P2-0210 — Letno poročilo 2013
1.
Embedded discontinuity finite element formulation for failure analysis of planar reinforced concrete beams and frames

Predstavljen je Euler-Bernoulli končni element za simulacijo porušitev ravninskih armirano betonskih nosilcev in okvirjev pri velikih statičnih obtežbah. Neelastični efekti obnašanje armirano betonskega prereza so opisani z elastično plastičnim upogibnim materialnim modelom, katerega parametri so funkcije osne sile. Za opis mehčanja končnega elementa po doseženi nosilnosti kritičnega prereza, uporabimo upogibni plastični členek, ki ga postavimo na mesto porušitve. Disipacijo zaradi mehčanja končnega elementa povežemo z razširjeno kinematiko, ki jo uvedemo s t.i.. formulacijo z vstavljeno nezveznostjo. Podane so podrobnosti računalniške implementacije končnega elementa. Za ponazoritev delovanja elementa, je predstavljeno več primerov.

COBISS.SI-ID: 5983585
2.
Življenjski cikel BIM // BIM FM

Vabljeno predavanje na 1. mednarodni BIM konferenci, Porto, Portugalska, 21.6.2013.

COBISS.SI-ID: 6426977
3.
Na načrtovanju zasnovana raziskava o uporabi tipnega uporabniškega vmesnika za poučevanje geometrije v vključujočem razredu

Raziskava, zasnovana na razvoju oprijemljivega vmesnika, je bila izvedena z namenom, da bi raziskali, kako učenci, vključno z učenci z nižjimi motoričnimi sposobnostmi in učenci z učnimi težavami, usvajajo geometrijske pojme pri učenju ob podpori oprijemljivega uporabniškega vmesnika, ki podpira združevanje virtualnih in fizičnih reprezentacijskih shem. Raziskava je potrdila povezavo med potrebami različnih skupin učencev pri učenju geometrijskih pojmov in računalniško podprtim učenjem ob uporabi oprijemljivega vmesnika. Ugotovitve so predstavljene v dveh smereh: (1) uporaba oprijemljivega računalniškega vmesnika omogoča usvajanje pojmov ob prepletanju virtualnih in fizičnih reprezentacij na podlagi dinamične geometrije, (2) manipulativne lastnosti oprijemljivega vmesnika omogočajo podporo učencem, ki imajo nizke motorične sposobnosti in težave pri učenju geometrijskih pojmov kot tudi pri njihovi vključitvi v razred. Članek je bil izbran na ARRS kot izjemni dosežek v znanosti v Sloveniji v letu 2012 (predobjava-early view).

COBISS.SI-ID: 9276500
4.
Razširjena resničnost v grajenem okolju

Današnja tehnologija dobro podpira izdelavo informacijskih mode-lov zgradb v pisarnah, gradbeni projekti pa večinoma potekajo na terenu. Tam se se-znanita fizična resničnost in načrt oziroma informacijski model. Vzpostavljanje odnosa med njima pa je bilo doslej izključno v domeni premisleka in predstave človeka. Vzrok za številne napake v procesu gradnje je prav v napačno razumljeni, uporabljeni ali preneseni informaciji iz načrta v fizično resničnost. Z izdelavo vedno kakovostnejše dokumentacije in s predstavitvijo (npr. različne 3D-projekcije) so se jim poskušali izogniti, vendar je dostop do njih na terenu pogosto otežen. Tam so na voljo le prenosne naprave (prenosni in/ali tablični računalniki, pametni telefoni idr.). V zadnjih letih se je pojavila tehnologija razširjene resničnosti, ki je vzpostavljena na mobilnih napravah. Razširjena resničnost je metoda vizualizacije, ki lahko bistveno prispeva k boljši povezavi med informacijo in fizično resničnostjo. Članek v prvem delu pojasnjuje odnos med resničnim in virtualnim okoljem in s tem utemelji pojem razširjene resničnosti (angl. Augmented Reality). Prikazan je postopek razširjanja resničnosti in predstavljene so zahteve za razvoj aplikacij. Drugi del članka je namenjen preslikavi splošno uporabljenih metod razširjanja resničnosti na grajeno okolje. Najprej je utemeljena smiselnost združevanja realnega in navideznega, z namenom, da bi olajšali dostop do informacij, v nadaljevanju pa je predstavljen zgodovinski pregled razvoja strojne in programske opreme, od pionirskih poskusov do najsodobnejših aplikacij. Prototipna rešitev, ki naj bi uporabniku omogočila lažji dostop do informacijskih modelov na gradbišču, je predstavljena v četrtem poglavju. V sklepnem delu so predstavljeni možni uporabniški scenariji, s katerimi bi bilo mogoče olajšati dostop do informacijskih modelov

COBISS.SI-ID: 6200417
5.
Pristop z odkrivanjem enačb za napoved gibanja tal pri potresih

Članek preverja možnosti za uporabo namenskega programa za strojno učenje enačb Lagramge na specifičnem inženirskem problemu napovedi največjega pospeška tal, ki se zgodi ob potresu. Lagramge pri svojem delovanju uporablja formalizem kontekstno neodvisne gramatike, ki vsebuje pravila za izgradnjo enačb in omeji prostor hipotez - mogočih enačb. Razvili smo tri gramatike, vsako s svojo ravnijo uporabe specifičnega znanja področja potresnega inženirstva, ki ga je sestavljalo 68 enačb iz literature. Za poskuse smo imeli na voljo bazo 3550 zapisov o močnejših potresih. Rezultati kažejo, da bi Lagramge lahko uporabili tako pri podobnih problemih v potresnem inženirstvu kot tudi na drugih inženirskih področjih.

COBISS.SI-ID: 6210657