P2-0260 — Letno poročilo 2010
1.
Računanje temperatur v betonskih konstrukcijah

V prispevku je opisan nov numerični model za izračun temperaturnega polja v strjujočih se betonskih konstrukcijah. Bistvena novost modela je uporaba umetnih nevronskih mrež, s katerimi lahko ocenimo potek adiabatne krivulje poljubne betonske mešanice brez predhodnih meritev sproščanja toplote. Ko je adiabatna krivulja znana, lahko izračunamo razvoj temperature s časom v točkah betonske konstrukcije z metodo končnih elementov. V modelu so upoštevani različni robni pogoji in materialnimi modeli. Model je uporaben za projektiranje izvedbe najzahtevnejših tehnoloških procesov v gradbeništvu.

F.17 Prenos obstoječih tehnologij, znanj, metod in postopkov v prakso

COBISS.SI-ID: 34447365
2.
Razvrščanje slovenskega žaganega lesa po trdnosti

V članku so prikazani rezultati projekta, katerega bistvena cilja sta vpeljava sodobnih metod razvrščanja konstrukcijskega lesa v slovenske žagarske obrate in izdelava podatkovne baze lastnosti slovenskega žaganega lesa. V okviru projekta je bilo preiskanih več kot 1000 konstrukcijskih elementov iz smreke. Na osnovi meritev smo določili korelacije med značilnostmi našega lesa in indikativnimi lastnostmi, ki se uporabljajo pri razvrščanju lesa v Evropi.V članku obravnavamo tudi probleme, ki smo jih reševali pri vpeljavi postopkov razvrščanja v slovenske žagarske obrate.

F.09 Razvoj novega tehnološkega procesa oz. tehnologije

COBISS.SI-ID: 1695335
3.
Numerični model za izračun temperaturnega polja v masivnih betonskih konstrukcijah pri postopni gradnji

V članku opisujemo metodo za določitev temperaturnega polja v strjujočem se betonu pri postopni gradnji. Zasnovana je na metodi končnih elementov in omogoča postopno vključevanje novih končnih elementov. Preverjena je na dejanskem primeru postopne gradnje betonske konstrukcije velikega volumna. Ker so pri gradnji zaradi preprečitve nastanka razpok temperature in gradienti omejeni, je z metodo mogoče določiti optimalno hitrost betoniranja. Metoda je primerna za projektiranje izvedbe najzahtevnejših gradenj in omogoča analizo vpliva še drugih parametrov na optimalni režim gradnje.

F.10 Izboljšanje obstoječega tehnološkega procesa oz. tehnologije

COBISS.SI-ID: 34030853
4.
Požarna odpornost lesenih stebrov

V članku je prikazana semi-analitična metoda za določitev časa do porušitve in kritičnih temperatur pri lesenih stebrih v požaru. Metoda temelji na 2D termično vlažnostni analizi prečnega prereza in točni mehanski analizi vključno z uklonom stebra. Z modelom opisujemo oglenenje lesa v odvisnosti od temperature, vlažnosti in gostote. Z modelom določamo čas do porušitve in kritične temperature za požaru izpostavljene lesene stebre iz različnega lesa oziroma za različne od temperature odvisne parametre.

F.18 Posredovanje novih znanj neposrednim uporabnikom (seminarji, forumi, konference)

COBISS.SI-ID: 5069409
5.
16. slovensko državno prvenstvo v gradbeni mehaniki

Poročilo o vsakoletnem (tokrat že šestnajstem) državnem tekmovanju vsebuje opis poteka tekmovanja, seznam udeležencev zaključnega tekmovanja, ki smo ga organizirali na UL FGG v maju, ter vse naloge z rešitvami s predtekmovanja in zaključnega tekmovanja. Tekmovanje je pomembno za popularizacijo gradbene mehanike in tehnike nasploh med šolajočo se slovensko mladino.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 247568896