Poglavje v knjigi Fourier Transform - Signal Processing obravnava Neparametrično vrednotenje parametrov periodičnih signalov v frekvenčnem prostoru. Frekvenca signalne komponente je kot ključni parameter prisotna pri vrednotenju na različnih področjih: merjenje impedance, vrednotenje kvalitete moči, radarska tehnika, testiranje A/D pretvornikov itd. Metode vrednotenja parametrov ločimo na parametrične in neparametrične, ki se izvajajo v frekvančnem prostoru. Poglavje govori o merilni dinamiki merjenja signalnih parametrov (frekvenca, amplituda in faza frekvenčne komponente) ob prisotnosti šuma.
COBISS.SI-ID: 9207636
Članek predstavlja raziskavo, ki je bila opravljena v okviru primerjave merilnih etalonov temperature rosišča v območju od -50°C do +20°C. Rezultati so pokazali, da so ujemanja zelo visoka in da so v nekaterih primerih znašala celo manj od 0,02 °C. Raziskava je plod večletnega dela 18 evropskih nacionalnih meroslovnih inštitucij.
COBISS.SI-ID: 8908628
Članek opisuje problematiko termografskih kamer, ki se vedno bolj uporabljajo tudi za točna merjenja temperature in ne zgolj temperaturnih razlik, kar je bolj enostavno. Za zagotavljanje točnih in zanesljivih merjenj je potrebno umerjanje termovizijskih kamer, ki omogoča ovrednotenje celotnega vidnega polja. V ta namen smo izdelali črno telo z veliko odprtino, ki ima boljšo temperaturno stabilnost in homogenost, kot je temperaturna občutljivost detektorja termovizijske kamere. Eksperimentalni rezultati so pokazali, da je umerjanje možno v območju od 10 °C do 70 °C z razširjeno negotovostjo 0,2 °C, medtem ko so nadaljnje raziskave potrebne, da bi se zagotovilo širše območje umerjanja. Poleg tega je bil razvit in preverjen tudi postopek umerjanja termovizijskih kamer, kakršnega bomo predlagali v novi ISO standard, ki bo določil zahteve za termovizijske kamere. Naš laboratorij namreč sodeluje pri razvoju tega standarda.
COBISS.SI-ID: 9591380
Študija raziskuje efekte, ki so posebni pri merjenju relativne vlažnosti s psihrometri. Psihrometri se pogosto uporabljajo za merjenje relativne vlažnosti, pri čemer pa imajo določene posebnosti v primerjavi z ostalimi higrometri. V okviru pilotne primerjave med tremi nacionalnimi merilnimi instituti (danski, finski in slovenski) smo indentificirali pomembnejše vire merilnih napak, ki se pri ostalih higrometrih ne pojavljajo, ter določili njihove občutljivostne koeficiente.
COBISS.SI-ID: 9703764
Agencija za okolje RS (ARSO), ki je regionalni center v sklopu Svetovne meteorološke organizacije, je organizirala primerjavo kalibracijskih laboratorijev znotraj meteoroloških služb v jugovzhodni del Evrope z uporabo instrumentov za temperaturo, relativno vlažnost in zračni tlak. Programska skupina je v primerjavi sodelovala kot referenčni laboratorij za merjenje temperature in relativne vlažnosti medtem ko so bili ARSO rezultati upoštevani kot referenčne vrednosti za zračni tlak. V članku so predstavljeni postopki, negotovosti in končni rezultati medlaboratorijske primerjave.
COBISS.SI-ID: 9169748