Namen raziskave je primerjava bolnic s purgativno anoreksijo oz. bulimijo nervozo glede agresivnih in impulzivnih osebnostnih potez ter ocena dinamike izbranih impulzivnih vedenj v toku zdravljenja motnje hranjenja. Ugotovitve so pokazale podobno dinamiko impulzivnih vedenj, ki se tekom zdravljenja motnje hranjenja močno umirijo. Obe skupini bolnic kažeta podobno stopnjo agresivnih in impulzivnih lastnosti, z manjšimi razlikami v njunih posameznih dimenzijah - verjetno izraz višje stopnje odkrite agresivnosti pri bulimičnih in višje stopnje prikrite agresivnosti pri anoreksičnih bolnicah.
COBISS.SI-ID: 28274393
Shizofrenija (SCH) je primarno kognitivna motnja. Znan je profil njenih specifičnih kognitivnih deficiov in obstajajo predlogi, da bi ga kot specifični diferencialno diagnostični kriterij vključili v obstoječe diagnostične inštrumente. Vendar pa raziskave kažejo na pomembno prekrivanje kognitivnih deficitov med bolniki s SCH in tistimi z depresivno motnjo (DEP). Z namenom proučitve strukture kognitivnega delovanja pri obeh entitetah smo ocenili ključne kognitivne domene v akutni fazi teh bolezni. Pri obeh skupinah bolnikov so bil prisotni deficiti pozornosti med psihomotornimi nalogami, medtem ko so bili avtomatski procesi (delovni spomin, vzdrževana pozornost) ohranjeni. Pri obeh skupinah so bili oškodovani procesi spomina in učenja, pri čemer so bili v skupini DEP hujši deficiti premeščanja pozornosti med kognitivnimi nalogami in odložen priklic vidnega materiala. V akutni fazi SCH in DEP najdemo podoben profil kognitivnih primanjkljajev. Potrebne so dodatne raziskave za oceno longitudinalne dinamike in morebitnega kasnejšega razvoja specifičnih vzorcev kognitivnega delovanja teh bolnikov.
COBISS.SI-ID: 28947417
V raziskavi smo proučili prevalenco, dejavnike tveganja in stopnjo prepoznave anksioznosti in depresivnosti pri 50 bolnikih, hospitaliziranih zaradi eksacerbacije kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB). S pomočjo Vprašalnika ocene duševnih motenj v primarnem zdravstvu je bilo odkritih 13 bolnikov z depresijo, 4 z anksioznostjo in 8 z njuno kombinacijo. V primerjavi s KOPB bolniki brez anksioznosti in/ali depresivnosti so imeli bolniki z anksioznostjo in/ali depresivnostjo signifikantno višji parcialni tlak kisika in pH ter nižji parcialni tlak ogljikovega dioksida v arterijski krvi ob sprejemu, hujšo dispnejo po 6-min testu hoje in manjše izboljšanje dispneje od sprejema do odpusta. Dva bolnika sta bila tekom hospitalizacije napotena k psihiatru, kar kaže na nizko stopnjo prepoznave. Rezultati kažejo, da so morda bolniki z duševnimi motnjami napoten in sprejei v bolnico v zgodnejši fazi KOPB eksacerbacije zaradi zgodnejše in močnejše percepcije dispneje.
COBISS.SI-ID: 3996479