P2-0185 — Letno poročilo 2011
1.
STORE - "Ovrednotenje stopnje varnosti NE Krško proti potresom in poplavam"

Po nesreči v jedrski elektrarni Fukushima na Japonskem je bila v Evropi sprejeta odločitev, da je treba preveririi varnost vseh jedrskih elektrarn v EU z uporabo celovite in pregledne ocene tveganja ("stresni testi"). Stresni test predstavlja ponovno presojo varnostnih rezerv jedrskih elektrarn v luči ekstremnih naravnih dogodkov, ki so se zgodili v Fukushimi in povzročili hudo nesrečo. V okviru te akcije je JE Krško (NEK) avgusta 2011 pripravila posebno začasno varnostno poročilo. Univerza v Ljubljani (Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo je bil izvajalec in Fakulteta za elektrotehniko je bil podizvajalec) je opravila neodvisno oceno dokumenta Ovrednotenje varnostnih rezerv pri potresnih in poplavah, ki predstavlja osnovo za del NEK-ovega varnostnega poročila. Skupina, ki jo je vodil P.Fajfar, je kritično pregledala poročilo NEKa in zahtevala znatne spremembe prvotnega poročila, zlasti v zvezi z obravnavo potresnega tveganja. Po obsežnih razpravah med ocenjevalci in avtorji prvotnega poročila je NEK, po nekaj iteracijah, pripravil končno poročilo, ki je bilo odobren s strani ocenjevalcev. Delo, ki so ga opravili P.Fajfar in sodelavci prispeva k potresni varnosti NEK.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 5620577
2.
Potresna analiza mosta čez Savo "Žadovinek" v Krškem

Naredili smo potresno analizo mostu “Žadovinek” čez Savo v Krškem. V projektu smo upoštevali vse specifične zahteve lokacije, kot je npr. pospešek temeljnih tal 0.5g in druge omejitve, ki so bile večinoma povezane s preprečitvijo zajezitve rečnega korita. Te specialne zahteve so bile postavljene predvsem zaradi nuklearne elektrarne v Krškem, ki se nahaja v neposredni bližini mostu.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 5379681
3.
EU-CHIC: Osebna izkaznica evropske kulturne dediščine - v smeri izpopolnjenega pristopa k dokumentiranju kulturne dediščine

R. Žarnić je koordinator evropskega projekta iz sedmega okvirnega programa EU CHIC. Namen projekta EU CHIC je vzpostaviti sistem »Osebne izkaznice kulturne dediščine« (CHIC), ki bo vpeljal sistematično zbiranje in shranjevanje podatkov o objektih nepremične kulturne dediščine v evropskih in sosednjih deželah. Glavni namen je razviti in preveriti navodila, potrebna za učinkovito kompilacijo podatkov, ki pripadajo posameznemu spomeniku. Sistem CHIC-a bo podpiral trajnostno vzdrževanje ter preventivne konservatorske in sanacijske ukrepe zgodovinskih krajev in spomenikov. Prispeval bo k uporabi novo razvitih strategij, ki so bile zasnovane za ovrednotenje učinkovitosti in prijaznosti pri uporabi pristopov uporabljenih za spremljanje časovno-odvisnih sprememb zgodovinskih objektov, ki jih povzročajo človeške intervencije in vpliv okolja. Projekt poteka preko aktivnosti štirih bistvenih delovnih paketih. Ena glavnih nalog je razvoj navodil za prihodnji razvoj metod in opreme za zbiranje in shranjevanje podatkov potrebnih za ovrednotenje časovno-odvisnih sprememb zgodovinskih spomenikov, kjer igrajo neporušne metode preiskav ključno vlogo. Konzorcij projekta sestavlja 12 partnerjev iz 11 držav, Slovenije, Avstrije, Belgije, Hrvaške, Češke Republike, Nemčije, Grčije, Izraela, Italije, Poljske in Španije.

D.01 Vodenje/koordiniranje (mednarodnih in domačih) projektov

COBISS.SI-ID: 5622369