P2-0210 — Zaključno poročilo
1.
Učinkoviti algoritmi za integracijo konstitutivnih enačb pri elastično plastičnih lupinah

Izpeljani so štirje algoritmi za integracijo elastično plastičnih konstitutivnih enačb pri lupinah, v primeru, ko so te določene na nivoju rezultant napetosti in je funkcija plastičnega tečenja določena z večploskvami. Izkaže se, da je najenostavnejši algoritem presenetljivo robusten in hiter.

COBISS.SI-ID: 5921121
2.
Pregled in perspektive za informacijski model zgradbe

Članek, ki obravnava modele, sheme in procese, povezane z informacijskim modeliranjem stavb ter standardi in tehnološkimi rešitvami, predstavlja pomemben prispevek v mednarodnem merilu, saj je bil 6 mesecev najbolj bran članek revije z IF 1.5, po devetih mesecih je še vedno na 2. mestu na seznamu Top 25 in dosega po 1 citat SCI/2 meseca.

COBISS.SI-ID: 5052769
3.
Inženirsko sodelovanje 2.0

Kljub temu, da je gradbena industrija v informacijsko dobo vstopila dokaj pozno, so informacijske in komunikacijske tehnologije v tem kratkem času precej spremenile načine delovanja in komunikacije med procesi v oblikovanju grajenega okolja . Posledično je industrija v relativno zgodnji fazi uvajanja spletnih tehnologij, med tem pa se splet premika globoko v drugo fazo. V zadnjih letih je tudi v poslovnem svetu pritegnil veliko pozornosti fenomen spleta 2.0. V članku predstavljamo tehnologije in trende, ki bi lahko vplivali na delovanje gradbene industrije v bližnji prihodnosti.

COBISS.SI-ID: 4711777
4.
Na načrtovanju zasnovana raziskava o uporabi tipnega uporabniškega vmesnika za poučevanje geometrije v vključujočem razredu

Raziskovanje je potekalo na področju oprijemljivih vmesnikov pri poučevanju in učenju geometrije. V različnih skupinah uporabnikov smo spremljali procese učenja geometrijskih pojmov v naslednjih stopnjah učenja: vizualizacija problema, analiza,neformalna in formalna dedukcija. Uporaba računalniških didaktičnih programov omogoča prehode med različnimi stopnjami, medtem ko dejavnosti v tradicionalnem učnem okolju zahtevajo od učencev že na začetku formalno dedukcijo. Raziskava, zasnovana na razvoju oprijemljivegavmesnika, je bila izvedena z namenom, da bi raziskali, kako učenci, vključno z učenci z nižjimi motoričnimi sposobnostmi in učenci z učnimi težavami, usvajajo geometrijske pojme pri učenju ob podpori oprijemljivega uporabniškega vmesnika, ki podpira združevanje virtualnih in fizičnih reprezentacijskih shem. Raziskava je potrdila povezavo med potrebami različnih skupin učencev pri učenju geometrijskih pojmov in računalniško podprtim učenjem ob uporabi oprijemljivega vmesnika. Ugotovitve so predstavljene v dveh smereh: (1) uporaba oprijemljivega računalniškega vmesnika omogoča usvajanje pojmov ob prepletanju fizičnih in virtualnih reprezentacij na podlagi dinamične geometrije, (2) manipulativne lastnosti oprijemljivega vmesnika omogočajo podporo učencem, ki imajo nizke motorične sposobnosti in težave pri učenju geometrijskih pojmov kot tudi pri njihovi vključitvi v razred.

COBISS.SI-ID: 9276500
5.
Komponentni model razvoja sistema razširjene resničnosti za prikaz informacijskih modelov zgradb

V članku je analiziran razkorak med virtualnim svetom informacijskih modelov zgradb (BIM) in gradbiščem - realnim fizičnim okoljem. Predstavljen je sistem, ki omogoča integracijo 4D-BIM v živo sliko realne okolice. Ker je pregled stanja pokazal,da obstajajo komponente za sestavo sistema, ki omogoča prikaz BIM v obliki razširjene resničnosti, smo uporabili komponentni razvojni model. Navkljub trenutnim pomanjkljivostim tehnologije rezultati testiranj potrjujejo hipotezo: da je projektna dokumentacija razumljivejša, če jo prikažemo z orodji razširjene resničnosti.

COBISS.SI-ID: 6537825