Obsežna monografija Upravljanje izdelave oblačil: sistematični pristop k načrtovanju, vodenju in nadzoru nudi kritičen pogled in oceno o načrtovanju procesov izdelave oblačil, razumevanju razvoja izdelka in načrtovanja proizvodnje. Načrtovanje procesov izdelave oblačil zavzema ključno vlogo pri uvajanju novih izdelkov, predvsem v pogledu sposobnosti hitrega prilagajanja dinamičnim spremembam na globalnem trgu. Osem poglavij monografije izčrpno pokriva inženirsko načrtovanje izdelave oblačil, vodenje in nadzor. V prvem poglavju je predstavljen splošen pregled klasifikacije oblačil in terminologija za posamezne vrste oblačil. Poglavje 2 podaja pregled razvoja in analizo sistemov oblačilnih velikosti oblačil, medtem ko so v poglavju 3 opredeljena ključna vprašanja razvoja izdelka kolekcij. Ta poglavja so podlago za inženirsko načrtovanje posameznih procesov izdelave oblačil. Poglavja 4 do 7 obravnavajo posamezne aspekte načrtovanja izdelave oblačil, od konstrukcijski in tehnoloških zahtev načrtovanja in vodenja do spremljanja in nadzora. Zadnje poglavje obravnava zahteve za kakovost materialov za oblačila, definicije in minimalne standarde kakovosti. Monografija je namenjena širokemu spektru bralcev, vključno s študenti, raziskovalci in akademiki, kot tudi strokovnjakom na področju oblikovanja oblačil in inženiringa.
COBISS.SI-ID: 16688918
Virtualno prototipiranje oblačil omogoča velik potencial za načrtovanje in razvoj izdelkov ter tržnih procesov. Prileganje oblačila modelu telesa je pomemben dejavnik pri načrtovanju udobnih, funkcionalnih in dobro prilegajočih se oblačil. Danes nudi večina CAD sistemov za konstruiranje krojev oblačil tudi programsko opremo za simulacijo 3D virtualnih oblačil, ki omogoča prototipiranje in ocenjevanje prileganja oblačil v virtualnem okolju. Kroj oblačila, ki sestoji iz dvodimenzionalnih krojnih delov, oziroma njegovo prileganje telesu se ocenjuje na 3D modelu človeškega telesa, kjer parametričen maneken ali skenirano človeško telo predstavljata virtualni model telesa. Sestavek obravnava virtualno prototipiranje oblačil z vidika modeliranja in simulacije virtualnih teles, simulacije mehanskih lastnosti tekstilij in prileganja oblačila telesu. Na podlagi predhodnih raziskav številnih avtorjev in študije prileganja ženskih jaken modelom teles, kot so realni, virtualni parametričen in virtualni skeniran model ženskega telesa, na podlagi definiranih ocenjevalnih kriterijev na različnih področjih jaken s sprednje in zadnje strani ter od strani, avtorji prispevka ugotavljajo, da je virtualno prototipiranje obetavna tehnika, ki ima potencial za nadomestitev klasičnega prototipiranja oblačil. Uspešna pa je lahko le, če so upoštevane vse specifične značilnosti tekstilnih materialov in v primeru uporabe natančnega virtualnega modela telesa pri simulaciji prileganja oblačil.
