P2-0260 — Zaključno poročilo
1.
Dinamika prostorskih nosilcev v kvaternionskem opisu z uporabo Newmarkove integracije

Z uporabo kvaternionov lahko povsem opustimo tradicionalen način dvojnega opisa rotacij prek rotacijskega vektorja in rotacijske matrike. V članku izrazimo vodilne enačbe problema v kvaternionski algebri in predstavimo prilagoditev Newmarkove metode na rotacijske kvaternione. Teoretične osnove so predstavljene dovolj podrobno, da članek pomeni osnovo za uporabo kvaternionov tudi v drugih končnih elementih, ki uporabljajo rotacije. Model smo preskusili na številnih primerih. Izpeljani elementi so še posebej natančni in učinkoviti, kadar uporabimo oblikovne funkcije višjih redov. Pomembna lastnost predstavljenega modela je povečana numerična stabilnost računov. Delo spada v kategorijo A' – zelo kvalitetnih dosežkov.

COBISS.SI-ID: 5825377
2.
Nelinearna analiza dvoslojnih lesenih nosilcev ob upoštevanju zdrsa in razmika na stiku

Članek predstavlja nov matematični model dvoslojnega nosilca in metodo za njegovo numerično reševanje. Metoda temelji na deformacijah kot osnovnih spremenljivkah modela. Predpostavljen je nelinearni material in nelinearna zakona stika za zdrs in razmik in geometrijsko linearna teorija nosilcev. Teoretični rezultati so primerjani z meritvami na modelu prostoležečega nosilca v polni velikosti. V članku je podrobno raziskan vpliv izbire zakonov zdrsa in razmika. Ugotovljeno je, da je izbira modela za zdrs bistvena, medtem ko izbira modela za razmik ni pomembna.

COBISS.SI-ID: 4917089
3.
Vpliv robnih pogojev in osne stisljivosti na velikost uklonske sile dvoslojnega nosilca ob upoštevanju zdrsa na stiku

Članek prikazuje vpliv robnih pogojev in osnih deformacij na velikost uklonske sile geometrijsko popolnega dvoslojnega elastičnega stebra ob upoštevanju zdrsa na stiku. Pokazano je, kako so pri takem stebru robni pogoji v vzdolžni in v prečni smeri medsebojno povezani. Analiza pokaže velik vpliv izbire vzdolžnih robnih pogojev na uklonsko silo. Vpliv osnih deformacij na uklonsko silo je zanemarljiv. Ti rezultati omogočajo inženirjem projektantom zasnovati podpiranje tlačenih dvoslojnih stebrov na bolj racionalen način.

COBISS.SI-ID: 5069153
4.
Prispevek k reševanju problema mehčanja materiala pri armiranobetonskih okvirjih z metodo končnih elementov

Rušenje betona v tlaku poteka v ozkem pasu. Pri nadaljnjem deformiranju pomeni ta pas lokalno oslabitev nosilca. Posledica je manjša duktilnost konstrukcije. Cilj članka je primerjava rešitev dveh metod končnih elementov: z zveznimi elementi in z nezveznim kratkim elementom na mestu oslabitve, in sicer v pogojih požara. Širina oslabitve je odvisna tudi od dosežene temperature. Prikazani so rezultati za ravninski armiranobetonski dvoetažni, dvoladijski okvir, obtežen s stalno obtežbo in z naraščajočim požarom, in dimenzioniran po obstoječih gradbenih predpisih. Rezultati pokažejo, da vodi uporaba zveznih elementov k nerealnim rezultatom in pogosto k divergentnim numeričnim rešitvam. Poudarjeno je tudi, da odvisnost širine lokaliziranega pasu od dosežene temperature še ni bila eksperimentalno potrjena.

COBISS.SI-ID: 5905761
5.
Merjenje procesa vezanja cementnih past z neporušno tehniko odboja strižnih ultrazvočnih valov

Prispevek prikazuje možnost uporabe metode prehoda vzdolžnih ultrazvočnih valov za študij vpliva superplastifikatorjev na formiranje strukture cementnih past v zgodnjem obdobju. V primerjavi s cementnimi pastami brez dodatka je bila v primeru cementnih past z dodatkom superplastifikatorja opažena nižja hitrost prehoda P-valov skozi material, kar kaže na zaviralni učinek superplastifikatorjev pri procesu formiranja strukture cementnih past. Zaviralni učinek se je odražal v pojavu platoja na krivulji razvoja hitrosti P-valov s časom, predvsem v obdobju intenzivnega vezanja. Dolžina platoja je bila proporcionalna količini PCE dodatkov in obratno sorazmerna s specifično površino nastajajočih hidratacijskih produktov, kar dokazuje pomemben vpliv specifične površine trdne faze na obnašanje PCE dodatkov v materialu. Pravilnost in natančnost rezultatov je bila dokazana na podlagi spremljanja razvoja temperature v posameznih materialih.

COBISS.SI-ID: 6202721