P2-0260 — Zaključno poročilo
1.
Uporaba ultrazvočne metode za spremljanje procesa hidratacije materialov s cementnim vezivom v zgodnjem obdobju strjevanja

V prispevku, ki je del monografije, so opisani najnovejši dosežki s področja uporabe ultrazvočne (UZ) metode pri spremljanju hidratacijskega procesa in formiranja strukture materialov s cementnim vezivom s posebnim poudarkom na dosežkih avtorjev prispevka. Med drugim je prikazana možnost uporabe metode prehoda vzdolžnih UZ valov in metode odboja strižnih UZ valov za določitev začetka in konca vezanja različnih materialov s cementnim vezivom, občutljivost teh dveh metod na sestavo materialov in prisotnost različnih kemijskih in mineralnih dodatkov v materialih s cementnim vezivom ter možnost določitve različnih mehanskih karakteristik materialov na podlagi merjenja nekaterih UZ parametrov materiala (npr. tlačna trdnost, elastični modul ipd.). Prispevek je namenjen posredovanju novih znanj uporabnikom iz industrije.

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 6210401
2.
Modeliranje pomikov plazu z umetnimi nevronskimi mrežami

Podatke o padavinah in pomikih plazu na plazu Macesnik smo zbrali in pripravili za učenje umetne nevronske mreže. Izkazalo se je, da lahko nevronska mreža precej zanesljivo napove pomike plazu glede na vremenske napovedi o padavinah. Zato so umetne nevronske mreže lahko uporabno orodje pri odločitvah civilne zaščite, odgovorne za lokalno prebivalstvo in infrastrukturo.

D.06 Zaključno poročilo o tujem/mednarodnem projektu

COBISS.SI-ID: 4552545
3.
Razvrščanje slovenskega žaganega lesa po trdnosti

V članku so prikazani rezultati projekta, katerega bistvena cilja sta vpeljava sodobnih metod razvrščanja konstrukcijskega lesa v slovenske žagarske obrate in izdelava podatkovne baze lastnosti slovenskega žaganega lesa. V okviru projekta je bilo preiskanih več kot 1000 konstrukcijskih elementov iz smreke. Na osnovi meritev smo določili korelacije med značilnostmi našega lesa in indikativnimi lastnostmi, ki se uporabljajo pri razvrščanju lesa v Evropi. V članku obravnavamo tudi probleme, ki smo jih reševali pri vpeljavi postopkov razvrščanja v slovenske žagarske obrate.

F.09 Razvoj novega tehnološkega procesa oz. tehnologije

COBISS.SI-ID: 1695335
4.
Smernice za trajnostno projektiranje lesenih konstrukcij

Smernice smo pripravili v okviru akcije COST TU0601 "Robustnost konstrukcij" v delovni skupini 1. Glavna naloga skupine je bila priprava teoretičnih osnov za oceno robustnosti in pogojev za zadovoljivo robustnost konstrukcij, ki bi bile uporabljene za razvoj praktično uporabnih metod projektiranja in dimenzioniranja, ki bi zagotovile robustne projekte. Dodatno je potrebno razviti ustrezne strategije vzdrževanja za dosego robustnosti konstrukcij za celotno življensko obdobje.

F.31 Razvoj standardov

COBISS.SI-ID: 5458529
5.
18. slovensko državno prvenstvo v gradbeni mehaniki, Ljubljana, 16. maj 2012

V letu 2014 smo organizirali že 20. (dvajseto) vsakoletno državno tekmovanje v gradbenih mehaniki za srednješolce. Vsako leto izdamo tudi brošuro z rešenimi nalogami. Namen tekmovanja je popularizacija področja in poglabljanje znanj. Odziv dijakov in njihovih učiteljev je izredno pozitiven.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 264712448