa smučarja skakalca. V raziskavi so uporabljeni različni grafični računalniški programi za rekonstrukcijo in pripravo 3D skeniranega model telesa za uspešen vnos v programu OptiTex CAD. Cilj raziskave je bil omogočiti učinkovito 3D virtualno prototipiranje oblačila z uporabo rekonstruiranega modela telesa.
COBISS.SI-ID: 15254806
Osnovni namen raziskave je bil osnovati metodo zajemanja podatkov antropometričnih meritev, zasnovanih na tehnologiji 3D skeniranja človeškega telesa, kot orodja za avtomatsko zajemanje antropometričnih dimenzij telesa. Koncept temelji na določitvi položaja posameznih antropometričnih točk na človeškem telesu, pri čemer je posebna pozornost usmerjena v preučevanje virtualnih antropometričnih točk. Antropometrične točke so namreč fiksne in virtualne, ki se premikajo s položajem telesa. Za ta namen je bil oblikovan ciljno usmerjen na parametrični obliki zasnovan model, ki opisuje človeško telo z ustrezno natančnostjo. Oblikovan 3D model služi za virtualno zajemanje dimenzij različnih velikosti telesa. Povezava med osnovnimi velikosti telesa in modelirano obliko telesa se lahko razišče s postopki, ki temeljijo na metodah računalniške obdelave podatkov.
COBISS.SI-ID: 15833366