P2-0260 — Letno poročilo 2011
1.
Uklon asimetrično razslojenega prostorskega lameliranega nosilca - analitična rešitev

V članku je prikazan vpliv poljubne ravne 3D delaminacije v prostorskem nosilcu na uklonsko osno silo delaminiranega nosilca. Rešitev je dobljena analitično z uporabo potenčne vrste in linearne teorije stabilnosti. Uporabljena je teorija nosilcev, ki upošteva hkratni vpliv osnih, strižnih in upogibnih deformacij. Ugotovljen je vpliv strižnih deformacij, lege, dolžine in nagiba delaminacije ter razmerja med elastičnim in strižnim modulom.

COBISS.SI-ID: 5425249
2.
Vpliv strižne deformacije na uklon dvoslojnega stebra ob upoštevanju zdrsa med sloji

V članku ocenjujemo vplive strižnih deformacij in strižnega modula na uklon vzdolžno razslojenih dvoslojnih kompozitnih stebrov. Uklonska sila je določena analitično z uporabo linearne stabilnostne analize. Študija je pokazala opazen vpliv strižnih deformacij in strižnega modela na uklonske sile vzdolžno razslojenih elastičnih čokatih kompozitnih stebrov.

COBISS.SI-ID: 5249121
3.
Določitev vlažnosti v lesenih nosilcih zaradi spreminjanja vlage okolja

Ocena napetosti v lesenih konstrukcijah zaradi vpliva vlage zahteva podatek o vlažnosti v lesenem elementu v njegovi življenjski dobi. V članku nihanje zunanje vlage v naravnem okolju nadomestimo z vrsto sinusnih nihanj z različnimi amplitudami in frekvencami. Predstavljene so ovojnice vlažnostnega stanja v lesenem elementu, ki je izpostavljen značilnim sinusnim nihanjem zunanje vlage. Za določitev vlažnostnega stanja uporabimo povezan model za račun vlage v lesu, v katerem je zajet tudi efekt sorpcije. Analize so pokazale, da se v lesenem elementu pojavijo veliki vlažnostni gradienti pri nihanjih z dnevno ali večjo periodo. Pomemben vpliv ima začetno stanje vlažnosti elementa.

COBISS.SI-ID: 5458273