COBISS.SI-ID: 16395286
Proizvajalci modnih in specialnih oblačil so danes usmerjeni k zmanjševanju stroškov in časa razvoja prototipov oblačil. Postopki 3D virtualnega prototipiranja, ki so se izkazali za zelo uspešne v nekaterih drugih industrijah, npr. v avtomobilski industriji, so se pričeli v zadnjih desetih letih pospešeno uvajati v tekstilno in oblačilno industrijo. Prispevek obravnava možnosti in zahteve pri uvajanju 3D virtualnega prototipiranja v procesu razvoja modnih in specialnih oblačil. V raziskavi sta najprej opisana postopka virtualnega prototipiranja ženskih modnih oblačil na primerih različnih modelov kril in jaken. V nadaljevanju je opisan razvoj tekmovalnega dresa smučarja skakalca. Pri obeh vrstah oblačil je bilo izvedeno pomerjanje prototipov na dveh vrstah 3D telesnih modelov. Za izvedbo računalniške simulacije videza oblačil so bili uporabljeni realni mehanskofizikalni parametri uporabljenih tekstilnih materialov. Izvedena je bila primerjava prileganja oblačil na digitalnih parametričnih in skeniranih telesnih modelih. Rezultati raziskave so potrdili uporabnost 3D virtualnega prototipiranja za načrtovanje, razvoj in virtualno pomerjanje modnih in športnih oblačil. V obeh primerih je za uspešno realizacijo postopka potrebno uporabiti dejanske lastnosti tekstilnih materialov in ustrezne virtualne telesne modele.
COBISS.SI-ID: 16334102
Merilni sistem za programirano merjenje in vrednotenje mehanskih lastnosti fleksibilnih linijskih in ploskih materialov se sestoji iz merilne strojne opreme z vgrajeno merilno enoto s pripadajočim senzorskim sistemom za preikušanje nateznih in/ali kompresijskih obremenitev in merjenje njihovih mehanskih deformacij ter iz pripadajoče programske opreme za prosto programiranje in krmiljenje procesa merjenja, za avtomatsko zajemanje podatkov, njihovo vrednotenje in prikaz rezultatov. Namenjen je za preizkušanje oziroma programirano merjenje različnih mehanskih deformacij preizkušancev iz fleksibilnih linijskih materialov, kot so sukanci, preje, trakovi in ploskih materialov, kot so tkanine, pletenine, netkane tekstilije, usnje, laminati, kompoziti, ki so posledica nateznih sil in/ali longitudinalnih kompresijskih sil, deformacij pri cikličnih obremenitvah ter relaksacije napetosti v materialu in podobno. Konstrukcijska rešitev strojne opreme s pripadajočo programsko opremo omogoča avtomatsko zajemanje numeričnih podatkov meritev obremenitev - deformacija, izračun povprečne krivulje napetost-deformacija in numerično vrednotenje parametrov viskoelastičnih lastnosti ploskih in linijskih materialov. Deluje s pomočjo dveh senzorjev in sicer za nižje sile služi induktivni merilnik sile, za višje sile pa uporovni merilnik sile.
COBISS.SI-ID: 16252438
V zadnjih dveh desetletjih so potekale intenzivne raziskave na številnih ustanovah s ciljem razviti učinkovita zaščitna oblačila za delavce v industriji, kot tudi za oborožene sile. Osnovna zahteva za civilne kot obrambne namene je zaščita, oz. potreba po zaščiti, tj. zavarovanju ljudi, ki se soočajo z različnimi tveganji in vremenskimi razmerami. Pri tem je zlasti pomembno, da se razvije učinkovita osebna varovalna oprema in ovrednotijo morebitne nevarnosti znotraj področja kemičnih, bioloških in radioloških nevarnosti, ki pogosto niso zajete v standardnih opredelitvah in mednarodnih predpisih. V prispevku je predstavljena študija specifičnosti koncepta kompleksnega načrtovanja funkcionalnih zaščitnih oblačil, kot pomembnega dela osebne varovalne opreme v primeru onesnaženja s kemičnimi in biološkimi snovmi. Zahteve za zaščitna oblačila so predstavljene glede na namen, funkcijo, oz. vrsto zaščite, kot tudi z vidika sistematičnega pristopa k načrtovanju, razvoju in izvedbi zaščitnega funkcionalnega oblačila. Kompleksnost dizajna zaščitnih oblačil je zasnovana na sistematičnem, interdisciplinarnem pristopu objektivne karakterizacije materialov, z upoštevanjem preverjenih tehničnih specifikacij ter na razvoju novih metod in tehnik za izdelavo multifunkcionalnega zaščitnega oblačila. Poleg tega je treba spremljati in ocenjevati morebitne nevarnosti, s katerimi se srečujejo uporabnika.
COBISS.SI-ID: 16051734