P2-0158 — Letno poročilo 2012
1.
Enodnevni tečaj o projektiranju pločevinastih konstrukcij za Norveško združenje za jeklene konstrukcije

Norveško združenje za jeklene konstrukcije je povabilo prof. D. Bega, da je 28.3.2012 imel enodnevni tečaj o projektiranju pločevinastih konstrukcij (predvsem polnostenski in škatlasti nosilci, ki se uporabljajo pri granji mostov) za norveške gradbene inženirje. Glavna tema seminarja je bilo reševanje zahtevnih problemov stabilnosti, kot so ojačene pločevine, interakcijski problemi, itd. Povabilo je sledilo izdaji knjige Design of plated structures, ki je izšla pri založbi Ernst&Sohn - a Wiley Company v letu 2010 (skupaj s tremi soavtorji iz Nemčije in Francije).

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 5237601
2.
Analiza osončenosti stavb v skladu z zahtevami PURES 2010

V članku je predstavljena študija osončenosti na tipičnih primerih pozidav, ki predstavljajo splošen pregled dejanskega stanja na področju osončenja stavbnega ovoja v Sloveniji. S pomočjo računalniškega orodja Shading II smo zazidalne vzorce obravnavali s stališča vpliva posameznih faktorjev na trajanje osončenosti: upoštevanja strehe na trajanje osončenosti stavbnega ovoja, medsebojnega senčenja objektov, oblike stavbe in orientacije. V povezavi s orientacijo stavbe ima oblika stavbnega ovoja poglavitno vlogo pri določitvi maksimalnega potenciala osončenosti. Kateri od naštetih vplivnih faktorjev je dominanten, pa je odvisno od specifik posameznega primera.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 5968481
3.
Ogljični odtis toplotnoizolacijskih materialov v toplotnem ovoju stavb

Najpogosteje je prikazana razlika med posameznimi toplotno izolacijskimi materiali v navajanju vpliva na okolje izključno po enoti mase samega proizvoda, redkeje po enoti mase na prostornino, pri tem pa je spregledano dejstvo, da so mase in vrednosti toplotne prevodnosti (λ) teh materialov izredno različne, kar močno vpliva na stopnjo potenciala globalnega segrevanja, ki ga povzroča izdelava in namestitev posamezne toplotne izolacije v ovoj zgradbe v življenjski dobi. Prav razlike med različnimi toplotnimi izolacijami, predvsem v lastnostih vpliva na okolje, specifični teži in toplotni prevodnosti (λ) so nas napeljale k izdelavi analitične študije, kjer smo neodvisno primerjali ogljični odtis posameznih izolacijskih materialov glede na dejanski učinek, oziroma osnovni namen: učinkovito zaščito pred prehajanjem toplote.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 1024461908
4.
Vabljena predavanja na tujih univerzah na temo uporabe simbolnih metod v numeričnih simulacijah in inženirstvu na splošno

Razvita simbolno-numerična orodja AceGen in AceFEM za automatsko generacijo programske kode in analizo po metodi končnih elementov se v Sloveniji in Evropi uporabljajo v raziskovalnih projektih s področja gradbeništva, biomehanike, nanotehnologije in vesoljske tehnologije. Učinkovitost in omejitve tako razvitih novih metod so bile predstavljene na tujih univerzah in inštitutih.

B.05 Gostujoči profesor na inštitutu/univerzi

COBISS.SI-ID: 6193249
5.
Poročilo o meritvah zaostalih napetosti in o numeričnem izvrednotenju uklonskih krivulj za velike kotne profile

ArcelorMittal je dal na tržišče nov proizvod – največje vroče valjane kotne profile in je želel dobiti podatke o uklonski nosilnosti elementov, narejenih iz teh profilov. V ta namen smo za 6 profilov z razrezno metodo z vodnim curkom določili potek zaostalih napetosti po prečnem prerezu. Dobljene zaostale napetosti smo skupaj s standardnimi začetnimi geometrijskimi nepopolnostmi uporabili pri numeričnem določanju uklonske nosilnosti in konstrukciji ustreznih uklonskih krivulj. Rezultati so pokazali, višje uklonske nosilnosti od sedaj predvideni v evropskem standardu EN 1993-1-1. Ustrezne dopolnitve standarda bodo predlagane.

F.06 Razvoj novega izdelka

COBISS.SI-ID: 6143073