P2-0185 — Letno poročilo 2012
1.
Analitična študija pametnih magnetno kontroliranih elastomernih ležišč

Togost ležišč iz gume, ki se zelo veliko uporabljajo za potresno izolacijo različnih vrst konstrukcij, se spreminja glede na intenziteto potresne obtežbe. Takšna ležišča se običajno projektirajo le za vpliv projektnih pomikov. Pri manjših pomikih, ki nastanejo pri šibkejših potresih, se njihova togost poveča, posledično pa se zmanjša učinkovitost potresne izolacije. Da bi se temu izognili, je bila razvita nova naprava za izolacijo, ki svojo togost prilagaja intenziteti potresne obtežbe. Sestavljena je iz magnetno kontroliranega elastomera (angl. MCE), katerega togost se lahko spreminja s pomočjo magnetnega polja. Vse spremembe togosti se uravnavajo s pomočjo posebej načrtovane kontrolne enote. Potresni odziv nove naprave je bil testiran eksperimentalno in analitično. Te študije so pokazale, da nova naprava lahko bistveno zmanjša potresne obremenitve zelo togih konstrukcij in opreme, ki je nameščena v takšnih konstrukcijah. V primeru ko so zelo toge konstrukcije izolirane z novo napravo, se bistveno zmanjša ali celo izniči število primerov opreme, ki so ogroženi s šibkimi potresi.

COBISS.SI-ID: 5657185
2.
Projektiranje in ocena potresnega odziva mostov: nelinearne metode analize in primeri

Mostovi so ena izmed najbolj kritičnih konstrukcij, ki se gradijo v okviru prometnic. Navkljub temu je obstoječe literature, ki je namenjena tem pomembnim inženirskim konstrukcijam, malo, še zlasti tiste, ki se nanaša na njihovo analizo in projektiranje za vpliv potresne obtežbe. Ta knjiga je pomemben prispevek k precej skromni literaturi, ki se nanaša na potresni odziv mostov. Osrednja tema knjige so neelastične metode za projektiranje in oceno potresnega odziva mostov, katerim je v preteklih nekaj letih posvečeno veliko pozornosti in se postopoma uvajajo tudi v najnovejše standarde. Večina teh metod je bila primarno namenjena analizi stavb. Ker je potresni odziv mostov precej drugačen, se tako raziskovalci kot tudi projektanti pri njihovi uporabi srečujejo z vrsto dilem. Knjiga ima zato dva cilja: 1) da predstavi vse pomembne metode (vključno z vsemi posebnostmi, ki se nanašajo na analizo mostov), ki spadajo v omenjeno kategorijo, in to tako, da jih je možno enostavno razumeti in uporabiti, in 2) da jih prikaže kritično in sicer na posebej izbranih primerih, s pomočjo katerih analizira omejitve in učinkovitost teh metod, ter ponuja ustrezne kritične komentarje. Knjiga je dragoceno orodje tako za raziskovalce kot tudi za projektante, ki se ukvarjajo s projektiranjem mostov na potresnih območjih in oceno njihovega potresnega odziva, saj jim predstavi in približa obstoječe analitične metode in orodja, predvsem pa jim pomaga pri izbiri najbolj primerne metode za analizo mostu, ki ga obravnavajo. Knjiga je rezultat raziskovalnega dela članov skupine TG11 – »Seismic design, assessment and retrofit of bridges«, ki dela pod okriljem Evropskega združenja za potresno inženirstvo.

COBISS.SI-ID: 5829729
3.
Razširjena N2 metoda z upoštevanjem vpliva višjih nihajnih oblik v tlorisu in po višini

Razvili smo razširjeno N2 metodo, ki upošteva vpliv višjih nihajnih oblik tako v tlorisu kot tudi po višini. Razširitev temelji na predpostavki, da pri nihanju v višjih nihajnih oblikah konstrukcija ostane v elastičnem območju. Potresne obremenitve, izražene s pomiki in z etažnimi pomiki, lahko dobimo s kombinacijo rezultatov osnovne potisne analize in rezultatov standardne elastične modalne analize. V članku je prikazan predlagan postopek analize. Uporabljen je za analizo testnega primera, ki predstavlja dejansko osemetažno armiranobetonsko stavbo. Prikazana je primerjava rezultatov analiz z razširjeno N2 metodo, z nelinearno dinamično analizo časovnega odziva in z osnovno N2 metodo, ki ne upošteva vpliva višjih nihajnih oblik. Za testni primer daje razširjena N2 metoda dobro, konservativno oceno odziva konstrukcije. V primerjavi z osnovno N2 metodo so rezultati bistveno izboljšani na zgornjem delu stavbe in na podajnih robovih.

COBISS.SI-ID: 5591649
4.
Občutljivost parametrov potresnega odziva na negotovosti vhodnih podatkov modela armiranobetonskih okvirov s polnili

Študirali smo občutljivost parametrov potresnega odziva zaradi negotovih vhodnih parametrov modela armiranobetonskih okvirov s polnili. Potresne zahteve za štiri objekte smo računali s poenostavljeno nelinearno analizo. Rezultati so pokazali, da ima negotovost mehanskih lastnosti zidanih polnil največji vpliv na potresne zahteve, ki ustrezajo mejnemu stanju omejenih poškodb in mejnemu stanju močnih poškodb, medtem ko so potresne zahteve v okolici mejnega stanja blizu porušitve najbolj odvisne od mejnih rotacij v stebrih ali natezne trdnosti zidanih polnil.

COBISS.SI-ID: 5776993
5.
Injekcijske mešanice na bazi apna za utrditev zgodovinskih zidanih stavb v Sloveniji

Večina zgodovinskih zidanih stavb v Sloveniji je grajena iz lokalnega kamna ali kamna in opeke ter z apneno malto. Učinkovita tehnika za izboljšanje mehanskih lastnosti kamnitih ali kamnito-opečnih zidov je injektiranje. Da bi lahko ocenili kakovost in združljivost komercialno dostopnih injekcijskih mas z originalnimi materiali v zgodovinskih stavbah, smo preskusili več vrst apno-pucolanskih, apneno-cementnih in cementnih injekcijskih mas. Predlagali smo kriterije glede kemijskih, fizikalnih in mehanskih lastnosti injekcijskih mas, glede na katere razvrstimo injekcijske mase v tri razrede, A, B in C. Kriteriji omogočajo optimalno izbiro injekcijske mešanice za namen uporabe. Samo dve komercialni apneno-cementni injekcijski mešanici in ena cementna injekcijska mešanica so izpolnile zahteve za razred B (1 apneno-cementnega mešanica) ali za razred C. Zato smo v nadaljevanju študije zasnovali injekcijske mešanice na podlagi hidratiziranega apna, da bi dobili injekcijsko maso, ki je visoko kompatibilna z zgodovinskimi zidanimi stavbami v Sloveniji. Pri tem smo uporabili hidratizirano apno v praškasti obliki in v obliki apnenega testa. Mleta granulirana plavžna žlindra (GGBS), vulkanski tuf in apnenčeva moka so bili uporabljeni kot mineralni dodatki. Ugotovili smo, da ima kominacija apnenčeve moke in dodatnega cementnega materiala (GGBS ali tuf) ugoden vpliv na lastnosti zasnovanih injekcijskih mas.

COBISS.SI-ID: 5886561